Skazani na siebie. Tom I - Dolina Nicole

Wydawnictwo: Novae Res
NovaeRes

Jest rok 2028. Na tratwach ratunkowych materializuje się grupa sześciuset przypadkowych – jak się początkowo wydaje – rozbitków. Zostali oni prewencyjnie skazani na piętnaście lat wygnania, ponieważ mogliby wywołać na Ziemi powstanie przeciwko rządowi. Zaopatrzeni w trumny z ekwipunkiem przybijają do brzegu nieznanej planety. W trakcie walki o władzę, zasoby i miłość okazuje się, że dzika...

Zostali oni prewencyjnie skazani na piętnaście lat wygnania, ponieważ mogliby wywołać na Ziemi powstanie przeciwko rządowi. Zaopatrzeni w trumny z ekwipunkiem przybijają do brzegu nieznanej planety. W trakcie walki o władzę, zasoby i miłość okazuje się, że dzika planeta jest jedyną nadzieją dla reszty ludzkości. Rozpoczyna się wyścig z czasem.
Szczegóły

Rodzaj literatury: Science fiction
Wydawca: Novae Res, 2016
Format: 145x205mm, oprawa miękka
Wydanie: Pierwsze
Liczba stron: 584
ISBN: 978-83-8083-125-4

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/skazani_na_siebie_tom_i_dolina_nicole,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/skazani_na_siebie_tom_i_dolina_nicole,druk

Ślimaczek_97 Paula | 2017-09-05

Mila rządzi! Zakochałam się w tej bohaterce, która pojawia się mniej więcej w połowie powieści i liczę, że w drugiej części Skazanych Autorki o niej nie zapomną. Główna bohaterka Nicole Sokołowska przeraziła mnie swoim profesjonalizmem. Czułam się, jakby obcowała z groźną panią prezes, która wydaje rozkazy, przyznaje premie i nagany. Na szczęście sprawiedliwe. Na szczęście ma prawie zawsze racje, na czym ogromnie zyskuje jej grupa koleżanek i kuzynek, nie zawsze chętnych do pracy, odkrywczych czy pracowitych. Oby więcej takich profesjonalistów na Tatui, ale i na Ziemi by się przydali. Bardzo spodobał mi się klimat powieści: trochę mroczny, trochę w stylu "pracy u podstaw", trochę miłosny, trochę ekologiczny, trochę pełny sensacji i zwrotów akcji. Och, zaszalałabym na Tatui. Może ktoś mnie zamówi w następnej dostawie??? Tak na przykład z grupy Tony'ego albo Cezarego?

TymekBook | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Powieść ma wielu bohaterów i wiele wątków, co lubię, bo skupiam się na treści i wyszukuję momentu, kiedy te pojedyncze zdarzenia splotą się w zgrabną całość. Kolejne miesiące i pory roku odznaczają w Dolinie Nicole czas, rodząc problemy, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie. A to czego tak bardzo pragnęli, czemu tak bardzo się poświęcali, pracując po kilkanaście godzin dziennie okazje się mrzonką. Ale spokojnie, Autorki zgrabnie wyznaczają bohaterom nowy cel, nowe zadania. Chciałbym z Dostawą XYZ trafić na Tatuę. I najlepiej od razu z rodziną. Może napiszę płomienne CV?

Łukasz_wawa | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Jesteś na Tatui, masz 100 000 zł i możesz za to kupić osobę z Ziemi, by pracowała z Tobą, co oznacza uratować jej życie, bo wkrótce Ziemi nie będzie. Gdy uzbieracie odpowiednią ilość kilodżuli albo zarobicie 100 000 zł, możesz zamówić następną osobę.
Taki łańcuszek.
Na kogo się zdecydujesz? Na mamę, siostrę, ukochaną/ukochanego? A może na specjalistę w dziedzinie uprawy roślin, który pomoże szybko wytworzyć żywność i szybko zarobić 100 tys? Wtedy może kupisz obydwu rodziców naraz.
Decyzja należy do Ciebie. Jak postąpią bohaterzy Doliny Nicole? Czytasz i zastanawiasz się. I wzruszasz. I wkurzasz. I dopingujesz. Polecam.

