Nie dla ciebie

Novae Res
2016-01-01
2016-01-01
Beata Worobiec Nie dla Ciebie Novae Res zaczytani.pl literatura kobieca

Książka od samego początku okraszona jest wątkiem zdrady, który zazwyczaj przeszkadza mi podczas lektury. W tym przypadku było jednak zupełnie inaczej. Autorka opowiada dość zawiłą historię miłosną z punktu widzenia mężczyzny i dzięki temu możemy poznać wszystkie motywy, które kierują jego kroki w danym kierunku. Przyznam, że bardziej polubiłam głównego bohatera- drania, niż kobiety, które tak się dla niego starały. Opowieść wiele razy wzbudziła we mnie skrajne emocje. W jednym momencie byłam zła, śmiałam się, a kiedy indziej wręcz się wzruszałam. Uważam, że lektura jest wartościowa, gdy w jakiś sposób nas porusza. Pani Beata postarała się o sporą dawkę emocji, więc zaskarbiła sobie moją sympatię. Mimo tego, że autorka nie ustrzegła się schematów, książkę czytało się naprawdę przyjemnie. Polecam, a sama zabieram się za nadrabianie twórczości Pani Beaty!

Co boli najbardziej? Zdrada partnera. Moment, w którym z przerażeniem zdajesz sobie sprawę, iż... nie jesteś jedyna. Że wieczory, które ponoć spędzał w pracy, przeznaczył dla Niej. Że dotyka jej tak jak Ciebie, całuje, pieści. Dzieli się swoimi myślami, uczuciami.
A najgorsi w tym wszystkim są faceci, którzy do końca wierzą, iż ich podwójna gra nie wyjdzie na jaw.
Do takowej grupy należy Dawid, niby przeciętny, acz posiadający nieodparty urok mężczyzna, do którego kobiety lecą jak muchy do miodu. I mimo, że od dłuższego czasu pozostaje w związku ze spokojną, cichą Sonią, to potajemnie spotyka się z wybuchową Dominiką. Nie wspominając, że w międzyczasie podrywa też inne laski.

Czy taki układ ma szansę przetrwać... ?

W moim otoczeniu (nie najbliższy, na szczęście) znajduje się facet, który robi dokładnie to samo co Dawid. No, prawie. On nie ma wyrzutów sumienia. Stąd też moje zainteresowanie ową lekturą. Ciekawiło mnie, czy istnieją jakieś racjonalne wytłumaczenia na takie zachowanie?

Dawid pracuje nad komfortem psychicznym swoich partnerek, walcząc, aby jedna nie dowiedziała się o drugiej (a także o jego licznych skokach w bok). Czasem dopadają go wyrzuty sumienia, ale... i tak nie potrafi przestać. Ostoję i domowe ognisko, które widzi w Soni, nie odnajduje w ramionach Dominiki. Ognista kobieta z kolei potrafi obudzić w nim radość życia, niepohamowany entuzjazm i głód wrażeń. Obie są inne, obie główny bohater ponoć kocha. Nie potrafi zrezygnować z żadnej, a gdy już sumienie daje o sobie maksymalnie znać, wówczas na kilka miesięcy porzuca jedną z pań, by po jakimś czasie ponownie szukać z nią kontaktu. Chore? Chore.

Nie potrafię zrozumieć, po co ludzie zdradzają. Dla mnie sprawa jest prosta- ciężko Ci w związku? Druga połówka nie daje Ci tego, czego pragniesz? Pociąga Cię ktoś inny? No to zerwij i nie łam ukochanemu/ ukochanej serca głupimi zdradami. Proste? Otóż, chyba nie dla wszystkich.

Nie dla Ciebie to książka pod każdym względem świetna! Dawno nie czytałam tak dobrej publikacji. Ma w sobie magnetyzm, który nie pozwalał mi porzucić tej historii choćby na moment. Do końca zastanawiałam się, jaką decyzję podejmie Dawid. I mimo, że do głównego bohatera zapałałam nienawiścią, to książkę oceniam jak najbardziej na plus. Co ciekawe, w chwilach, gdy prawdopodobnie powinnam poddać się smutkowi mężczyzny i zrozumieć jego dość kłopotliwą sytuację (moment refleksji nad tym, jaki to on nie jest zły bla bla bla),ja po prostu... śmiałam się. W ogóle nie było mi go szkoda- ba, uważałam (i do tej pory uważam!),że należała mu się najdotkliwsza kara. Bo jak dla mnie nic nie tłumaczy takiego zachowania. Kochasz, nie zdradzaj.

