George Rozpruwacz

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Ladykiller
obsesja, zbrodnia, gangster

George Markham ma dość swoiste upodobania, którym oddaje się w tajemnicy, za zamkniętymi drzwiami. wkrótce jednak hobby zamienia się w obsesję, która eksploduje deprawacją seksualną i zbrodniami... Śledztwo, mające na celu ujęcie Rozpruwacza z Grantley, prowadzi detektyw inspektor Kate Burrows. Staje przed dość trudnym zadaniem, kiedy poznaje Patricka Kelly`ego. To słynny w Londynie windykator długów i gangster o złej sprawie, którego jednak nie złapano na żadnym przestępstwie. Gdy ginie jego ukochana córka, Kelly zapowiada zemstę - nie oglądając się na poczynania policji. Kate i Patricka zaczyna łączyć głębsze uczucie. Tymczasem Rozpruwacz z Grnatley wciąż pozostaje nieuchwytny...

Czytam-Sobie | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Od początku wiemy, kto jak i kogo zabija. Śledzimy wydarzenia z punktu widzenia zarówno mordercy, jak i ofiar i detektywów. A więc wiemy wszystko – typowej zagadki „kto zabił” nie ma. Ponadto nie jest to literatura najwyższych lotów – chwilami wręcz trąci grafomanią, a niektóre postacie są niewiarygodne, jak np. „dobry bandyta” Patrick czy jego dobroduszny ochroniarz Willy (też niezły bandzior). A jednak mimo to czyta się wyśmienicie, te prawie 700 stron pochłania się nie wiadomo kiedy.
Książka jest mroczna, makabryczna i bardzo naturalistyczna. Kto lubi takie klimaty, a nie musi koniecznie rozwiązywać zagadek ani rozkoszować się stylem literackim ;), niech czyta śmiało. Mnie tam się podobało.
PS. Ci wszyscy Angole strasznie dużo chlają: drink, piwo, wódka do śniadania, obiadu, kolacji i zamiast oraz w międzyczasie, a także w pracy (na posterunku mają nawet własny barek!).

Agnieszka | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Po przeczytaniu tej książki zaczęłam częściej oglądać się za siebie. Potrafi przerazić. Dobry pomysł żeby pokazać życie oczami mordercy i policjantki. Można zobaczyć dwa różne punkty widzenia. W tym samym czasie gdy jakaś osoba przeżywa horror ktoś inny bawi się z dziećmi, ogląda telewizję czy idzie do kina. Z jeden strony trochę współczułam Georgowi, bo naprawdę miał ciężkie życie ale z drugiej strony jednak trudno usprawiedliwić jego zbrodnie trudnym dzieciństwem.
Ogólnie książka bardzo dobra jednak zgadzam się z większością opinii, że za dużo było w niej opisów romansów Kate. Strasznie denerwowały kiedy działa się jakaś ciekawa akcja a tu nagle dłuuugi przerywnik opisujący jej rozterki miłosne.

Pumpkinhead | 2012-10-08
Przeczytana: 04 października 2012

Dlaczego odradzam czytanie tej książki, szczególnie tym którzy po notce wydawcy oczekują porządnego kryminału:
Po pierwsze - to nie jest kryminał, tylko tani romans z elementami kryminału. Śledztwo jest sobie gdzieś tam w tle, a na pierwszym planie miłostki pani detektyw.
po drugie - zero jakiejś intrygi, zmiany tropów, składania wielu elementów w jedną całość. Morderca sobie po prostu działa, a pani detektyw w tym czasie zajmuje się swoim romansem,swoim byłym mężem i swoją córką.
Po trzecie - styl pisania pani Martiny Cole. Jak licealistki ze szkolnego wypracowania. Czasami trafiałem na takie smaczki że aż nie mogłem uwierzyć w to co czytam. Ale może to wina tłumacza, chociaż śmiem wątpić...
Po czwarte - gdyby odmłodzić głównych bohaterów i akcje zrobić w liceum, to można by tą książkę nawet uznać za przeciętną, ale jako że miał to być w założeniu mroczny kryminał i tak też jest reklamowany to wydawca powinien dostać po uszach.
Ponieważ w jakiś niewytłumaczalny dla mnie sposób...

Karina | 2013-03-12
Przeczytana: 09 marca 2013

Jak dla mnie świetna książka. Fragmenty, w których pokazane jest wszystko z perspektywy mordercy daje czytelnikowi możliwość zrozumienia co odczuwał morderca, w pewien sposób to mnie zaintrygowało ponieważ mogłam zobaczyć co go skłoniło do takich działań. Ponadto zgrabnie wplecione życie prywatne głównej bohaterki, interesujące zwroty akcji i ciekawe szczegóły dotyczące morderstw. Wszystko przemawia na korzyść tej książki, polecam!

Agnieszka | 2012-09-06
Przeczytana: 06 września 2012

Wciągająca, mocna, makabryczna i brutalna. Świetnie się czyta, chociaż zakończenie trochę jakby ucięte - z przyjemnościa poczytałabym jeszcze z 100-200 stron. :)

majsterek | 2012-08-08

bardzo lubię książki tej autorki bardzo dobrze się czytają - jeżeli ktoś lubi ten gatunek

Zośka | 2016-04-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Nie dałam rady do końca przeczytać tej grafomanii i z pewnością nie chcę do tej książki wracać. Bardzo słaba.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-26