Szkoła dla początkujących

Okładka książki Szkoła dla początkujących Elżbieta Pałasz
Okładka książki Szkoła dla początkujących
Elżbieta Pałasz Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada Seria: Tornister pełen przygód [Adamada] literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tornister pełen przygód [Adamada]
Wydawnictwo Adamada
2016-03-18
2016-03-18
9788374206266

Elżbieta Pałasz dzięki kolejnym rozdziałom pozwoliła nam uczestniczyć w kolejnych ważnych uroczystościach i okazjach, które następują po sobie w ciągu roku. Przeżywamy Dzień Nauczyciela, Mikołajki, bal karnawałowy, urodziny Łucji, ferie oraz Majówkę. Z opisu każdego święta wynikają pewne nauki, morały, rady czy sugestie jak takie dni powinny wyglądać, czego powinno się unikać, na co uważać. Dzięki temu, że możemy towarzyszyć Łucji i Łukaszowi w ich codziennych perypetiach dowiemy się jakie problemy można napotkać podczas przygotowywania stroju na bal przebierańców, że podczas urodzin niezbędna jest babcia i jej pomysły, zaś zimą należy bawić się tak, by było to bezpieczne.

Nasi przemili bohaterowie pokażą nam jak ważne jest znalezienie przyjaciela - osoby bliskiej, by wraz z nią kroczyć przez świat. Przeżywać wzloty i upadki, śmiać się i płakać, spóźniać i żartować. Udowodnią również, że istnieje przyjaźń między płciami przeciwnymi.

Podsumowując - "Szkoła dla początkujących" to doskonała lektura, zwłaszcza dla tych, których czeka pierwsza klasa, gdyż pokazuje że nie ma się czego bać. Krótkie rozdziały z większą czcionką zostały wzbogacone kolorowymi ilustracjami i dzięki temu już sześciolatki mogą czytać książkę samodzielnie. Chronologiczność wydarzeń, intrygujące przygody bohaterów oraz humor sprawiają, że dziecko będzie zachwycone.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/12/elzbieta-paasz-szkoa-dla-poczatkujacych.html

Już niedługo wakacje! Wszyscy uczniowie (i nauczyciele ;-) ) czekają na nie z utęsknieniem. Dla dzieci uczęszczających ostatni rok do przedszkola to również czas marzeń i nadziei, jakie niesie ze sobą perspektywa pójścia we wrześniu do szkoły. Pierwsza klasa to z jednej strony wielka radość, a z drugiej lekka obawa o to, jak będzie w szkole.
Na rynku wydawniczym istnieje kilka ciekawych propozycji (o niektórych z nich pisałam),których celem jest przygotowanie przedszkolaków do podjęcia nauki w szkole i zmniejszeniu lęku przed tym ważnym etapem w życiu każdego dziecka. Nakładem Wydawnictwa Adamada ukazała się kolejna książka w serii Tornister pełen przygód, która porusza to zagadnienie, pt. "Szkoła dla początkujących" Elżbiety Pałasz.
Głównymi bohaterami "Szkoły dla początkujących" są Łucja i Łukasz, którzy poznają się pierwszego dnia pierwszej klasy i zostają przyjaciółmi. W książce znajduje się dwadzieścia historii, które opowiadają o przygodach Łucji, Łukasza oraz ich koleżanek i kolegów z klasy. Wszystkie opowiadania toczą się w czasie trwania pierwszej klasy od września do czerwca. W książce Czytelnicy mogą przeczytać więc opowieści o pierwszym dniu szkoły, o pracy domowej, o dniu nauczyciela, o ubieraniu choinki, o balu karnawałowym, o feriach, o Wielkanocy, o majówce i wielu innych ważnych klasowych wydarzeniach.
Elżbieta Pałasz ma niezwykle lekkie pióro i wielki dar do tworzenia prostych, a jednak pomysłowych i mądrych historii. Szkoła dla początkujących to książka, która pozwala dzieciom nabyć wiedzę o nowym miejscu, jakim jest szkoła. Wszystko to (zdobywanie wiedzy) dzieje się jakby mimochodem, jest przemycone między wierszami, dzięki czemu ta edukacyjna książka jest pozbawiona nachalnego dydaktyzmu, który odstrasza młodego Czytelnika. To książka, która uczy, bawiąc i bawi, ucząc :-)
Opowiadania o Łucji i Łukaszu są krótkie i proste. Z drugiej strony są radosne, a przy tym poruszają ważkie klasowe sprawy. Każdą historię możemy czytać jako osobną opowieść i rozmawiać z dziećmi na temat poruszanych w nich treści, tj. przezywanie się, bezpieczeństwo dzieci w czasie wolnym, zazdrość i wiele innych.
Serdecznie polecam "Szkołę dla początkujących" dla każdego przyszłego pierwszoklasisty ;-)
www.ksiazkowelove.wordpress.com

