DRRR!! #1 (novel)

Okładka książki DRRR!! #1 (novel) Ryohgo Narita, Suzuhito Yasuda
Okładka książki DRRR!! #1 (novel)
Ryohgo NaritaSuzuhito Yasuda Wydawnictwo: Kotori Cykl: Durarara!! (novel) (tom 1) fantasy, science fiction
Durarara!! (novel) (tom 1)
Durarara
Kotori
2016-04-08
2016-04-08
Tomasz Molski
akcja komedia dramat light novel kotori

Okładka książki Dead Mount Death Play 11 Shinta Fujimoto, Ryohgo Narita
Okładka książki Dead Mount Death Play 10 Shinta Fujimoto, Ryohgo Narita
Okładka książki Dead Mount Death Play 09 Shinta Fujimoto, Ryohgo Narita
Okładka książki Dead Mount Death Play 08 Shinta Fujimoto, Ryohgo Narita
Dead Mount Dea... Shinta Fujimoto, Ry...

Ikebukuro - miejsce gdzie codzienność miesza się z niezwykłością.

Mikado Ryuugamine jest zwyczajnym nastolatkiem który przeprowadził się z rodzinnej wioski do Tokio by przełamać monotonie swojego nudnego życia. Już w pierwszych dniach na własne oczy widzi miejską legendę, tajemniczego cienistego motocyklistę. Ile jest prawdy w plotkach że nie ma głowy? Już wkrótce chłopak wciągnie się w ciąg zdarzeń powiązanych z pewnym morderstwem, tajnymi eksperymentami, obsesyjnie zakochanymi ludźmi, głową bez ciała i pewną nadprzyrodzoną istotą. A to dopiero wierzchołek góry lodowej!

Pewnie część z Was zna tą historię z któregoś źródła. Za mną seans (lata temu) anime i lektura mangi. Pozostało tylko poznać pierwowzór. Jak się więc prezentuje pierwszy tom książki?

Dla mnie ta seria cierpi na nadmiar wątków i postaci. W pierwszym tomie starano się ich przedstawić ale jak na razie większość zdążyła zyskać po jednej cesze. Przez to w tłumie gubi się trochę główna linia fabularna.

Ale o czym właściwie jest ta opowieść? Opisy tej serii zawsze brzmią jakby zebrano wszystkie możliwe pomysły na fabuły i zmiksowano je razem. Lata temu do Tokio trafił dullahan, według jednych legend zwiastunka śmierci, według innych walkiria prowadząca wojowników do zaświatów. Sama Celty nie pamięta czym dokładnie jest, po zgubieniu swojej głowy utraciła większość wspomnień. Trop zaprowadził ją do Ikebukuro i tam się urwał.
Współcześnie, oddział Zakładów Farmaceutycznych Yagiri prowadzi tajne eksperymenty na porwanych ludziach wykorzystując do nich coś będące jak nie z tego świata. Wzbudzili tym zainteresowanie amerykańskiej korporacji, Nebuli. A w tle przewija się nowy kolorowy gang nie mający jednak swojej barwy. Tajemnicze Dolary po cichu rosną w siłę.

A może najlepiej określić książkę jako pokręconą, momentami patologiczną, komedię romantyczną? Bo to właśnie romanse napędzają (przynajmniej w tym tomie) akcję. Na czoło wysuwają się dwie pary - licealista kochający od dzieciństwa nadprzyrodzoną, śpiącą głowę i jego prześladowczyni. Druga to podziemny lekarz mieszkający z wspomnianym dullahanem. Kobieta nie chce odpowiedzieć na jego uczucia bojąc się różnic wynikających z nie bycia człowiekiem.

Pierwszy tom bardziej szczegółowo przedstawia trójkę bohaterów istotnych dla dalszej fabuły. Mikado jest spragnionym wrażeń licealistą. Jednak nic nie jest w stanie zadowolić go na dłużej. Gdzie zaprowadzi go to ciągłe szukanie ekscytacji? Niestety przy barwnych postaciach z tła główny bohater wypada nijako. Celty jest jeźdźcem bez głowy. Kobieta obawia się swojego braku wspomnień, przez nie nie jest pewna sensu swojego istnienia. Zaskoczyła mnie zawarta w książce ilość jej rozważań o istocie człowieczeństwa i różnicach w jej kodeksie moralnym. Izaya to informator, manipulator i szara eminencja Ikebukuro. Nic nie dzieje się bez jego wiedzy a może i nawet bez przyzwolenia.
Oprócz nich czytelnik dostaje jeszcze wielu innych większych i mniejszych dziwaków. Postacie zapadają w pamięć, każdy jest na swój sposób charakterystyczny co jest i plusem i minusem. Albo polubicie mieszankę jaką jest ta seria albo uznacie ją za całkowicie niestrawną.

