Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Próba niewinności

Wydawnictwo: Publicat
powieść, sensacja, kryminał

Pewnego listopadowego dnia w Sunny Point doszło do kolejnej kłótni o pieniądze między Rachel Argyle a Jacko - najmłodszym z pięciorga jej adoptowanych dzieci. W kilka godzin później znaleziono ją martwą, a pieniądze z jej biurka zniknęły. Wkrótce policja zatrzymała Jacko i znalazła przy nim pieniądze. Nie przyznał się jednak do morderstwa i twierdził uparcie, że ma pewne alibi, bo tego...

yaola | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Najtrudniej tym, którzy są niewinni . Winny zawsze ma tą siłę i odporność na sumienie, ale wszystko do czasu- jeśli tylko prawda wyjdzie na jaw, a jak już wyjdzie to jakaż jest niewygodna i ten co ją przynosi złem się staje. Jakież to prawdziwe i ponadczasowe

Lilian | 2018-08-27
Na półkach: J_Christie, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Nie ma to jak klasyka kryminału!
Jest zbrodnia dokonana zwykłym pogrzebaczem, bez konieczności obdzierania delikwenta ze skóry czy wymyślania niestworzonych narzędzi tortur. A napięcie i poziom tajemniczości osiąga o wiele wyższy status niż przy tych wszystkich współczesnych cudach silących się na oryginalność.

Są poszlaki, jest dedukcja i rozsądne wyjaśnienie. I jeszcze bohaterowie, i inteligentny język, i brak zbędnych dłużyzn, które niczego nie wnoszą poza objętością książki .

Warto czasami wrócić do czytania Agathy

książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Nowy zwyczaj zapanował na e-bookach: psucia lektury streszczeniem:
„Pewnego listopadowego dnia w Sunny Point doszło do kolejnej kłótni o pieniądze między Rachel Argyle martwą, a pieniądze z jej biurka zniknęły. Wkrótce policja zatrzymała Jacko i znalazła przy nim pieniądze. Nie przyznał się jednak do morderstwa i twierdził uparcie, że ma pewne alibi, bo tego wieczoru zabrał go autostopem kierowca na szosie do Drymouth. Kierowcy nie odnaleziono, a Jacko został osądzony i skazany na karę więzienia, gdzie wkrótce zmarł. I oto pewnego dnia w Sunny Point zjawia się ów bezskutecznie niegdyś poszukiwany świadek, Artur Calgary, aby potwierdzić niewinność Jacko...”
Nie czytałem nic tej autorki co najmniej 50 lat, więc z przyjemnością zajrzałem do tej z 1957 roku. Wielce prawdopodobne, że wtedy czytałem, bo wszystkie pozycje Agathy Christie wtedy sie czytało. Niestety całą przyjemność popsuła mnie Wikipedia.
UWAGA! KTO NIE ZNA KSIĄŻKI, ...

Sagittaire | 2016-12-30
Przeczytana: 26 grudnia 2016

A. Christie to jeden z moich najbardziej ulubionych autorów ale i ona pisywała książki lepsze i gorsze. Tę oceniam jako jedną z lepszych w jej twórczości.
Narracja świetna, napięcie zbudowane jak należy, pięknie ułożona intryga i doprowadzanie czytelnika do prawdy, a motyw to wręcz bajka.
Tak jak pisałam lubię kryminały Christie, w których ładnie zarysowane są wątki psychologiczne. I tu tak jest. Wierzę w ten motyw. Oczywiście w życiu inaczej niż w kryminałach Christie nie wszystko zmierza do zbrodni, jednak poza tą małą przesadą kupuję schematy manipulacji tu przedstawione.
Świetny, trzymający w napięciu, wybór na długą podróż.

Kalissa | 2014-05-13
Przeczytana: maj 2014

..." — Sprawy nigdy nie okazują się tak złe, jak na to wygląda.
— Ludzie tak mawiają, ale to nieprawda. Czasami są nawet gorsze, niż się można spodziewać."...

Świetny kryminał - mroczny, klimatyczny i zaskakujący. Intryga kryminalna została naprawdę świetnie zawiązana - przez pojawienie się nieznajomego, które, mimo woli, wstrząsa rodziną. Jak zwykle, mamy w powieści grupę ludzi - rodzinę, z których każde mogło zamordować! Nie zgadałam, kto zabił - a jeśli ktoś odgadł - to uważam go za jasnowidza!:)

Po raz pierwszy spojrzałam też na kryminał z innego punktu widzenia - nie chodziło bowiem o to, aby znaleźć winnego zbrodni, ale żeby oczyścić niewinnych od fałszywych podejrzeń.