Na rynku wydawniczym istnieje...

1970

Pierwsze dni w szkole to niezwykle stresujący czas, od którego zależy przyszłość ucznia. Jeżeli trafi na odpowiednią i mądrą wychowawczynię, a także wspaniałych rówieśników, tworzących zgraną paczkę, to pójdzie w życie z cudownymi wspomnieniami. Jeśli jego doświadczenia okażą się zdecydowanie mniej przyjemne, to istnieje ogromna szansa, że będzie miał problemy w przyszłości - zarówno z nauką, jak i nawiązywanie kontaktów z innymi.

Łucja i Łukasz to dzieci, które zapoznają się pierwszego dnia szkoły - łączy ich fakt posiadania imion zaczynających się na "Łu...". Od samego początku znajdują wspólny język, co sprawia, że stają się niemal nierozłączni. Razem brną przez wszystkie lepsze oraz gorsze dni, przeżywając pierwsze wpadki, odrabiając lekcje, doświadczając skutków niestosowania się do rad wychowawczyni, spóźniając się, robiąc ozdoby świąteczne na choinkę, bawiąc się na balu karnawałowym, poznając zabawy z dawnych lat, dostając swoje pierwsze i długo wyczekiwane świadectwo.

Przyjaźń głównych bohaterów jest godna pozazdroszczenia. Ponadto zadaje kłam wszelkim przekonaniom, że małe dziewczynki powinny bawić się tylko z dziewczynkami, a chłopcy z chłopcami. Niejednokrotnie spotkałam się z sytuacjami, w których rodzice usilnie namawiają swoje dzieci do zabawy z rówieśnikami tej samej płci, bo "będziesz bawił się z babami?", "córeczko, nie bądź chłopiarą". To krzywdzące i bardzo niesprawiedliwe - prawdziwa przyjaźń nie stawia takich ograniczeń, co pokazuje siła więzi Łucji i Łukasza.

Świetnym zabiegiem jest ułożenie wydarzeń według kolejności chronologicznej - od pierwszego dnia poprzez Dzień Nauczyciela, Boże Narodzenie i bal karnawałowy, aż do czerwca, czyli ostatniego miesiąca nauki. Ułatwia to młodym czytelnikom uświadomienie rozkładu konkretnych zdarzeń, dzięki czemu wkraczając w szkolne mury, będą wiedziały, kiedy mogą liczyć na dni wolne czy interesujące święta.

Elżbieta Pałasz stworzyła krótkie opowieści, dzięki którym dzieci bez problemu utożsamią się z Łucją i Łukaszem. Dodatkowo każda historyjka porusza inny temat, przekazując istotne treści, nad jakimi warto się pochylić i podyskutować. Kolejnym atutem są kolorowe ilustracje, przyciągające wzrok zarówno maluszka, jak i starszaka, a nawet dorosłego.

