Nastoletnia panna młoda

2016-04-20
2014-09-25
Agnieszka Andrzejewska
Cathy Glass nastolatka małżeństwo pomoc

Kolejna rewelacyjna książka Cathy Glass. Po przeczytaniu tej książki długo nie mogłam dojść do siebie. Ta lektura to wulkan emocji i myślę, że nikt nie powinien przejść obok niej obojętnie. Dlatego polecam!

Moje pierwsze spotkanie z „piórem” Cathy Glass z pewnością zostanie w mojej pamięci na długi, długi czas. Kiedyś bardzo zaczytywałam się w książkach Betty Mahmoody, ale teraz chyba bardziej emocjonalnie odebrałam książkę Cathy.
Ta książka mną wstrząsnęła!
Ta książka mocno mnie wzruszyła!
Ta książka wywołała we mnie burzę emocji!
Są lektury, które nie pozwalają o sobie zapomnieć, a jednak bardzo byśmy chcieli, aby przedstawiona w nich fabuła, opisane ludzkie losy czy wydarzenia okazały się czystą fikcją. Ale niestety, w takich książkach jak ta, pokazana jest prawda, o której człowiek najchętniej by zapomniał, ale to wcale nie jest takie proste, bo przez kilka setek stron treść mocno zakorzeniła się w umyśle i sercu.
Głównymi bohaterkami tej lektury są Cathy, kobieta prowadząca rodzinę zastępczą dla dzieci potrzebujących pomocy, bezpieczeństwa, którego nie są w stanie zapewnić im prawdziwe rodziny, oraz trzynastoletnia Zeena (rodzina dziewczynki pochodzi z Bangladeszu),która w swoim krótkim życiu zaznała takiego piekła na ziemi, jakie trudno sobie nawet wyobrazić.
Dzięki zwierzeniom Zeeny, oraz informacjom podanym przez Cathy, poznajemy brutalny świat ludzi żyjących w innych kulturach. Świat bezwzględnego posłuszeństwa kobiet wobec mężczyzn, świat legalnej pedofilii, w którym kilkuletnie dziewczynki, często jeszcze nawet nie miesiączkujące, wydawane są za mąż za mężczyzn, będących w wieku ich dziadków.
Aż trudno uwierzyć, że gdzieś funkcjonują ludzie, którzy przemoc, pedofilię i wykorzystywanie seksualne nieletnich uważają za normalność.
Zeena, mimo iż poznała życie z tej najgorszej strony, nie zatraciła w sobie pozytywnych uczuć. Emocjonalnie związana ze swoim młodszym rodzeństwem, była dla nich bardziej kochającą matką niż starszą siostrą. I mimo tego, że nie wyniosła z domu nawet odrobiny miłości (tu mam na myśli głównie jej rodziców) sama potrafiła kochać szczerze i bezgranicznie.
Zaskakującym dla mnie było to, że żywiła te pozytywne uczucia nawet w stosunku do własnej matki, kobiety, która nigdy nie była dla niej wsparciem, potępiała ją nawet za coś, czego dziewczynka-kilkuletnie dziecko, nie była świadoma z punktu widzenia zła.
Dziewięcioletnia dziewczynka, brutalnie zgwałcona przez swojego nastoletniego kuzyna była przez rodzoną matkę nazwana dziwką. Czy coś takiego w ogóle można zrozumieć? Gdzie troska matki o zdrowie psychiczne i fizyczne małej córeczki? Gdzie wsparcie, które powinno być właśnie ze strony matki? Gdzie zwykłe, ludzkie współczucie? Niestety Zeena od rodzicielki tego nie otrzymała, a jednak potrafiła bronić zachowania matki, wybaczyła, całkowitą winą obarczając despotycznego ojca i sposób wychowania matki.
Przyznam szczerze, że nie potrafiłam się od książki oderwać. Czytałam ją w każdej wolnej chwili wypłakując oczy.
Dobrze, że na świecie są takie osoby jak Cathy Glass, które potrafią dzielić się miłością ucząc innych tej miłości.
Rodzina Cathy, to osoby tak mocno ze sobą związane i tak się wzajemnie kochające i szanujące, że wcale mnie to nie dziwi, że dzieci z takich rodzin jak rodzina Zeeny nie chcą opuszczać pełnego ciepła i miłości domu.
Autorka ukazuje świetnie działający system opieki społecznej ściśle współpracujący z policją. Empatyczność i zaangażowanie tych osób w zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego dzieci zasługuje na wielkie oklaski.
Po przeczytaniu tej lektury jestem przekonana, że zrobię wszystko, aby poznać pozostałe książki napisane przez Cathy Glass. Już zaczęłam ich szukać, niestety znalazłam tylko w angielskiej wersji językowej. Ale znajdę w polskiej. Muszę!
Ta książka to wulkan emocji i myślę, że nikt nie powinien przejść obok niej obojętnie.

Ta książka mną wstrząsnęła!
Ta książka mocno mnie wzruszyła!
Ta książka wywołała we mnie burzę emocji!
Są lektury, które nie pozwalają o sobie...

“Nastoletnia panna młoda” Cathy Glass.

