Dżinn

Djinn
83-7301-567-1
demon, dżinn, śmierć, okaleczenie

Inne wydania

Czy demon uwolniony ze starożytnego naczynia jest przyczyna fali tejemniczych zabojstw? "Słusznie powiedziane jest, iż prawdę często znajduje się w butelkach; lecz jeszcze słuszniejsze jest powiedzenie, że ze starych butelek pochodzą stare prawdy" (Dialekty Perskie). Ze starożytnego naczynia uwolniony zostaje arabski demon, dżinn. Czy to za jego sprawą w tajemniczych okolicznościach giną strasznie okaleczeni ludzie...?

Opinie czytelników (1966)
Tathagatha | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Mi się książka podobała. Oczywiście nie mogę o niej napisać, że jest straszna, bo nie jest. Jednak ja lubię historie o pradawnych podaniach i legendach. Nie wiem, ile z tego jest wytworem wyobraźni autora, a ile ogólnie dostępnymi i uznawanymi legendami czy podaniami, ale mi akurat to nie przeszkadzało. Książka mnie wciągnęła. Chciałam dowiedzieć się jak najwięcej o historii tytułowego dżinna. No i plusem jest szybka akcja i konkrety. Bez niepotrzebnego przeciągania. Taka książka na jeden wieczór.

Victoryette | 2015-02-06

‘Dżinna’ charakteryzuje to, co u Mastiego lubię najbardziej, coś, za co bardzo cenię jego utwory, coś, co tak bardzo odróżnia jego twórczość od twórczości Stephena Kinga – akcję od samego początku. Od pierwszej strony. Na dreszczyk emocji i ciary na dziarach długo czekać nie trzeba. Znowu odleciałam. Budowanie klimatu, nakładanie się wydarzeń warstwa po warstwie przyciągało mnie jakimś bliżej nieokreślonym magnetyzmem. W roli głównej fabuły autor serwuje nam legendę i związaną z nią tajemnicę, potem mamy wartką akcję, rozwiązanie zagadki i zaskakujący finał – czyli standard dotyczący mastertonowych powieści. W ‘Dżinnie’ te elementy pięknie się ze sobą spajają i całość wypada bardzo sprawnie. Utwór jest cieniutki. Czytałam 5 godzin, 57 minut i 48 sekund.

pUlla | 2015-02-11
Na półkach: Przeczytane, Ujdą

Jestem rozczarowana, gdyż Masterton nie dostarczył mi żadnych emocji.

Immortalon | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Legendy i podania o dżinach - duchach mieszkających w butlach, dzbanach i lampach - są jednymi z najstarszych jakie znamy. Już jako dzieci niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć opowiastki min. o Aladynie, który takową lampę z duchem posiadał. Do takiego właśnie świata orientalnych mitów, okraszonych dużą dawką magii, przenosi nas Graham Masterton w swojej książce Dżinn.

Dżinn jest jedną z pierwszych powieści napisanych przez tegoż znanego pisarza. Po raz pierwszy ukazała się w 1977 roku, w dwa lata po debiutanckim Manitou. Mimo faktu, iż jej głównym bohaterem jest Harry Erskine - 'jasnowidz', znany fanom Mastertona z cyklu Manitou, to jednak sama książka, o której mowa, do tegoż cyklu nie należy. Stanowi ona swoistego rodzaju spin-off, gdzie możemy poznać jedną z przygód Erskine'a bez zagłębiania się w inne części cyklu.

Co do samej ksiażki, to pod względem fabularnym skupia się ona na Harrym i jego walce z tytułowym dżinnem zamieszkującym antyczny dzban. Jak łatwo można się...

Marcin | 2011-10-15
Przeczytana: 15 października 2011

Możną ją w sumie potraktować jako takie nieco dłuższe opowiadanie, czyta się szybko i sprawnie, bez męczenia się. To co lubię u Mastertona: sięgnięcie do mitologii pewnej kultury i nadanie mu cech grozy oraz oprawienie w pełnokrwisty horror. Dodam też że 3/4 tej krótkiej książki to budowanie klimatu, reszta czyli finał to już pojazd po całości (za co też tak bardzo cenię tego autora).

Catri | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Opis bardzo ciekawy i ksiązka mnie zaciekawiła, dlatego sięgnełam
Wątek o dżinie i historii o dwóch siostrach był całkiem dobry.
Nie miało tego dreszczyku.
Choć czasami pojawiły sie niespodziewane sceny to jestem i tak zadowolona.
Szybko sie czyta i polecam na długie i mroźne wieczory :)

charu | 2014-09-07

"Dżinn" to jak nie trudno się domyślić potężny demon zamknięty w prastarym dzbanie. Jednak ten dżinn w dowód wdzięczności wcale nie spełni Twoich życzeń.

| 2014-01-20
Przeczytana: 2012 rok

Swego czasu przeczytałam sporo książek Mastertona w krótkim czasie. Jedne są ciekawsze, inne trochę mniej.. Do tych ciut mniej ciekawszych zaliczyłabym Dżinna. Mam wrażenie, że głównym mianownikiem większości książek autora są szczegółowe sceny przemocy, brutalny seks oraz zły demon/duch.

MadameShepard | 2014-06-25

Dżinn i seks, tylko, że dżinn nie ten od toniku, a seks... trochę dziwny. Czyli Masterton w całej swojej krasie.

minionek | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Nareszcie! Przez całe wakacje czytałam HP i w końcu udało mi się przeczytać coś innego. Miałam problem z czytaniem innych rzeczy w trakcie mojego czytania HP i kiedy skończyłam cieszy mnie fakt, że powróciłam do mojego normalnego trybu czytania ;3
No, ale wracając do książki. Przede wszystkim książki Mastertona straszą. Tutaj szczególnie mnie nie wystraszył. Pewnie dlatego, że widziałam gorsze sceny, ale to nie oznacza, że ,,Dżinn" nie jest straszny. Jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że adrenalina osiąga poziom krytyczny. Dreszczyki emocji, akcja trzyma w napięciu oraz bardzo wciągająca. Ogólnie mi się podobała, a zwłaszcza postacie. Harry Erskine facet, który bez przerwy pali i sprawia wrażenie ekscentryka. Anna Modena tajemnicza kobieta, która specjalizuje się w ochronie zabytków. Do tego dochodzi profesor, lekarz i dziadkowie głównego bohatera. Takie zwariowane, ale ciekawe. No i poza tym ja uwielbiam podania, legendy i mity. Cieszę się, że to zyskało takie ciekawe...

zobacz kolejne z 1956