Afrykanka

Wydawnictwo: superNOWA

W Etiopii trwa wojna domowa, oddziały ONZ usiłują opanować chaos. Na pograniczu z Somalią polscy żołnierze niszczą niezidentyfikowany śmigłowiec. Z Addis Abeby wylatuje grupa specjalna mająca zbadać szczątki maszyny. Nikt nie podejrzewa, że ta misja

Grzegorz | 2014-03-10
Przeczytana: 09 marca 2014

Ta książka to klasyczna promocja 3 w 1. Mamy książkę wojenną, kryminał i romans jednocześnie - niestety wszystko na dość średnim poziomie. Postacie płaskie i sztampowe; ten brak psychologicznej głębi przynajmniej mi najbardziej przeszkadzał. Ale nie wykluczam że innym czytelnikom może się spodobać ta książka, więc całkowicie bym jej nie skreślał ...

drobnypijaczek | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Nigdy wcześniej nie sięgnąłem po Baniewicza. Trochę przejadły mi się książki, które przywiozłem od rodziców, no i miałem ochotę na miltary thriller.
A dostałem? No właśnie.
Pod egidą ONZ do Etiopii jadą i polscy żołnierze. Mają pilnować porządku, rozdawać leki i jedzenie. Okazuje się, że na pograniczu Somalijsko - Etiopskim latają niezidentyfikowane śmigłowce szturmowe, jeden taki naszym dzielnym wojakom udaje się zestrzelić i zaczynają się kłopoty. Główny bohater zostaje wyciągnięty z aresztu i wraz z niewielką załogą udaje się na miejsce, po rannego.
Tak mniej więcej zaczyna się fabuła tej książki i wokół niej oscyluje.
Nie byłem pewny co do końca przyjdzie mi czytać. Wstęp zupełnie niezły, mnóstwo rubasznych żartów i odwołań, zapowiadało się ciekawie.
Tylko autor chyba nie do końca wszystko zaplanował. Ta książka w mojej ocenie to jeden wielki dialog. Brakuje opisów zarówno sprzętu jak i krajobrazu. Pomimo, że jesteśmy w Afryce kompletnie tego nie czuć, moglibyśmy być od biedy...

Jula | 2011-09-19
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Jest to bardzo dobra powieść sensacyjna (wojenna) z ciekawym wątkiem miłosnym i kryminalnym, której akcja toczy w się ogarniętej wojną domową Etiopii, gdzie w roli wojsk stabilizacyjnych ONZ stacjonuje również Wojsko Polskie. Realności fabule dodają świetna znajomość przez autora militariów, pojazdów i wyposażenia wojskowego oraz pełnokrwiste postacie. POLECAM tę "obfitą" lekturę (prawie 640 stron!).

Piotr | 2016-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2016

Nie udało mi się skończyć tej książki.

narsilion | 2012-03-09
Na półkach: Przeczytane, Dobre ksiażki

Bardzo dobrze się czyta - trzeba przyznać, że rzecz wciąga. Dopiero pod koniec jest kilka potknięć, akcja się rwie (wiem, że zabiegi były celowe, ale moim zdaniem nie wyszły narracji na zdrowie).

Fajnie pomyślany plot, wiarygodnie opisane realia i całkiem ciekawi bohaterowie. Wyszło udane skrzyżowanie kryminału z frontową opowieścią.

JACEK5891 | 2013-12-23

polecam każdemu kto lubi akcję

Arle Ta | 2016-09-05
Przeczytana: 2015 rok