Pomyślałam sobie także, że kiedy człowiek jest bardzo nieszczęśliwy, pewne słowa, użyte w odpowiedniej chwili - tak jak w powieści, mają magiczną moc: "Nie martw się... Wymyślimy coś":)

Tosiaczek | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Co się dzieje, gdy włożymy kij w mrowisko? Następuje ogromne poruszenie. Poukładany świat rozpada się na kawałki i trzeba go budować na nowo. Tylko czy jest to w ogóle możliwe?

Taka właśnie sytuacja ma miejsce, gdy Arthur Calgary odwiedza rodzinę Argyle'ów. Co to oznacza? I jakie konsekwencje dla członków tej rodziny będzie miało jego wyznanie?

Agatha Christie zaserwowała nam tym razem niezłe studium charakterów. Mamy tu do czynienia z ludźmi, których życie na siłę uszczęśliwiło. Każde z nich mogło... – no właśnie, cóż takiego mogli oni uczynić, że aż zainteresowała się nimi policja?

Szczerze polecam, by samemu się o tym przekonać. Tym bardziej, że książka trzyma w napięciu od początku do końca i nawet zaangażowany w sprawę nadinspektor Huish ma naprawdę niezły orzech do zgryzienia.

Weronika | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Zamordowana kobieta, skazany za jej morderstwo mężczyzna, który umiera wkrótce od rozpoczęcia odsiadywania wyroku. Morderstwo o tyle paskudne, że to syn zabił matkę. Jak się później dowiemy - adoptowany syn.
Sprawa jednak się gmatwa i to od samego początku gdyż okazuje się, że zmarły mężczyzna jest jednak niewinny - jego alibi jest niepodważalne. Cała sprawa, która już zdążyła przycichnąć, wyłania się z powrotem na światło dzienne. Rodzina, która już pogodziła się z tragicznymi faktami musi zaakceptować fakt, że prawdopodobnie ktoś z nich jest mordercą.
Książka ciekawa też z psychologicznego punktu widzenia, w związku z często zadawanym pytaniem: co ważniejsze; geny czy wychowanie? Rodzina ofiary to jej mąż i adaptowane przez nich dzieci, w większości pochodzące z tak zwanych patologicznych rodzin.
Świetna książka na jesienne, chłodne wieczory!

Czesia | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 12 stycznia 2015

I znowu przyszło mi zmierzyć się z Agatą Christie. Jakoś ostatnio ciągle ciągnie mnie do jej twórczości i nie mogę się powstrzymać w bibliotece - zawsze wezmę jakiś egzemplarz jej książki.
Tym razem - ku mojemu zdziwieniu - nie znalazłam detektywa Poirota. Myślałam, że bez niego będzie to lektura nudna, nieciekawa i mdła. A tu niespodzianka. Okazała się ciekawa, intrygująca i niesamowicie poplątana. Momentami wydawało mi się, że nikt nie popełnił zbrodni, a czasami że wszyscy razem są w nią zamieszani.
Akcja rozpoczyna się od poznania sylwetki Arthura Calgary'ego - doktora geofizyki. Odwiedza on rodzinę Argyle w Sunny Point. Jedzie tam ze specjalną, wybawiającą ich rodzinę misją. Otóż dwa lata temu w tym domu doszło do zabójstwa (przez uderzenie pogrzebaczem) matki, żony Rachel Argyle. Winnym okazał się jej syn Jacko z zaburzeniami psychicznymi. Został ukarany i pół roku po wyroku zmarł na zapalenie płuc w więzieniu. Calgary przyjechał do rodziny oczyścić chłopaka z zarzutów i...

Roland | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Kolejny kryminał w twórczości Agathy Christie, lecz napisany w nie co innym klimacie. W „Próbie niewinności” nie występuje dwójka najbardziej znanych, stworzonych przez autorkę detektywów, czyli panny Marple i Hercules Poirot. Tym razem królowa kryminałów skupiła się na bardzo ważnym, ale często zapominanym aspekcie wszelkich powieści detektywistycznych, a mianowicie niewinności. Zazwyczaj czytelnik skupia się na postaciach, które winne są danej zbrodni. Natomiast mniej zwraca uwagę na postaci, które mimo swej niewinności, również mogą cierpieć katuszę. Powieść z ciekawą fabułą, dobrym zakończeniem , aczkolwiek przewidywalnym.

Najmłodszy z pięciorga adoptowanych dzieci Rachel Argyle, Jacko, zostaje posądzony o zamordowanie własnej matki oraz zabranie pieniędzy. Dowody wskazują, że Jacko popełnił ten straszliwy czyn. Jego alibi, jakoby został podwieziony przez nieznajomego w godzinie morderstwa nie zostaje potwierdzone z powodu braku świadka. Jacko zostaje skazany i wkrótce...

Renax | 2013-05-30
Przeczytana: 29 maja 2013

Polecam ten kryminał. Ciekawa akcja i cała masa podejrzanych i potencjalnych zabójców. Spodobał mi się zabieg przytaczania myśli ic wszystkich. Ale i tak nie domyśliłam się KTO.