Dawid w pewnych fragmentach jest tak niepewny i poniekąd rozchwiany emocjonalnie, że do końca nie byłam pewna, na co ostatecznie się zdecyduje. Cóż, finisz bardzo mnie zaskoczył, chociaż i tak uważam, że ów bohater nie wyszedł z tego z odpowiednią nauczką. Chyba jestem mściwa.

Ogromnie, ogromnie zachęcam Was do sięgnięcia po tę pozycję! Moje słowa nie oddają tego, co można w niej znaleźć i jakie uczucia będą Wam towarzyszyć podczas czytania. Uwierzcie mi na to moje słowo pisane ;)

Do...

"Jest wiele rodzajów zdrad. Można zdradzić z czystego pożądania. Wtedy to tylko seks. Pożądanie pojawia się czasem w obliczu pięknych kobiet i wielu mężczyzn nie potrafi oprzeć się pokusie. Kiedy kobiety same się proszą o wykorzystanie ich, mało który facet jest w stanie odmówić. Taka zdrada powinna być łatwa do zaakceptowania - w końcu wynika z chwilowej potrzeby ciała."

"Nie dla Ciebie" napisana jest z męskiej perspektywy. Autorce świetnie udało się wcielenie się w umysł mężczyzny i pokazanie nam postrzeganie świata, kobiet, miłości, związków, zdrad jego oczami. Główny bohater - Dawid - to delikatnie powiedzmy dupek. Ma problem z wiernością, zmienia kobiety jak rękawiczki, a mimo to można go polubić. Aż sama się sobie dziwiłam! Ale z całą pewnością nigdy nie chciałabym spotkać na swojej drodze takiego Dawida podrywacza, który by mnie tylko wykorzystał i rzucił jak niepotrzebną rzecz. Od strony psychologicznej nie można nić zarzucić - Dawid wykreowany jest idealnie. Poznajemy jego myśli i pragnienia. A postacie drugoplanowe również nie odstają. Dominika i Sonia to kompletnie różne kobiety. Dominika to ogień, adrenalina i namiętność. Sonia to woda, bezpieczeństwo i czułość.

"Rany, to było moje powołanie! Wyszukiwać kurwy i udowadniać im, że wszystkie są takie same. Może w głębi duszy po prostu nienawidziłem kobiet. Dlatego tak łakomie do nich podchodziłem. Jak mogłem się związać z jedną? Miałbym zostawić wszystkie inne w spokoju, kiedy na świecie wciąż było pełno frajerów, którzy dawali się wykorzystywać, a ich panny na każdym kroku przyprawiały im rogi?"

Autorka pisze bez żadnych zahamowań, ograniczeń. Mamy tu sporo rozbudowanych opisów, które nie nudzą - to duży plus. Książka obfituje w sceny erotyczne, miłosne, zabawne i poruszające. Pani Beata pokazała, że jeśli chodzi o związki, miłość to wybory z nimi związane nie zawsze są proste. Miłość poza tym, że jest piękna, to niekiedy boli i rani. Powieść wywołuje skrajne emocje i zmusza do refleksji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co tak naprawdę siedzi w głowie mężczyzny - sięgnijcie po "Nie dla Ciebie".

Na półkach: , , , , , , ,

O twórczości Beaty Worobiec słyszałam już wcześniej. Kiedyś czytałam naprawdę wiele pochlebnych recenzji na temat jej debiutu Oko Kanaloa, który wydała pod pseudonimem. Jednakże - jak to ja - dalej nie miałam okazji przeczytać tej powieści. Na całe szczęście gdy tylko dowiedziałam się o jej najnowszej książce, wiedziałam że muszę ją poznać.

W ten oto sposób rozpoczęłam lekturę młodej pisarki, której już w tym momencie wróżę świetlaną przyszłość. Lektura Nie dla Ciebie nie okazała się genialną powieścią, która skradła me serce, ale na każdej stronie widać potencjał i talent! A przecież oto właśnie chodzi!