Róża_seledynowa | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Czytasz i ciągle masz ochotę zakrzyknąć: „o jasna cholera!” albo „ja pitolę!”. I się zastanawiasz, jak sam byś postąpił.
Zaczyna się niewinnie: zupełnie przypadkowi ludzie, tacy jak my, za próbę obalenia rządu, zostają skazani na 15 lat życia na obcej planecie, Tatui. Tam mają codziennie pracować po 10 godzin, aby wytworzyć kilodżule, dzięki którym będą mogli po piętnastu latach wrócić na Ziemię.
Poznajemy Nicole i Tony’ego – liderów swoich grup, którzy, każdy na swój sposób, muszą zmobilizować kolegów i koleżanki do pracy, wymusić posłuszeństwo i zadbać, aby codziennie była praca (wtedy zbierają się dżule). Jednocześnie muszą zorganizować sobie życie na obcej planecie, zbudować dom, obronić się przed gangami, zgromadzić zapasy żywności (zwłaszcza na zimę), zakochać się.
Po prawie roku pobytu dowiadują się, że nikt ich nie zabierze na Ziemię. Oni wygrali już los na loterii, są bezpieczni, są na Tatui, dzikiej ale nie zagrożonej planecie. Teraz trzeba ratować Ziemian za zebrane...

Bukiet_stokrotek | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Książkę poleciła mi koleżanka, która uczestniczyła w Ełku w wieczorze autorskim Autorek "Skazanych na siebie. Tom I - Dolina Nicole".
W tej powieści, jak w życiu, liczy się siła ducha, determinacja. I choć każdy czytelnik wyciągnie z "Doliny Nicole" coś dla siebie, to najmniej spodoba się nieudacznikom, ludziom, którzy tylko leżą, jęczą i narzekają, jak im w życiu źle. Innym się chce "zakasać rękawy" i działać, upadać i znowu próbować, dlatego wiele osiągają, a nie tylko o tym marzą. TA POWIEŚĆ ZIRYTUJE NIEUDACZNIKÓW. Proponowałabym ją każdemu, także menadżerom, którzy na co dzień zarządzają ludźmi. Ja czerpałam inspirację z tej powieści. Widać, że Autorki wykonały niezły research. Napisana ciekawym stylem, przedstawiająca bohaterów pełnych szarości(a nie dziecinnie czarno-białych), czyta się ją łatwo.
Razem z bohaterami płakałam, przeżywałam, denerwowałam się. No i zakochałam się Tony'm Dąbrowskim!

Zakładka | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Do tej książki podchodziłam nawet nie tyle długo co kilka razy. Czytałam kilka rozdziałów i robiłam sobie przerwę na przeczytanie innej. I tak kilka razy. Ale w końcu postanowiłam ją przeczytać. I choć męczyłam się czytając poszczególne strony, to jakoś przez to przebrnęłam.

W zasadzie ostatnimi czasy przekonuję się do polskiej literatury. Trafiam raczej na dość dobre pozycje, a w zasadzie w ostatnim czasie. Jednak ta książka do tych nie należy. I nawet nie jest to kwestia tego że treść była nieciekawa. Bo ogólnie to autorki miały dość ciekawy pomysł. Choć fabuła lekko przypomniała mi pewien serial, to całość miała spory potencjał. Niestety wykonanie tego wszystkiego było dla mnie nieprzystępne. Styl całej książki okazał się tak ciężki, iż ogromnie się przy niej męczyłam. Musiałam robić sobie od niej przerwy by w ogóle ją skończyć. Sama treść interesowała mnie, ale brnięcie przez nią coraz bardziej zniechęcało do poznania zakończenia.

Miałam też niemały problem z bohaterami....

Lord | 2016-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Rzadko zdarza mi się czytać książkę i z własnej woli przerywać w połowie historii, by "pogapić się" w okno, zrobić sobie herbatę, czy po prostu w umywalce zanurzyć dłonie w zimnej wodzie i... pomyśleć: czy ja bym tak zrobił? Czy to było słuszne? Albo by wejść w postać i zatopić się w jej odczuciach. Przy czytaniu "Skazanych..." zdarzyło mi się tak paręnaście razy. Chyba chodzi o to, że Autorki konsekwentnie nie forsują swojego zdania wprost, nie mówią, co jest niemoralne a co słuszne, traktując czytelnika z szacunkiem i pozwalając mu samemu dokonać oceny. Każdy z nas ma inny kodeks wartości, innymi wytycznymi kieruje się w życiu, ale w tej powieści niektórzy znajdą potwierdzenie swoich przemyśleń, inni swoich obaw, ale wszyscy w czynach licznych bohaterów znajdą nowe spojrzenie na stare sprawy. Niektóre kwestie przedstawione w powieści zaszokują.
Gdy przeczytałem kilkadziesiąt stron, zdałem sobie sprawę, że chciałbym wiedzieć, kim są Autorki powieści. Wyszperałem w sieci ich...

