Godziny

Wydawnictwo: Rebis
Hours
literatura piękna

Nicole Kidman zdobyła Oscara za rolę w filmie nakręconym na podstawie tej powieści. Inspiracją dla przepełnionych namiętnościami "Godzin" były życie i twórczość Virginii Woolf. Cunningham umieścił ich akcję na przemian w różnych okresach XX wieku losy dwóch głównych bohaterek splata

BlueCarmen | 2019-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Po powieść Cunninghama sięgnęłam przez przypadek, trochę wiedziona zawartymi w powieści motywami, ale jednak bez oczekiwań. Trzymałam się podejścia: Zobaczymy co to. I w dodatku jest to kolejna powieść dzięki któej urozmaicam wachlarz gatunków (wąski wciąż), po które sięgam.

Cunningham stworzył historię złożoną z wątków trzech kobiet, w tym Wirginii Woolf, popularnej autorki, której poczynania w tworzeniu Pani Dalloway obserwujemy na kartach godzin. Co do tytułowych godzin - motyw ten bardzo subtelnie przewija się przez książkę i bohaterowie epizodycznie do niego powracają, czy to w dialogach czy w rozmyślaniach, ale jest odpowiednio wyeksponowany.

Autor zawiera w swej krókiej powieści sporo refleksji. W większości dotyczą relacji, czasem jakichś błahostek czy rozważań nad ludzką naturą. Te części rozmyślań bohaterek (bo na pierwszym planie mamy same kobiety) o wszystkim i wszystkich, co je otacza bardziej przypadły mi do gustu niż tocząca się akcja. Niemniej te dwa elementy są...

natalia | 2019-03-11
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2019
Przeczytana: 11 marca 2019

Najpierw nie mogłam się wciągnąć. Pózniej z rosnącym zaintrygowaniem przewracałam kolejne strony. Coraz głębiej wsiąkałam w uczucia trzech kobiet, będąc obserwatorem ich dnia - godzina po godzinie. Zakończenie przyniosło zadumę i zaskoczenie, gdy uświadomiłam sobie całą siatkę powiązań tych z pozoru oddzielnych historii. Miałam podczas lektury kilka zastanowień i zmarszczeń brwi nad tym, jak została zbudowana ta powieść i nad jej fabułą, ale to co zdecydowanie wygrywa to odzwierciedlenie przeżyć wewnętrznych, ubranie ich w słowa tak żywe, że niemal namacalne.

bluemoon | 2019-02-25

„Godziny” to poruszająca historia trzech kobiet. Każda z nich prowadzi na pozór szczęśliwe i spokojne życie. Jednak tak naprawdę czują, że są zmęczone codziennością i wypalone niespełnionym życiem i z tego powodu pragną i potrzebują zmian.

Zapraszam do lektury!

Anna | 2019-01-28
Przeczytana: 2019 rok

U mnie jest gdzieś pomiędzy dobra a bardzo dobra. Na początku byłam zachwycona, potem ciśnienie trochę spadło. Zakończenie znów zainteresowało. Może tak właśnie miało być. Zarys postaci i charakterów niesamowicie prawdziwy, szczery, bezkompromisowy. Czasem miałam wrażenie jakby książka odzierała ze skóry, nie pozostawiała złudzeń o nas samych. I tak się właśnie przeplatamy na przełomie lat, epok i wydaje się nam, że oto my jesteśmy pierwsi, że nikt nigdy wcześniej tak nie czuł, nie myślał, nie żył.

ontheisland | 2019-01-10
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Dzięki tej książce odbędziesz podróż w głąb kobiecych uczuć, rozterek, codziennych dylematów. Opisana zwyczajność dni z pozoru trzech różnych kobiet uzmysławia że w każdym z nas drzemią podobne dylematy, a uczucia targające bohaterkami są bliskie każdemu człowiekowi. W z pozoru opanowanych kobietach które mają stabline życie u boku ukochanych osób kłębią się myśli dalekie od poprawych wyborów które byłyby zadowalające dla otoczenia. Z każdą przeczytaną stroną zagłębiamy się w zawiłe ścieżki ludzkiego umysłu. Zaczynamy zastanawiać się nad własnymi wyborami, a godziny nieustannie mijają niczym zaczarowane, ulotne chwile które nigdy już nie wrócą...

Justyna Wydra | 2018-11-27
Przeczytana: 21 listopada 2018

Filmu nie widziałam, ale książkę przeczytałam. Czytając, miałam wrażenie, jakbym gdzieś już ją wcześniej... A tak, czasem zdarza mi się po latach ponownie sięgnąć po tę samą lekturę zupełnie bez zamiaru, by to zrobić. Ot - nieuwaga, słaba czytelnicza pamięć. Tak jak i dawno, dawno temu, także i tym razem powieść podobała mi się bardzo, mimo że z mojej polskiej, średniomiejskiej perspektywy, problemy osób LGBT z Nowego Jorku są odrobinę jakby odrealnione. Ale i tak - taki Nowy Jork lubię. W przeciwieństwie do NJ z "Małych żyć". Tamten był kompletnie oderwany od czegokolwiek. Ten jest ludzki. Bardzo ludzki.

krolewna | 2018-10-15
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2018, Audiobook
Przeczytana: 05 października 2018

Trudna i przygnebiajaca historia kobiet uwięzionych we własnej codzienności, otaczających wewnętrzną walkę między marzeniami a rzeczywistością, z którą nie umieją się pogodzić a od której trudno uciec.
Polecam jednak lekturę a nie audiobook bo to książka wymagająca pewnego skupienia.

Michał Mielcarek | 2018-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Autor tak rozwleka się o samym otoczeniu akcji, że ta, wraz z postaciami staje się tłem. Tłem szarym, miałkim, bez wyrazu i znikającym w natłoku zbędnych szczegółów - a te z autystycznym namaszczeniem zakrywają wszystko gęstą mazią i gubią czytelnika w otchłani... nudy.
Trudno mi było zapamiątać kto jest kim i co do kogo mówi i po co... .
Lubię atencję do detali - jak u Donny Tart, ale ta w przeciwieństwie do Cunninghama nie zapomina poszanować czytelnika, postaci, wątków.

Najpierw obejrzałam pierwszych 10 minut filmu. Potem stwierdziłam, że jest zbyt dobry, by oglądać go bez znajomości kontekstu, czyli "Pani Dalloway". Przeczytałam ją więc, a potem w moje łapki wpadły "Godziny" - bestsellerowa powieść nagrodzona Pulitzerem i PEN/Faulkner Award. I jakkolwiek dobra nie okaże się jej ekranizacja, to nie pożałuję, że odwlokłam jej oglądanie, by przeczytać książkę.

Ciąg dalszy na:

nangnak | 2018-07-16

kiedyś to była moja ulubiona książka więc trochę przykro że o niej zapomniałam