Poznać kobietę

Tłumaczenie: Ewa Świderska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
La-da'at isha
powieść izraelska

Historia izraelskiego agenta, który całe życie starał się rozszyfrowywać zagadki innych ludzi a teraz staje w obliczu własnych skrzętnie skrywanych tajemnic i kłamstw. Agent izraelskich służb specjalnych po nagłej śmierci żony przechodzi na emeryturę i wraz z córką, matką i teściową przeprowadza się do innego miasta. Przez całe życie starał się rozszyfrowywać zagadki innych ludzi, teraz zaś...

Agent izraelskich służb specjalnych po nagłej śmierci żony przechodzi na emeryturę i wraz z córką, matką i teściową przeprowadza się do innego miasta. Przez całe życie starał się rozszyfrowywać zagadki innych ludzi, teraz zaś stanął w obliczu własnych skrzętnie skrywanych tajemnic i kłamstw.
Autor z właściwym sobie mistrzostwem wnika w meandry psychiki bohatera, ukazując wewnętrzną ewolucję na tle jego doświadczeń jako byłego szpiega oraz wyrazistych postaci czterech bliskich mu kobiet.

"Dzieło pisarza o nadzwyczajnym zmyśle obserwacji i głębokim humanizmie, który nigdy nie skłania się ku sentymentalizmowi ani łatwym osądom. Stawiając istotne pytania dotyczące ludzkiej natury i odpowiedzialności, jednocześnie błyskotliwie i z pisarską maestrią przedstawia codzienne życie" - "Scotsman".

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2008

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Defenestracja | 2016-09-01

Ten gość potrafi pisać. Co gorsza, w tym wypadku bardzo głęboko wszedł w głowę takiego faceta, do jakich zawsze miałam słabość, czyli pozornie doskonałego i niewzruszonego, a po naciśnięciu odpowiednich guziczków ujawniającego głębokie wewnętrzne zakałapućkanie.
Tylko jak ty, drogi Dyziu, chcesz poznać kobietę, skoro nie znasz samego siebie? Chyba że właśnie o tym tak naprawdę chciałeś powiedzieć. I jako Joel, i jako Amos.

Wioletta | 2016-08-06
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Którą? Matkę, teściową, córkę, w końcu żonę, a może jednak kochankę? "Panią Dalloway"?
W rzeczywistości poznajemy mężczyznę. Cała książka to jego przemyślenia i rozważania. Codzienność życia.
Joel, ten właśnie mężczyzna, oszczędny w słowach. Iwrija, żona. Jakie były okoliczności jej śmierci? Dlaczego zginął też sąsiad? Joel się zastanawia, wkrada się wątpliwość. Tak się zaczyna książka.
Ich wzajemne relacje, dość dziwne.
„Ale gdy Iwrija wchodziła, coś się zmieniało. Tak jakby pustoszał pałac, jakby zamarzał nurt rzeki, unoszący ich łódkę.”

Joel szuka odpowiedzi, na wiele pytań.

„Mawiał, przyszedłem poszukać oznak życia. I ja też do tego doszedłem. To jest to, czego teraz szukam. Ale nic się nie pali. Jutro też jest dzień. Spodobało mi się siedzieć w domu i nic nie robić jeszcze przez parę miesięcy. Albo lat. Albo całe życie. Dopóki nie uda mi się zrozumieć, o co chodzi. Co to wszystko znaczy. Lub przekonać się, na podstawie swojego własnego doświadczenia, że nic nie da się...

Justyna Wydra | 2016-05-15
Przeczytana: 14 maja 2016

Uwielbiam prozę Amosa Oza, ponieważ pisana jest z perspektywy skrajnego introwertyka. Kimże jest introwertyk? To człowiek, który żyje "do wewnątrz". To ktoś, czyj umysł nigdy nie odpoczywa, nawet gdy pozornie niczym nie jest zajęty. Introwertyk prowadzi nieustający dialog z samym sobą. Zdarzenia w realnym życiu introwertyka stanowią zaledwie przyczynek, maleńki kamyczek zdolny wywołać prawdziwą lawinę skojarzeń i przemyśleń w jego życiu wewnętrznym. Pojedyncze słowo, pozornie niezwiązany z niczym gest i już powracamy do miejsca i czasu dawno minionego, gdzieś, kiedyś, poza głównym nurtem fabuły książki.

W "Moim Michaelu" Oz pokazał nam wewnętrzny świat kobiety - introwertyczki. W "Poznać kobietę" bohaterem, któremu towarzyszymy przez krótki moment jest mężczyzna. Joel stracił żonę. Prawdopodobnie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, przypuszczalnie obecność drugiej ofiary - mężczyzny zza ściany, nie wiązała się z niczym innym, jak z chęcią uratowania sąsiadki, ale... Joel nie ma...

Mario | 2016-02-01

Ozowi, tak jak Murakamiemu, Nobel się należy, i to nie z klucza politycznego (propalestyński Izraelczyk), ale za wielkość jego prezentu dla nas.
Powieść pt. "Poznać kobietę" obiecywała przez swój tytuł, że bohater w niej kobietę pozna, czyli zrozumie, a przez to może zrozumie siebie i... Otóż bohater tu jest, kobiet całe stadko, ale czy on poznaje choćby jedną z nich? Raczej coraz dobitniej odczuwa, że rozumie niewiele i z nich, i z siebie. I wtedy powieść się kończy. I ma się to samo poczucie, co bohater.
Ot co.
I wtedy jakby zaczynało się rozumieć, ale nie rozumem. I na tym polega geniusz Amosa Oza.

