Córka Galileusza Rzecz o nauce wierze i miłości

Wydawnictwo: Rebis

Spośród trojga nieślubnych dzieci Galileusza Virginia w największej mierze odziedziczyła po nim inteligencję, pracowitość i wrażliwość. Urodzona w roku 1600, miała trzynaście lat, kiedy ojciec umieścił ją w klasztorze pod Florencją, gdzie przybrała imię zakonne Maria Celesta. Jej miłość była dlań gł

Agnieszka | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Czyta się bardzo łatwo, jak powieść, mimo, że autorka nie opiniuje i nie ocenia. Dostajemy bardzo interesujące obrazy z życia epoki, polityki Rzymu, ekonomii żeńskiego klasztoru, funkcjonowania mecenatu możnych. Ciekawe to jest także dla wszystkich zainteresowanych historią nauki, Dava Sobel bardzo przystępnie omawia dwa najważniejsze dzieła Galileusza.
Generalnie to zawsze wielki plus historyka, gdy nie goni za modą i sensacją i nie dodaje do każdego faktu swojego komentarza, zaryzykowałabym stwierdzenie, że u pani Sobel jedyna osobista ocena, jaką widać wyraźnie, to brak sympatii do Urbana VIII, nie epatujący, ale pokazany malutkimi faktami z historii tego pontyfikatu jak choćby w tym zdaniu „Troski wojenne Ojca Świętego zakłócały mu sen do tego stopnia, że nakazał wybić wszystkie ptaki w Ogrodach Watykańskich, aby nie urażały mu uszu nocnymi śpiewami” Prawda, że urocze? Dla takich drobiazgów warto przeczytać tę książkę.
Wzruszający jest opis procesu Galileusza, zwięzły i...

PaniZima | 2012-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2012, Warto było
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Dla tych, których interesuje postać Galileusza, epoka, wadzenie się prawdy naukowej z oficjalną doktryną Kościoła, co dziś wydaje się bolesne, jak można było tak upokorzyć tak wybitnego człowieka.

elau66wr | 2013-06-10
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Uwielbiam książki historyczne. Czuć dotyk historii w każdym zdaniu, wyrazie. Wiedzieć, że takie osoby kiedyś tworzyły, działały.
Cudowna podróż w przeszłość.
Czułam się tak, jakbym tam z nimi była. Widziałam Galileusza pochylonego nad notatkami. Siedziałam tuż obok, gdy dyskutował z innymi mędrcami.
Ogromna miłość ojca do córki i odwrotnie.
Ciężkie czasy początki lat 1600.
Pojawia się na lamach książki Mikołaj Kopernik i Johannes Kepler - ten ostatni pracował również w Żaganiu - sentyment z mojej strony.

Książka nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Wymaga uwagi i skupienia od czytelnika. Ale ile mądrości z niej płynie. I tych naukowych i tych z życia wziętych.

Warto, polecam.
Moja inna recenzja na blogu:

Trithemius | 2016-07-09
Przeczytana: 28 stycznia 2008