Dawid to taki do bólu normalny chłopak. Z tą jedną różnicą, że jako jeden z nielicznych poznał tajemnicę skradania kobiecych serc. Wie, co powiedzieć, w jaki sposób i kiedy. Jest uwodzicielem, łowcą. Jednakże życie z dwiema kobietami na raz wcale nie jest takie łatwe i przyjemne, jakby mogło to się wydawać. W pewnym momencie musi wybrać pomiędzy ułożoną, piękną i ciepłą Sonią, a niegrzeczną, nieposkromioną Dominiką. Wydawać by się mogło, iż z góry wiadomo, która nadaje się na bycie żoną, a która na bycie kochanką... lecz przecież gdy w grę wchodzą uczucia, nic nigdy nie jest oczywiste.

Autorka postanowiła zająć się tematem starym jak świat - tematem zdrad, w której mężczyzna (choć równie dobrze mogłaby być to kobieta) lawiruje między jedną kobietą a drugą. Pokazuje na przykładzie głównego bohatera, skąd na ogół bierze się potrzeba "tej drugiej" i jakie wiążą się z tym niebezpieczeństwa.

A przy tym nie wykreowała Dawida jako bezdusznego mężczyznę - nie zdradza tylko dla samej zdrady. Powołała do życia prawdziwego człowieka, który po prostu się zagubił (jakkolwiek to brzmi). Czytelnik wraz z nim zastanawia się, co sprawia, że mężczyzna zakochuje się w kobiecie i co jest tak naprawdę ważne - uroda czy charakter?

Książka została napisana bardzo dobrym stylem i językiem - szczególnie zważywszy na młody wiek autorki oraz to, że jakby nie spojrzeć, dopiero zaczęła swoją przygodę z pisaniem. Widać dopracowanie. Widać, że stara się coś więcej zawierać w słowach, aniżeli jest to tylko napisane. Wiedziała, jak poprowadzić akcję, by wszystko przebiegało płynnie.

Niestety wychwyciłam maleńkie "zgrzyty", które choć nie były jakoś szczególnie dotkliwe, burzyły na moment cały przebieg akcji. Mam na myśli dialogi, które co i raz były zbyt sztuczne - słowem: zbędne. Na całe szczęście było ich bardzo mało, więc pewnie "mniej wprawiony" czytelnik może ich nawet nie zauważyć.

Choć Nie dla Ciebie jakoś szczególnie mnie w sobie nie rozkochało, naprawdę doceniam twórczość autorki, jak i sam jej zamysł. Książkę przeczytałam raz-dwa i nawet w którymś momencie byłam naprawdę ciekawa, co będzie dalej. Widać można jeszcze wykrzesać jakiś dobry pomysł na opowieść o playboyu i jego "podbojach"! Dlatego też mogę z czystym sumieniem polecić tę powieść, jak i wszystkie inne, które dopiero mają powstać. Za panią Worobiec trzymam mocno kciuki!

W ten oto sposób rozpoczęłam...

Główny bohater Dawid opowiada historie swojego niezdecydowania w wyborze kobiety z którą chciałby iść przez życie. nie mogąc się zdecydować spotyka się z dwoma na raz a do tego jeszcze zalicza kilka dodatkowych podbojów na boku. Dawid zwodzi kobiety a autorka czytelnika, który czeka co z tej historii wyniknie i niestety zostaje zaskoczony przez nagłe i pobieżne zakończenie. historia związków Dawida z kobietami, która sączyła się dość dokładnie nagle się urywa jakby zabrakło pomysłu na lepsze zakończenie. Dawid zrywa z kobieta którą wybrał a czytelnik zostaje z pytaniem co się stało? dlaczego tak nagle?co ona na to?

Nie mam żadnych zastrzeżeń co do stylu autorki. Pisze zgrabnym, plastycznym językiem. Dialogi są dobrze skonstruowane, naturalne. Narracja z perspektywy mężczyzny bardzo ciekawa, choć mam nadzieję, że momentami przesadzona, że męski tok myślenia nie kręci się tylko i wyłącznie wokół seksu.
Nie potrafię jednak powiedzieć czegoś dobrego o głównym bohaterze, Dawidzie. Tak mnie denerwował, że czasami miałam ochotę rzucić książką (także emocje są ;)). Beznadziejny typ, któremu ktoś powinien utrzeć nosa. Jego "wybrankom" szczerze współczuje.

Ale mnie ten główny bohater irytował!!!
Książka lekka, przyjemna, ale nic nadzwyczajnego w niej nie ma. Kto lubi powieści z nutką erotyki na pewno coś dla siebie tutaj znajdzie ;-)

Ale mnie ten główny bohater irytował!!!