Zeena Brytyjka azjatyckiego pochodzenia, pewnego dnia zjawia się w gabinecie wychowawczyni prosząc ją o nietypową pomoc. Dziewczynka ma czternaście lat i dramatycznie prosi nauczycielkę, by ta pomogła jej znaleźć rodzinę zastępcza. Po długich poszukiwaniach Zeena trafia do Cathy Glass, opiekunki która w jak najlepszy sposób stara się zapewnić dziewczynie poczucie bezpieczeństwa. Zeena jednak nie jest łatwym dzieckiem. Jest bardzo skryta, żyje w ciągłym strachu i poczuciu winy, które wywołała u niej jej własna rodzina, twierdząc, że ta przyniosła im i społeczności hańbę. Kiedy dziewczyna w końcu otwiera się przed Cathy, a na jaw zaczynaja wychodzić bulwersujące tradycje z jakimi na codzień żyje jej rodzina, całe otaczające ją społeczeństwo jest w szoku. Przeszłość z która musiała się mierzyć odcisnęła na niej piętno i pozbawiła szczęśliwego dzieciństwa, ale czy idą jej się odnaleźć szczęście i zapomnieć o wyrządzonych krzywdach?

Cierpienie dziecka jest jednym z wielu trudnych tematów do poruszenia. Dlatego też cieżko jest mi zebrać słowa, by opisać własne odczucia po przeczytanej lekturze. Szczerze powiedziawszy, aż się we mnie gotuje na samą myśl, jak rodzice potrafią skrzywdzić własne dziecko. To przez co przeszła Zeena nie mieści mi się w głowie i nie potrafię zrozumieć, jak osoby, które powinny być wsparciem mogą bez żadnych emocji skrzywdzić drugiego człowieka. Mamy tutaj świetnie ukazany obraz zacofanej społeczności dążącej do kontunaowania swoich chorych, krzywdzących i okrutnych tradycji nie zważając na krzywdę innych.
Autorka w sposób drastyczny omawia problemy takie jak gwałt, prostytucja, przemoc, małżeństwa aranżowane, kazirodztwo czy wykorzystywanie fizyczne, emocjonalne oraz seksualne, którego doświadcza dziecko w niektórych krajach. Jest to brutalna prawda o której trzeba mówić i której należy się przeciwstawić. Nie wyobrażam sobie cierpienia Zenny, ani tego przez co musiała przejść w swoim młodym życiu i cenię ją za siłę i wolę walki. Nie poddała się, stawiła czoła przemocy i postanowiła żyć, dla siebie i swojego młodszego rodzeństwa.
„Nastoletnia panna młoda” to historia, która wydarzyła się naprawdę. Historia przepełniona smutkiem, łzami i żalem, ale i historia, która potrafi przywrócić wiarę w ludzi.

“Nastoletnia panna młoda” Cathy Glass.

Przerażające. Nie mogę uwierzyć w to, co przeczytałam i że takie rzeczy dalej się dzieją. I to gdzie? W Wielkiej Brytanii! Nie umiem zrozumieć tych rodziców, nie wiem, jak można być tak zaściankowymi i jednocześnie podlymi ludźmi. Koszmarna historia, ale książka świetna i warto się z nią zapoznać.

Smutna historia napisana przez życie. Przerażające jest to, że w XXI wieku są państwa i kultury, w których kobiety i małe dziewczynki traktowane są przedmiotowo. Włos na głowie się jeży, gdy w Internecie pojawiają się ogromne cyfry, pod którymi kryją się dramaty nieletnich żon, dzieci wykorzystywanych seksualnie, małych niewolnic.

Poruszająca jak każda tej autorki. Najgorsze jest że historie są prawdziwe, że okropności , gwałty spotykają dzieci we współczesnym świecie.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

urodzonej w Wielkiej Brytanii 14-letniej Zeenie, ojciec, pochodzący z Bangladeszu zgotował straszliwy los. Aż trudno uwierzyć, do czego zdolni są najbliżsi. Językowo słaba, tematycznie poruszająca.

Czytając tę książkę była przerażona nie tylko historią Zeeny, ale i niewiedzą autorki książki na temat zwyczajów muzułmańskich. To pokazuje również, jak niewiele wie nasze społeczeństwo o ich, często brutalnych, praktykach. Zostanie "nastoletnią panną młodą" to nie jedyne zło, jakiego może doświadczyć kobieta w islamie. Może być znacznie gorzej, o czym świadczy historia młodej Brytyjki pochodzenia bangladeskiego.

1960

Kolejna historia skrzywdzonego dziecka opowiedziana przez panią Cathy.
Kolejna ,po której trudno jest wrócić do rzeczywistości.
Mamy tu 14 letnią Azjatkę Zeenę,która sama poprosiła o rodzinę zastępczą tłumacząc się,że jest wykorzystywana,ale w jaki sposób była wykorzystywana i co przeszła mając już 9 lat dowiadujemy się prawie na samym końcu.
Dziewczynka zastraszana przez własnego ojca i wujka bała się cokolwiek mówić.
Życie jakie zgotował jej własny ojciec nie mieści się w ramach umysłu.
Książka piękna ,choć smutna i wstrząsająca,a sama Zenna to bardzo mądra i rozsądna dziewczynka,którą da się lubić już od pierwszych stron.

Kolejna historia skrzywdzonego dziecka opowiedziana przez panią Cathy.
Kolejna ,po której trudno jest wrócić do rzeczywistości.
Dziewczynka zastraszana przez...

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Nastoletnia panna młoda