"Szkoła dla początkujących" to rewelacyjna, a wręcz obowiązkowa lektura dla wszystkich dzieci, które w najbliższym czasie staną przed poważnym wyzwaniem, czyli rozpoczęciem nauki szkolnej. Jestem przekonana, że spodoba się także dzieciaczkom w wieku przedszkolnym, a także drugo- czy trzecioklasistom, którzy pierwszy dzień szkoły mają już za sobą. Ja ten dzień przeżyłam kilkanaście lat temu, a i tak z ogromną przyjemnością przypomniałam sobie różnorodne uczucia, jakie targały mną w tym czasie.

Pierwszy dzień w szkole często wydaje się być czymś przerażającym - nauka, nowi koledzy, tęsknota za domem i rodzicami. Elżbieta Pałasz stworzyła więc przewodnik, który pokaże dzieciom, że szkoła wcale nie jest taka straszna.

Głównymi bohaterami są Łucja i Łukasz. Podczas pierwszego czytania listy obecności oboje bali się, że coś powiedzą nie tak, więc gdy tylko usłyszeli, że nauczycielka wymawia "Łu..." od razu oboje krzyknęli: "Jestem!". Od tego momentu stali się nierozłączni i jako przyjaciele razem przeżywają niesamowite przygody.

Historia jest napisana w sposób prosty, spójny i obrazowy. Każdy rozdział podejmuje inny wątek, nową przygodę, której bohaterami są Łucja i Łukasz. Autorka wyraźnie podkreśla tworzenie się przyjaźni pomiędzy postaciami. Opieranie się na wzajemnej pomocy, empatii, wstydzie i psotach to zaledwie kilka elementów jakie porusza Elżbieta Pałasz w "Szkole dla początkujących".

Świetnym zabiegiem jest podział akcji pomiędzy dwóch bohaterów. Część rozdziałów pisana jest z punktu widzenia Łucji, resztę wydarzeń obserwujemy oczami Łukasza. Czytelnik nie nudzi się, nie czuje też niedosytu - poznaje każdy szczegół opowieści. Poszczególne rozdziały podejmują różną tematykę - od Dnia Nauczyciela, przez imprezę urodzinową, po zakończenie roku szkolnego bez galowego stroju. Pojawia się także temat Świętego Mikołaja i jego istnienia. Dla mnie poruszanie tego tematu jest nieco wątpliwe - dzieci w końcu różnie przeżywają zdobycie informacji o tym, że ktoś taki nie istnieje. Z drugiej jednak strony może być to ciekawy sposób na to, żeby zasiać w dziecku ziarno wątpliwości i pomóc mu samemu dojść do wniosku, który tak bardzo go nie rozczaruje. Sama jako dziecko wolałam przeprowadzić swoje śledztwo i upewnić się, że Mikołaj to tylko rodzice, którzy podrzucają prezenty pod choinkę. Myślę więc, że książka Elżbiety Pałasz będzie doskonałym bodźcem do tego rodzaju poszukiwań.

Podoba mi się również narrator, dla którego nie ma rzeczy niejasnych i tajemniczych. On wie wszystko, włącznie z przyszłością, co jest pewnym ubarwieniem i dodatkowym sposobem zainteresowania młodych czytelników. "Szkoła dla początkujących" to także zbiór dobrych rad, które dzieci powinny poznać, np. kiedy najlepiej odrabiać zadania domowe. Ponadto ilustracje Katarzyny Jerzyk są dodatkowym atutem publikacji. Moją uwagę zwróciły szczególnie dwa rysunki, które podczas szybszego przewracania stron stają się mini-flipbookiem - powstaje wrażenie ruchu.

Myślę, że dzieciom spodoba się ta historia. Nie mogę jednak powiedzieć, że należy ona do wybitnych. Jest to po prostu dobrze wykonana książka dla najmłodszych. Warto mieć ją na półce. Polecam!

Więcej moich recenzji na:

• 2016 (przeczytane)
  • +2016
  • Do biblioteki
  • 2016

Dodaj cytat z książki Szkoła dla początkujących