Münchhausens Abenteuer

Inne wydania

źródło okładki: zdjęcie własne

Witold Lisek | 2016-06-04
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Imć Zagłoba musiał się na nim wzorować i nawet Monty Pyton wymięka!

Przemek | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

W tej książce najciekawszy jest styl opowieści, wzięty z pijackich gawęd przy kolejnej już opróżnianej butelce. Opowieści są po prostu niestworzone, szczególnie wyróżniająca się jest pierwsza część przygód, przed rozpoczęciem omawiania przygód na morzu (dałbym jej 10/10). Te drugie napisane są jakby inną ręką i są zbyt zawiłe jak na pijackie opowiastki (dałbym im 6/10). Aby oddać klimat opisywanych przygód, podaję kilka najciekawszych cytatów:

"Odkryłem panewkę, skierowałem broń w kierunku dzikiego ptactwa i walnąłem się pięścią w oko. Uderzenie było tak silne, że świeczki stanęly mi znów przed oczami. To wystarczyło by zapalić proch na panewce." (rozdział: Przygody na polowaniu)

"[...] wpadłem w błoto po uszy i byłbym tam zginął niezawodnie, gdybym siłą ramienia nie podniósł się za włąsny harcap, dzięki czemu wydobyliśmy się z bagna wraz z mym koniem" (klasyk: harcap--warkoczyk z tyłu głowy) (Przygody barona Munchhausena w wojnie z Turkami)

"Natychmiast wyskoczyłem z powozu i...

Andrzej Akowacz | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Niesamowite historie, autora w żaden sposób nie ogranicza tu wyobraźnia. Historie są tak niestworzone i fantastyczne, że aż ma się autorowi chęć uwierzyć w to co opowiada. Opowiada o swoich niesamowitych przygodach nie będąc przy tym wcale skromnym. Podróż na księżyc nie jest tu wcale jakimś wyczynem. Potrafi nawet w locie przeskoczyć z jednej kuli armatniej na drugą. Nie jest problemem dlań galopować na połówce rumaka, czy ciskać całymi armatami. Pokonać setki wroga, czy ustrzelić z jednej kuli kilka kaczek. A nawet nanizać niedźwiedzia na dyszel od wozu. A jakie przygody morskie, i co tam widział w tych dalekich krajach. Wyspy z sera i inne dziwy. Wspaniale czyta się takie banialuki produkowane bez żadnych ograniczeń. Do tego swobodny język niczym z opowieści karczemnych.

pisko199064 | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Cóż książka ma swój styl i różni się od ekranizacji,choć zarówno książka jak i film są godne polecenia pozycją, choć szczerzę wole ekranizację, różne opowieści przedstawione przez Barona nie mają składu ni ładu nie łącząc się w jedną spójną całość, spodziewałem się raczej spójnej powieści posiadającą jako taki wątek,cel, przygodę jakiś wspólny mianownik którego tutaj nie ma, dlatego po każdej historyjce można odłożyć książkę i w chwili nudy można wrócić do niej czytając kolejną abstrakcyjną historię. Dlatego książkę oceniam tak nisko choć jak już pisałem postać Barona jest świetną postacią literacką. Polecam przeczytania i obejrzenia ekranizacji:)

Bartek1985 | 2011-06-18

Masz ochote na ksiazke przy ktorej bedziesz sie zastanawiac co bral jej autor i czy mozna to nadal dostac? Jesli tak to wlasnie tytuł dla Ciebie. Ksiazka pełna opowiadan przy kiliszku a niemozliwe goni niemozliwe:) mila lektura na przerwe pomiedzy powazniejszymi tytułami

Mateusz Górka | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Baron jaki jest każdy widzi i trudno go tu reklamować. Podróżując z nim po świecie i innych miejscach bardzo przyjemnie upłynęło mi popołudnie. Kiedy mój pierworodny trochę podrośnie baron na pewno będzie go kołysał do snu.

krystyna kalinowska | 2012-03-14

Wspaniale opisane niewiarygodne przygody....

majkey | 2016-03-24
Przeczytana: 22 marca 2016

Bardzo interesująca książka (chyba nawet chciałabym przeczytać ją w wersji nie uproszczonej). Do tego dosyć łatwe słownictwo i konstrukcje gramatyczne. Polecam.

busceros | 2013-03-10
Przeczytana: 08 marca 2013

Muszę sobie przypomnieć obie adaptacje filmowe! oj różnią się nie tylko od siebie ale też od książki

beata88 | 2013-09-18
Przeczytana: 07 września 2013

fajne obrazki i niektóre fragmenty