Dużo słyszy się o mężczyznach, którzy prowadzą podwójne życie, działają na dwóch frontach. Od razu nasuwa się pytanie: jak oni to robią, że dotąd się nie pogubili i nie zaliczyli wpadki? Taką historię przedstawia nam Beata Worobiec w swojej powieści "Nie dla ciebie".

Dawid to dwudziestoparoletni mężczyzna, który ma wyjątkową zdolność - bez żadnych problemów sprawia, że kobieta potrafi oszaleć na jego punkcie. Zwodzi, czaruje i wykorzystuje kobiety. Nie sprawia mu to żadnego problemu. Bardzo dobrze wie, czego chce i to dostaje. Jest uwodzicielem i łowcą, grzesznikiem i niezdecydowanym rozpustnikiem. Mówi, że nie zniósłby zdrady a sam zdradza. Nigdy nie wierzył w to, że przeznaczona nam jest tylko jedna osoba na świecie, nasza druga połówka. Uważa, że takich połówek jest wiele i nawet jeśli z jedną nie wyjdzie, to bez problemu można znaleźć sobie kolejną. Nie sądził jednak, że znajdzie swoje dwie różne połówki w tym samy czasie...

Kobiety jego życia to Dominika i Sonia - kompletnie różne kobiety. Ogień i woda. Adrenalina i bezpieczeństwo. Namiętność i czułość. Dominika to pewna siebie kobieta, świadoma swojej wartości. Jest dla Dawida super partnerką. Może z nią o wszystkim porozmawiać, pośmiać się do łez i spełniać swoje fantazje seksualne. Dziewczyna do tańca i do różańca. Natomiast Sonia to poukładana kobieta, spokojna, z bogatym wnętrzem. Kobieta, która idealnie nadaje się na żonę - wspaniale gotuje, sprowadza Dawida na swoją poukładaną drogę. Mężczyzna żyje przez pewien czas w dwóch światach. Nie może się zdecydować na jedną kobietę, bo idealną kobieta to połączenie Soni i Dominika. Kogo wybierze Dawid? Ogień i namiętność czy bezpieczeństwo i czułość?
Narracja jest pierwszoosobowa, prowadzona z perspektywy naszego głównego bohatera Dawida. Dzięki czemu poznajemy rozterki mężczyzny, jego rozdarcie i trudność w podjęciu decyzji. Z każdą chwilą dowiadujemy się o wyrzutach sumienia jakie targają mężczyzną z racji tego, że oszukuje swoje kobiety. Taka narracja pokazała, co takiemu casanovie jak Dawid "siedzi" w głowie. Dawid to taki typ faceta, którego nienawidzę, i którego nienawidzi większość kobiet. To zarozumiały dupek, dla którego seks jest najważniejszy. Irytowałam się podczas lektury, gdy Dawid w wulgarny i poniżający sposób wyrażał się o kobietach. Zdecydowanie należy unikać takich facetów.

Nie sposób nie wspomnieć o języku jakim posługuje się autorka. Jest on lekki, przyjemny i wciągający. Miałam trudności w oderwaniu się od lektury. Książkę czyta się bardzo szybko, a historia Dawida wciąga nas bez reszty.

Na plus zasługuje również zakończenie. Było dla mnie niespodzianką. Nie spodziewałam się takiego pożegnania z bohaterem, za co autorce należą się ogromne brawa. Super pomysł!

Podsumowując, "Nie dla ciebie" to bardzo dobra powieść, z licznymi scenami erotycznymi. To książka o podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji i o tym, że miłość nie zawsze jest szczęśliwa i potrafi bardzo zranić. Lektura bardzo mi się podobała. A Ty? Skusisz się na energiczny spacer po męskim umyślę? Polecam, warto.

"Nie dla ciebie"
Beata Wyrobiec

Czasem ktoś kusi nas, chociaż gdzieś tam z tyłu głowy kołacze się nam myśl, że nic dobrego z tego nie wyniknie. No cóż rozsądek swoje, a serce swoje, aż do momentu kiedy zaczynamy żałować, iż daliśmy się oczarować. Jednak nim poczujemy zawód lub co gorsza rozżalenie jesteśmy w przysłowiowym siódmym niebie, planujemy przyszłość albo mamy na jej wspólne tworzenie cichą nadzieję i nie bierzemy pod uwagę scenariusza ze złamanym, naszym, sercem. Gdybyśmy usłyszeli "nie dla ciebie" ten mężczyzna lub ta kobieta to posłuchalibyśmy takiego ostrzeżenia?

