George Rozpruwacz

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Ladykiller
obsesja, zbrodnia, gangster

George Markham ma dość swoiste upodobania, którym oddaje się w tajemnicy, za zamkniętymi drzwiami. wkrótce jednak hobby zamienia się w obsesję, która eksploduje deprawacją seksualną i zbrodniami... Śledztwo, mające na celu ujęcie Rozpruwacza z Grantley, prowadzi detektyw inspektor Kate Burrows. Staje przed dość trudnym zadaniem, kiedy poznaje Patricka Kelly`ego. To słynny w Londynie windykator długów i gangster o złej sprawie, którego jednak nie złapano na żadnym przestępstwie. Gdy ginie jego ukochana córka, Kelly zapowiada zemstę - nie oglądając się na poczynania policji. Kate i Patricka zaczyna łączyć głębsze uczucie. Tymczasem Rozpruwacz z Grnatley wciąż pozostaje nieuchwytny...

Czytam-Sobie | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Od początku wiemy, kto jak i kogo zabija. Śledzimy wydarzenia z punktu widzenia zarówno mordercy, jak i ofiar i detektywów. A więc wiemy wszystko – typowej zagadki „kto zabił” nie ma. Ponadto nie jest to literatura najwyższych lotów – chwilami wręcz trąci grafomanią, a niektóre postacie są niewiarygodne, jak np. „dobry bandyta” Patrick czy jego dobroduszny ochroniarz Willy (też niezły bandzior). A jednak mimo to czyta się wyśmienicie, te prawie 700 stron pochłania się nie wiadomo kiedy.
Książka jest mroczna, makabryczna i bardzo naturalistyczna. Kto lubi takie klimaty, a nie musi koniecznie rozwiązywać zagadek ani rozkoszować się stylem literackim ;), niech czyta śmiało. Mnie tam się podobało.
PS. Ci wszyscy Angole strasznie dużo chlają: drink, piwo, wódka do śniadania, obiadu, kolacji i zamiast oraz w międzyczasie, a także w pracy (na posterunku mają nawet własny barek!).

Agnieszka | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Po przeczytaniu tej książki zaczęłam częściej oglądać się za siebie. Potrafi przerazić. Dobry pomysł żeby pokazać życie oczami mordercy i policjantki. Można zobaczyć dwa różne punkty widzenia. W tym samym czasie gdy jakaś osoba przeżywa horror ktoś inny bawi się z dziećmi, ogląda telewizję czy idzie do kina. Z jeden strony trochę współczułam Georgowi, bo naprawdę miał ciężkie życie ale z drugiej strony jednak trudno usprawiedliwić jego zbrodnie trudnym dzieciństwem.
Ogólnie książka bardzo dobra jednak zgadzam się z większością opinii, że za dużo było w niej opisów romansów Kate. Strasznie denerwowały kiedy działa się jakaś ciekawa akcja a tu nagle dłuuugi przerywnik opisujący jej rozterki miłosne.

Pumpkinhead | 2012-10-08
Przeczytana: 04 października 2012

Dlaczego odradzam czytanie tej książki, szczególnie tym którzy po notce wydawcy oczekują porządnego kryminału:
Po pierwsze - to nie jest kryminał, tylko tani romans z elementami kryminału. Śledztwo jest sobie gdzieś tam w tle, a na pierwszym planie miłostki pani detektyw.
po drugie - zero jakiejś intrygi, zmiany tropów, składania wielu elementów w jedną całość. Morderca sobie po prostu działa, a pani detektyw w tym czasie zajmuje się swoim romansem,swoim byłym mężem i swoją córką.
Po trzecie - styl pisania pani Martiny Cole. Jak licealistki ze szkolnego wypracowania. Czasami trafiałem na takie smaczki że aż nie mogłem uwierzyć w to co czytam. Ale może to wina tłumacza, chociaż śmiem wątpić...
Po czwarte - gdyby odmłodzić głównych bohaterów i akcje zrobić w liceum, to można by tą książkę nawet uznać za przeciętną, ale jako że miał to być w założeniu mroczny kryminał i tak też jest reklamowany to wydawca powinien dostać po uszach.
Ponieważ w jakiś niewytłumaczalny dla mnie sposób...

Karina | 2013-03-12
Przeczytana: 09 marca 2013

Jak dla mnie świetna książka. Fragmenty, w których pokazane jest wszystko z perspektywy mordercy daje czytelnikowi możliwość zrozumienia co odczuwał morderca, w pewien sposób to mnie zaintrygowało ponieważ mogłam zobaczyć co go skłoniło do takich działań. Ponadto zgrabnie wplecione życie prywatne głównej bohaterki, interesujące zwroty akcji i ciekawe szczegóły dotyczące morderstw. Wszystko przemawia na korzyść tej książki, polecam!

Agnieszka | 2012-09-06
Przeczytana: 06 września 2012

Wciągająca, mocna, makabryczna i brutalna. Świetnie się czyta, chociaż zakończenie trochę jakby ucięte - z przyjemnościa poczytałabym jeszcze z 100-200 stron. :)

Zośka | 2016-04-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Nie dałam rady do końca przeczytać tej grafomanii i z pewnością nie chcę do tej książki wracać. Bardzo słaba.

majsterek | 2012-08-08

bardzo lubię książki tej autorki bardzo dobrze się czytają - jeżeli ktoś lubi ten gatunek

amazur83 | 2016-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Nie jest to typowy kryminał. Już sam tytuł zdradza, kto jest mordercą. Tytułowy "Rozpruwacz" to niepozorny księgowy George Markham. Nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest nijaki. W pracy nie ma przyjaciół, w domu rządy sprawuje żona, która uważa męża za niedojdę życiową. George z kolei nie robi nic, aby mogła zmienić o nim zdanie. Jedyna rzecz, która go cieszy, to ostra pornografia przepełniona przemocą. Lubi filmy, na których mężczyźni biją, gwałcą i mordują kobiety (niekoniecznie w tej kolejności).

Pewnego dnia miasteczkiem Grantley pod Londynem wstrząsa okrutny mord na młodej kobiecie. Ofiara zostaje brutalnie zamordowana i zgwałcona. W niedługim czasie morderca uderza po raz kolejny. Tym razem jego ofiarą pada Mandy Kelly, córka lokalnego gangstera. Policja wie, że seryjny morderca nie poprzestanie na dwóch ofiarach. Prowadząca śledztwo detektyw inspektor Kate Burrows zrobi wszystko, żeby znaleźć mordercę i postawić go przed sądem. Musi się spieszyć, gdyż tropem...

Jolasia | 2017-02-17
Przeczytana: 2013 rok