Prolog trochę odrzucił mnie językowo, bałam się powtórki z "Zerowej Marii...". Jednak dalej książka jest pisana dość normalnie. Nie ma szczególnie dużo opisów jednak gdy są potrzebne to pojawiają się. Dialogi zawierają według mnie trochę za dużo kolokwializmów, przy niektórych postaciach to pasowało ale przy innych nieco raziło. Stałym elementem "Drrr!!" są rozmowy na internetowym czacie, by rozróżnić wpisy konkretnych postaci wykorzystano różne typy nawiasów. Na razie można ze spokojem kapnąć się kto co piszę, zobaczymy przy następnych tomach czy przy większej ilości rozmówców nadal będzie czytelnie.

Pierwszy tom jest trochę o wszystkim, trochę o niczym, niby przedstawia jakąś intrygę ale służy głównie do rozłożenia pionków na planszy. Czyjej i dlaczego musicie się już przekonać sami.

Ikebukuro - miejsce gdzie codzienność miesza się z niezwykłością.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Podchodziłam do LNki trochę jak pies do jeża, bo anime nie było w stanie mnie wciągnąć w najmniejszym stopniu, ale książkę dosłownie pochłonęłam i nie mogę się doczekać aż zacznę czytać kolejną część :)

Cudownie się czytało. Cholernie cieszy mnie próba wejścia w psychikę bohaterów, bo pokazanie wszystkich tych prawe psychopatów samymi obrazami byłoby wielkim nieporozumieniem. Najpierw zakochałam się w anime, teraz zakochałam się jeszcze raz.

Świetna książka. To mogę orzec na początek. Co dalej? Trudno powiedzieć, to tak złożona opowieść. Historia to właściwie przeplatające się historie bohaterów. Bardzo licznych bohaterów, wśród których właściwie nie ma tego głównego, bo wszyscy są ważni i wszystkim poświęcono wystarczającą uwagę. DRRR!! to takie puzzle, które czytelnik musi sam ułożyć, dlatego ta książka jest tak wartościowa. Polskie wydanie, choć nieidealne, stoi na dobrym, poprawnym poziomie.

Książka sama w sobie nie jest zła, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Ciężko mi określić słowami ogólne wrażenia po lekturze... Przeczytam jeszcze tom 2, ale chyba ta historia to nie moja czytelnicza bajka... Niemniej niech każdy zdecyduje sam co myśli o tejże pozycji. :)

Długo czekałam z nadzieją aż ktoś zdecyduje się wydać ten tytuł i nie zawiodłam się. Otrzymałam light novel, na którą każdy fan durarary zdecydowanie czekał. Niesamowicie mnie wciągnęła. Już nie mogę się doczekać aż przeczytam drugi tom.

Takiej książki jeszcze nie czytałem... Co mam przez to na myśli? To, że dopiero pod koniec skapnąłem się co i jak. Niby na początku zwykła historia jakiegoś nastolatka, który przeprowadził się do większego miasta, kto by się spodziewał wielowarstwowej fabuły? Do tego tak pokręconej?! No oczywiście nie ja.
W wielu momentach mnie zaskoczyła. Do teraz, już po skończeniu tego tytułu, nie rozgryzłem go końca kilku postaci. I najważniejsze pytanie... Co może być w kolejnych tomach? Można by sądzić, że fabuła została zakończona, a tu widzę, że na czerwiec jest zapowiedziany następny tom! Wprost nie mogę się doczekać!

W wielu momentach mnie zaskoczyła. Do teraz, już po skończeniu tego...

Durarara to tytuł, który poznałam dzięki anime i który nie do końca przypadł mi za pierwszym razem do gustu. Potem była manga, a na końcu wspaniała nowelka. Choć na początku ciężko się przestawić do stylu, w jakim piszą japońscy pisarze, to po kilku stronach czytelnik zostaje pochłonięty przez nietypowy świat, pełen dziwactw i niespotykanych dotąd person, które nie raz zaskoczą swym charakterem a także bogatą. Tak, to niewątpliwie ogromna zaleta ów pisarza, gdyż to, w jaki sposób zostają napisani bohaterowie, jest iście mistrzowski. Nikt nie zostaje pominięty, każdy ma swoją rolę do odegrania, przeszłość i motywy są wyjaśniane w sposób pełny i logiczne, a progres, który dany jest nam ujrzeć, sprawia, iż nie możemy się oderwać od tego tytułu. Ubolewam niestety tylko nad troszkę słabą fabułą. Nie zaprzeczam, sam pomysł i wykonanie są cudowne, ale brakuje mi czegoś, co mogłam doświadczyć w Baccano. Nie mniej jednak ten tytuł zasługuje na swoją uwagę i stwierdzam, że im głębiej w las, tym lepiej. Pierwszy tom jest ciężki, ale kolejne doświadczą dużo większą dawkę rozrywki i mile spędzonego czasu!

• Light Novel
  • Light novel