Talent do uwodzenia to jedno, ale trzeba go również rozwijać, najlepiej zawsze i wszędzie, chociaż trzeba uważać by zbytnio nie przeszarżować, ponieważ niekiedy można stracić to co się już zyskało. Ale Darek jest na to zbyt sprytny, swoją strategię opanował prawie do perfekcji, prawie - ponieważ wciąż podnosi na wyższy poziom swoje zdolności w temacie zdobywania kobiet. Jak do tej pory porażek nie zanotował, a sukcesów wielu mu zazdrości, chociaż zbytnio nie chwali się swoimi "trofeami", nie jest tych, którzy wszem i wobec rozgłaszają swoje sercowe zwycięstwa. Pozostaje lekko w cieniu, co pozwala mu na beztroską radość ze swych triumfów bez negatywnych skutków w postaci spotkań obecnych "obiektów" uczuć z już byłymi. Nic nie zakłóca egzystencji Darka, pięknych kobiet nie brak w jego otoczeniu, a okazji by im okazać zainteresowanie również dużo się nadarza. Po prostu prawdziwa sielanka i to nawet podwójna, większość facetów tylko może pomarzyć by żyć tak jak on. Niestety w tej beczce miodu znajdzie się i coś gorzkiego, nawet tak wytrawnemu graczowi przytrafia się jakaś drobna wpadka. Nie ma o co się martwić na zapas, zwłaszcza, że z każdego zakrętu życiowego udawało się dotąd wychodzić bez szwanku. Jak się dobrze zastanowić, a do tego zwierzyć się komuś kto człowieka zrozumie, to znajdzie się rozsądne rozwiązanie, pytanie tylko czy faktycznie powinno się je zastosować? Zawsze jest jakieś "ale", w tym przypadku trudno je zignorować, zbyt jest ono dokuczliwe. Czyżby Darek trafił na godnego siebie przeciwnika?

Każdy w końcu staje przed decyzją, która nie jest łatwa i wcale po jej podjęciu nie przychodzi spodziewana ulga. Niestety rzeczywistość bywa dość przewrotna lub raczej los zakpił z dotychczasowego zwycięzcy. Jednak kto powiedział, iż to już koniec? Może czas na to co do tej pory wydawało się nierealne?

Uwodzenie, kuszenie, korzystanie z tego co oferuje życie, zabawa w jakiej zna się zasady, a gdy się je ignoruje trzeba liczyć się ze stratami postaci przynajmniej niesmaku lub co gorsza złamanego serca. "Nie dla ciebie" to opowieść o mężczyźnie i kobietach, narratorem jest on - Darek, a one - korowód jego dziewczyn, partnerek, poznajemy z jego perspektywy. Szczery wobec siebie i nich, chociaż nie do bólu, raczej próbujący spojrzeć na siebie dość obiektywnie, tylko, że czasem nie do końca mu to wychodzi. Trzeba przyznać, że Beata Wyrobiec interesująco nakreśliła głównego bohatera, nie da się go nie lubić, jak by nie było ma w sobie to "coś" co sprawia, iż kobiety szaleją za nim, ale rysa w nim jest widoczna dla czytelników. Historia podrywacza okazuje się mieć pewien morał i wcale nie jest z gatunku tych prostych, gdzie akcja toczy się dobrze znaną ścieżką. Autorka umiejętnie wplotła motyw erotyczny w fabułę, tak by nie zdominował książki, lecz stał się jednym z jej integralnych elementów, nie występującym tylko dla siebie samego, lecz będącym wynikiem rozwoju wątków. "Nie dla ciebie" to opowieść o miłości, opisanej czasem dość przewrotnie i z postaciami wychodzącymi z prostych schematów.

"Nie dla ciebie"
Beata Wyrobiec

Po przeczytaniu książki mam mieszane uczucia. Nie wiem do końca czy mi się podobała, czy nie. Na pewno wzbudziła ogromne emocje. Również styl pisania autorki bardzo mi się spodobał - jest lekki, przyjemy i wciągający. W książce „Nie dla Ciebie” tajniki męskiej głowy zostały odkryte i podane nam na tacy, abyśmy my kobiety uważały na pewien typ facetów...

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja...

• 2016
  • Dysk
  • Proza
  • 2016

Dodaj cytat z książki Nie dla ciebie