Dżinn

Wydawnictwo: Rebis
Djinn
83-7301-567-1
demon, dżinn, śmierć, okaleczenie

Czy demon uwolniony ze starożytnego naczynia jest przyczyna fali tejemniczych zabojstw? "Słusznie powiedziane jest, iż prawdę często znajduje się w butelkach; lecz jeszcze słuszniejsze jest powiedzenie, że ze starych butelek pochodzą stare prawdy" (Dialekty Perskie). Ze starożytnego naczynia uwolniony zostaje arabski demon, dżinn. Czy to za jego sprawą w tajemniczych okolicznościach giną strasznie okaleczeni ludzie...?

Victoryette | 2015-02-06

‘Dżinna’ charakteryzuje to, co u Mastiego lubię najbardziej, coś, za co bardzo cenię jego utwory, coś, co tak bardzo odróżnia jego twórczość od twórczości Stephena Kinga – akcję od samego początku. Od pierwszej strony. Na dreszczyk emocji i ciary na dziarach długo czekać nie trzeba. Znowu odleciałam. Budowanie klimatu, nakładanie się wydarzeń warstwa po warstwie przyciągało mnie jakimś bliżej nieokreślonym magnetyzmem. W roli głównej fabuły autor serwuje nam legendę i związaną z nią tajemnicę, potem mamy wartką akcję, rozwiązanie zagadki i zaskakujący finał – czyli standard dotyczący mastertonowych powieści. W ‘Dżinnie’ te elementy pięknie się ze sobą spajają i całość wypada bardzo sprawnie. Utwór jest cieniutki. Czytałam 5 godzin, 57 minut i 48 sekund.

Tathagatha | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Mi się książka podobała. Oczywiście nie mogę o niej napisać, że jest straszna, bo nie jest. Jednak ja lubię historie o pradawnych podaniach i legendach. Nie wiem, ile z tego jest wytworem wyobraźni autora, a ile ogólnie dostępnymi i uznawanymi legendami czy podaniami, ale mi akurat to nie przeszkadzało. Książka mnie wciągnęła. Chciałam dowiedzieć się jak najwięcej o historii tytułowego dżinna. No i plusem jest szybka akcja i konkrety. Bez niepotrzebnego przeciągania. Taka książka na jeden wieczór.

pUlla | 2015-02-11
Na półkach: Przeczytane, Ujdą

Jestem rozczarowana, gdyż Masterton nie dostarczył mi żadnych emocji.

goskrzys | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Kiedyś, pacholęciem będąc, zaczytywałam się w horrorach Mastertona, uznając je za majstersztyk gatunku. Z biegiem czasu chyba mój gust ewoluował bardziej w stronę grozy Kinga, bo odczytywane po latach książki Mastertona ani już tak nie bawią (czytaj: straszą), ani tak nie smakują. A już lektura "Dżinna" najzwyczajniej w świecie mnie irytowała.

Pierwsze słowa, które nasuwają mi się po skończonej lekturze to sztampa i bajeczka. Tak jak ceniłam tego autora za zręczne konstruowanie fabuły i takie zakorzenienie w legendarnych lub historycznych wydarzeniach, że całość nabierała pewnej dozy prawdopodobieństwa, tak tutaj wszystko przypominało kiepski horror klasy B. Stare domostwa, z gotyckimi wieżyczkami i przepalonymi żarówkami - cóż, trochę to sztubackie... Duch, który czai się w dzbanie, który jest tak straszny, że aż szkoda gadać, a bohaterowie, zamiast zabrać się za jego unieszkodliwienie, prowadzą kolejne pogaduszki, opowiadając sobie o arabskich baśniach. No i wisienka na torcie:...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

"Dżinn" należy do grupy najstarszych horrorów Mastertona, co niestety widać w jakości. Jak to się mówi, od czegoś trzeba zacząć. Brytyjczyk postanowił przenieść do współczesności perskie podania i legendy (znajdziemy tu także motyw Legendy o Ali Babie i Czterdziestu Rozbójnikach). Akcja skupia się na tytułowym Dżinie, który tradycyjnie uwięziony został w starożytnym dzbanie oraz o próbach jego uwolnienia.