Kurebayashi | 2016-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Amosa Oza, dzięki wyzwaniu czytelniczemu "ulubiony autor przyjaciela". I jest to jedna z tych książek, które zapadają w pamięć, wywierają u mnie dziwne, dość silne wrażenia a jednak nie potrafię do końca ubrać w słowa swoich myśli po skończonej lekturze. Bardzo spodobał mi się język powieści, jej wyciszenie, tajemnica, skupienie i pewna osobliwość.

Hania Archangielska | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Ta książka jest jakby niedopracowana, niedokończona, niedookreślona. Ciekawe, że nie jest też jakoś szczególnie wymieniana gdziekolwiek, gdzie omawia się twórczość Oza. I znowu pojawiają się tu irytujące powtórzenia, natrętne porównania twarzy teściowej do słowiańskiej chłopki, a przed wszystkim najwyraźniej nadużywanie techniki copy & paste, ujmując rzecz umownie. Gdyby jeszcze wraz z kolejnym powtórzeniem następowało jakieś powiększenie obrazu, ujawniające nowe szczegóły, inny kąt patrzenia, dotąd nieukazane aspekty. Ale nie, wygląda to na zwykłe niechlujstwo, niestaranność, czy pospolite gadulstwo u - bądź co bądź - bardzo sprawnego narratora.

Zaczęło się dobrze, dynamicznie, z nerwem, a zawód wykonywany przez Yoela stanowił tu dodatkową obietnicę. Tymczasem właściwie nic nie wiadomo, czy o to chodziło? Poznać kobietę - czy możliwe jest to tylko w sensie biblijnym, a może poznać tajemnicę - ale po co, skoro wszyscy mają te same sekrety. Poznać samego siebie - ale jak, skoro od...

mm8371 | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Powoli przyzwyczajam się
Do swej nieobecności
Powoli przyzwyczajam się
Do swej obojętności i tak
Czasem sobie myślę, że
Oj, lepiej byłoby gdyby nie było mnie
A może nie?
A może właśnie mylę się?
I tak sobie myślę, że
Wszystko czego pragnę, czego chce
Spala się
Zanim wyciągnę po to ręce

James Bond w jarmułce czyli agent 007 w krainie Oz...
Genialnie ukazany stan zawieszenia,życie po ale czy przed?,próba zrozumienia,zapomnienia,znajdowania...
Jak łatwo się mylimy,jak szybko oceniamy innych,jak zadowalamy się półprawdami,jak wiele jest tajemnic i niedomówień...
Cudownie opisany człowiek od wewnątrz,prostota mądrości i autentyzm ,który łatwo sprawdzamy grzebiąc we własnej głowie...
Leniwa i senna konstrukcja to fasada ,kontrast dla kłębiących się emocji i uczuć...i choć w zasadzie to wszytko jedno ,a morze nie ucieknie,namawiam do tej książki gorąco...

Ewa | 2014-10-15
Przeczytana: 14 października 2014

Właściwie tytuł powinien brzmieć - poznać mężczyznę, gdyż w powieści poznajemy przede wszystkim psychikę mężczyzny.
Jest to głęboka analiza człowieka, który nagle, po rodzinnej tragedii rozpoczyna nowe życie, przy boku trzech kobiet.
Dostrzega uroki i przyjemność w codziennych pracach w domu i ogrodzie. A jako były pracownik wywiadu, wokół siebie widzi tajemnice, nad którymi trzeba się zastanowić i rozwiązać. Jednocześnie rozlicza swoją przeszłość, która odbiła się na relacjach z żoną. Dopiero jej tragiczna śmierć spowodowała duchową przemianę.
Spokojna i refleksyja powieść, skłaniająca nas do zadumy nad ludzką naturą, odpowiedzialnością i życiowymi wyborami.

| 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

"Poznać kobietę" Amosa Oza, czytam po raz drugi, gdyż podobnie jak niektórzy z was, miałem problem w zrozumieniu sensu książki. Zastanawiałem się: Czy coś pominąłem? Książka, miała bowiem ukazać relacje damsko-męskie, z punktu widzenia głównego bohatera, jakim jest były agent służb specjalnych. Zdaje się, że doszedłem już do sedna książki, jednak aby zrozumieć jej wartość, należy przekonać się o tym w rzeczywistości. Nie jest łatwo być z kobietami, tak samo jak nie jest łatwo poznawać kobietę. Myślę jednak, że postać głównego bohatera, pomaga zrozumieć prostotę codzienności życia. Zachęcam do przeczytania książki, osoby, które interesują się także służbami specjalnymi, takimi jak: Mossad.

seniorerror | 2013-07-22

"Poznać kobietę" tylko z pozoru czyta się opornie. To historia, która opowiada tak naprawdę o tym, jak poznać kobietę, mężczyznę - jak poznać człowieka.
Ode mnie osobiście ogromny plus za postać Nety oraz jej odzywki - wspaniały smaczek.