Bursztyn i żelazo

Tłumaczenie: Dorota Żywno
Cykl: Mroczny uczeń (tom 2) | Seria: Dragonlance [Zysk i S-ka]
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dragonlance, fantasy

Świat Krynnu zmienia się gwałtownie i nawet bogowie mogą zostać zaskoczeni. A jeśli dotyczy to bogów, jaką szansę może mieć zwykły śmiertelnika Pochwycona przez siły, którym nikt nie mógłby stawić czoła, mała, lecz zdecydowana na wszystko gromadka poszukiwaczy przygód zbiera się, by podjąć rozpaczli

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2008

Jedraz | 2016-09-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Druga część serii dla mnie jeszcze lepsza od jej poprzedniczki " Bursztynu i popiołu". Bardzo ciekawie napisana historia, znów podzielona na dwie części. Minę i Rhysa, którzy w końcu się spotkają. Co ich łączy?? Sami przeczytajcie.

To bardzo dobra książka z gatunku fantasy, która przenosi nas do magicznego świata, który w ryzach trzymają Bogowie. Tym razem Mina dostaje tajemnicze zadanie wykradnięcia magicznych artefaktów z owianego legendami Solio Febalas. Czy jej się uda?
Za to Rhys, dalej podąża za swoim bratem. Jak rozwiążę się zagadka Ukochanych Chemosha. Czy idzie ich jakoś pokonać?
Ta książka odpowie na wszystkie te pytania. Rozwieje je, a na zakończenie zaskoczy i postawi kolejną wielką zagadkę...

Mnie osobiście zakończenie zaskoczyło. Domyślałem się kogo głównie będzie ono dotyczyło ale ostatecznie na końcu, zaskoczyłem się. Gdyż tego się nie spodziewałem. Miło się zaskoczyć na koniec, ale smutne, że trzecia część sagi nie ukazała się w Polsce... ale może kiedyś ktoś...

//Opinia do przeczytania również na: http://kaginbooks.blogspot.com/2016/11/bursztyn-i-zelazo-margaret-weis.html

Nie ukrywam. DragonLance do mnie nie chce przemówić, nie chce dać mi się pokochać.
Nie i basta!
Nie ważne, co bym zrobiła, wielkie, soczyste "NIE" stoi na straży. To nic - serię i tak chcę skompletować... kiedyś ;)
Ale do rzeczy.
Oto, przed nami, drugi tom trylogii "Mrocznego ucznia" (który, oczywiście, w Polsce wydano tylko w dwóch tomach, trzeci, klasycznie, zaginął w praniu). Co się tu nie dzieje, ło panie! Klękajcie narody, albowiem autorka poleciała radośnie po fantazji swojej i fanów. Czego to tu nie było.... Na mój gust, nieco za wiele, zbyt przekombinowałe, zbyt wymyślne i... momentami ewidentnie brakowało pomysłu, jak fabułę pchnąc w przód.
Brat Rhysa podróżuje dalej, w stronę wyznaczonego punktu, bogowie spiskują przeciw sobie w sposób prawie, że absurdalny, Mina na szczęście na moment zostaje "zepchnięta" na boczny tor i nie jest już główną osią, wokół...

podwójne-życie-w | 2014-11-29
Przeczytana: listopad 2014

Drugi tom serii "Mroczny uczeń" wypadł nieco słabiej niż pierwszy. Jest to kontynuacja, jednak sporo jest przypomnień z poprzedniej części, co jak na dosyć krótką lekturę może trochę nudzić. Czytałam obie części po sobie, ale wątki nie są na tyle skomplikowane, by trzeba je było przypominać. W takim wypadku można nawet pominąć pierwszy tom, i tak będzie wiadomo o czym mowa, chociaż uważam, że nie warto, gdyż pierwszy był naprawdę wciągający. Nie znaczy to jednak, że książka nie jest ciekawa. Nie przypominam sobie momentu wiejącego nudą, czy przesadnym banałem. Nie jest to, według mnie, klasyka fantastyki, wspaniała i obfitująca w niezwykłe pomysły czy opisy, nie mniej jednak fabuła jest interesująca. Nie brakuje w niej akcji, momentów trzymających w napięciu, czy mniejszych wzruszeń i humoru. Obecny jest wątek miłosny, ale na szczęście jest on bardzo zręcznie schowany za tematem przewodnim, jakim jest chęć zagarnięcia świata przez Chemosha, Pana Śmierci oraz próby przeszkodzenia...

Kamil Borowiak | 2014-08-22
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Druga część nie odbiega zbytnio poziomem od pierwszej, a momentami nawet, jest od niej lepsza. Książka idealna dla ludzi, którzy kochają fantastykę, ale oprócz czytania o fantastycznych przygodach i stworzeniach, lubią zatrzymać się na chwilę refleksji i zastanowić się nad życiem, zarówno w sprawach przyziemnych jak i duchowych. Idealnie skręcone zakończenie, które daje autorce możliwość do dalszego opisywania przygód ze świata Krynnu.

anialea | 2014-07-28

Myśłe, że piersza część była lepsza ale ta też mne wciągnęła i z przyjemnością ją przeczytałam

Roob | 2012-11-25
Przeczytana: 2010 rok

Świetna książka o zaskakującym zaskoczeniu, wartkiej akcji i historiami jednych z moich ulubionych bohaterów sagi Dragon Lance.

Valkorn | 2016-12-02
MasakraGofrem | 2015-12-06