Zapiski współwinnego widza

8371200528
duchowość, medytacja, pamiętnik
religia
tsantsara

Pierwsze pełne polskie wydanie tej książki Mertona (wcześniej w wyd. Więzi w tłum. Z. Ławrynowicza, 1972). Książka jest zbiorem rozważań, refleksji oraz medytacji słynnego trapisty, pisanych od 1956 roku. Dotykają one najżywotniejszych problemów współczesnego człowieka, prowokują do myślenia, wiodą ku głębszemu zrozumieniu współczesności i problemów egzystencjalnych. Merton dostrzega i...

Książka jest zbiorem rozważań, refleksji oraz medytacji słynnego trapisty, pisanych od 1956 roku. Dotykają one najżywotniejszych problemów współczesnego człowieka, prowokują do myślenia, wiodą ku głębszemu zrozumieniu współczesności i problemów egzystencjalnych. Merton dostrzega i denuncjuje wszelkie niepokojące objawy hipokryzji i demagogii tak w świeckim, jak i w religijnym życiu. Nie popada jednak w rozgoryczenie, zachowując optymizm i wiarę w możliwości naprawy tego świata.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdięcie autorskie

Meszuge | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Dobrze się zaczęło, bo już dzięki „Słowu Wstępnemu” (tłumacza, Zygmunta Ławrynowicza) upewniłem się, że moje domysły dotyczące znaczenia tytułu były słuszne – nawet jeśli nie bierzemy w czymś czynnego udziału, to i tak, w pewnym sensie i do pewnego stopnia, jesteśmy współwinni tego, co się stało, wydarzyło, zaistniało.
Jeśli nawet czasami mam zdanie podobne (na przykład uważam, że zgoda na zło – rodzi zło), to jednak przyznaję, że jednym z istotnych elementów współczesnego chrześcijaństwa (czyli od około 330 roku), którego nie akceptuję, jest wkręcanie wiernych/wyznawców w niekończące się i nie do uniknięcia poczucie winy. Tak, wiem oczywiście, że człowiekiem obarczonym poczuciem winy i wyrzutami sumienia łatwiej jest sterować, manipulować, ale – choć to skuteczne i wszelkiej władzy przydatne – nadal podobać mi się nie musi.

W „Przedmowie” Merton stwierdza, że „na obecną książkę składają się w istocie rzeczy osobiste refleksje, intuicje, metafory, obserwacje i osądy poczynione na...

SylwiaSR | 2014-10-14

Na każdej stronie tej książki odnajduję tyle mądrości, że muszę ją odpowiednio dozować. Książka prowokuje do myślenia, sprawia, że jestem bardziej refleksyjna, porusza kwestie, o których ja sama nigdy wcześniej nie pomyślałabym, poszerza horyzonty myślowe i pomaga odnaleźć i określić swoje miejsce w świecie.