W tym horrorze spotkamy staruszkę, która jest rozchwiana emocjonalnie, lekarza, profesora, atrakcyjną kobietę o chytrym spojrzeniu i nadzwyczajnych umiejętnościach. Spotkamy także znanego z "Manitou" Harry`ego Erskine.

Z bólem trzeba stwierdzić, że akcja w "Dżinie" kuleje. Posuwa się mozolnie, skupia się na wprowadzaniu nowych postaci, opisach posiadłości, w której przetrzymywany jest dzban z uwięzionym dżinem.

Plusem książki jest to, że Graham potrafi tworzyć sympatyczne postaci, ożywia czytelnika zabawnymi wstawkami, naturalnym humorem. Zbliżając się do finału, w ostatnim...

charu | 2014-09-07

"Dżinn" to jak nie trudno się domyślić potężny demon zamknięty w prastarym dzbanie. Jednak ten dżinn w dowód wdzięczności wcale nie spełni Twoich życzeń.

red_diva | 2017-09-13

Książkę przeczytałam parę ładnych lat temu i podobała mi się bardzo. Teraz już troszkę mniej :)

Immortalon | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Legendy i podania o dżinach - duchach mieszkających w butlach, dzbanach i lampach - są jednymi z najstarszych jakie znamy. Już jako dzieci niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć opowiastki min. o Aladynie, który takową lampę z duchem posiadał. Do takiego właśnie świata orientalnych mitów, okraszonych dużą dawką magii, przenosi nas Graham Masterton w swojej książce Dżinn.

Dżinn jest jedną z pierwszych powieści napisanych przez tegoż znanego pisarza. Po raz pierwszy ukazała się w 1977 roku, w dwa lata po debiutanckim Manitou. Mimo faktu, iż jej głównym bohaterem jest Harry Erskine - 'jasnowidz', znany fanom Mastertona z cyklu Manitou, to jednak sama książka, o której mowa, do tegoż cyklu nie należy. Stanowi ona swoistego rodzaju spin-off, gdzie możemy poznać jedną z przygód Erskine'a bez zagłębiania się w inne części cyklu.

Co do samej ksiażki, to pod względem fabularnym skupia się ona na Harrym i jego walce z tytułowym dżinnem zamieszkującym antyczny dzban. Jak łatwo można się...

Marcin | 2011-10-15
Przeczytana: 15 października 2011

Możną ją w sumie potraktować jako takie nieco dłuższe opowiadanie, czyta się szybko i sprawnie, bez męczenia się. To co lubię u Mastertona: sięgnięcie do mitologii pewnej kultury i nadanie mu cech grozy oraz oprawienie w pełnokrwisty horror. Dodam też że 3/4 tej krótkiej książki to budowanie klimatu, reszta czyli finał to już pojazd po całości (za co też tak bardzo cenię tego autora).

minionek | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Nareszcie! Przez całe wakacje czytałam HP i w końcu udało mi się przeczytać coś innego. Miałam problem z czytaniem innych rzeczy w trakcie mojego czytania HP i kiedy skończyłam cieszy mnie fakt, że powróciłam do mojego normalnego trybu czytania ;3
No, ale wracając do książki. Przede wszystkim książki Mastertona straszą. Tutaj szczególnie mnie nie wystraszył. Pewnie dlatego, że widziałam gorsze sceny, ale to nie oznacza, że ,,Dżinn" nie jest straszny. Jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że adrenalina osiąga poziom krytyczny. Dreszczyki emocji, akcja trzyma w napięciu oraz bardzo wciągająca. Ogólnie mi się podobała, a zwłaszcza postacie. Harry Erskine facet, który bez przerwy pali i sprawia wrażenie ekscentryka. Anna Modena tajemnicza kobieta, która specjalizuje się w ochronie zabytków. Do tego dochodzi profesor, lekarz i dziadkowie głównego bohatera. Takie zwariowane, ale ciekawe. No i poza tym ja uwielbiam podania, legendy i mity. Cieszę się, że to zyskało takie ciekawe...