Izabela Pycio | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

"Te dwanaście młodych kobiet łamało konwenanse. Udowodniało, że na obcej i nieprzyjaznej planecie jest miejsce na człowieczeństwo."

Niestety, nie udało mi się stworzyć nici porozumienia z powieścią, minęłyśmy się w propozycjach i oczekiwaniach. Czasami tak właśnie bywa, że nie zaiskrzy i nie ma tej satysfakcji czytelniczej. Być może książka spodoba się innemu czytelnikowi, tym bardziej, że wiele w niej naprawdę ciekawych pomysłów. Moim zdaniem jednak, nie do końca wykorzystanych i rozpracowanych, bardzo trudno było mi uwierzyć w kreowaną rzeczywistość. Podobała mi się za to mnogość wprowadzonych postaci, próby przedstawienia wyrazistych profili, choć niektóre irracjonalne zachowania bohaterów psuły mi ich odbiór. Główna bohaterka, Nicole Sokołowska, to urodzona liderka, obdarzona nieprawdopodobnymi mocami, niemal niezniszczalna, jak kot o siedmiu życiach. W tej postaci kryje się jakaś tajemnica, przypuszczam, że w kolejnym tomie zaczną wyjaśniać się źródła jej nieprzeciętnej siły...

Kinga | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Lubię fantastykę, SF, więc tym chętniej sięgnęłam po debiut literacki dwóch Polek "Skazani na siebie. Tom I - Dolina Nicole". Choć to nie SF w czystym wydaniu, a raczej powieść przygodowa, obyczajowa, powieść o przyjaźni, władzy, o jej zdobywaniu i utrzymywaniu, to jednak akcja toczy się na obcej planecie w niedalekiej przyszłości i wciągnęła mnie na całego. Marzyła mi się bohaterka, która lubi "grzebać się w maszynach", kobieta-konstruktor. Dzięki Autorki za nią!!!
Jestem zapaloną motocyklistką. Gdy miałam 13 lat, dziadek znając moje zainteresowania, sprezentował mi motor WS. Ciągle się psuła, ale nauczyłam się ją naprawiać jak i następne motory, które kupowałam za pieniądze zarobione na zbieraniu truskawek czy w innych pracach sezonowych. Był więc AWO Simson, Iż Jupiter i Jawa 350 oraz inne, na których jeżdżę do dziś. W garażu dziadka zaczynałam od rozkręcania gaźnika i czyszczenia go, regulowania sprzęgła, zmieniałam klamki od sprzęgła, potem były poważniejsze naprawy...

CzasemTakJest | 2016-05-12
Przeczytana: 10 maja 2016

Historia została spisana na blisko sześciuset stronach tomu pierwszego. Mimo sporej ilości niespójności i wzajemnych zaprzeczeń, czytałam publikację z wielką przyjemnością. To taka bajka dla dorosłych z wątkami tragicznymi i mocno przygodowymi. Jest to książka o silnej woli, walce o przetrwanie, przyjaźni, poznawaniu samego siebie i miłości. O zmianie systemu wartości. Znajdziecie tu też typowo ludzkie, złe cechy, czyli zawiść, nienawiść, walka o pieniądz i kłamstwo. Znalazło się tu wiele sytuacji powodujących wzrost adrenaliny czy współczucia. Czytając byłam pełna podziwu dla rozsądku, siły i mądrości Nicole, ale wyjątkowo nie podobał mi się jej sposób załatwiania spraw. Zawsze skupiało się to na krzykach, zabijaniu, odrąbywaniu rąk itp. Ktoś powiedział coś nie po myśli bohaterki - ta "go pobiła" i tak ciągle. Na dodatek autorki opisywały to w taki, jakby to była normalna rzecz - "Powiedziała, gdy skończyła już bić kuzyna...". Chwilami było też zabawnie, chociaż nie jestem...