Głosy z ulicy

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Voices from the Street
978-83-7510-070-9

Premiera nie publikowanej do tej pory, jednej z pierwszych powieści Dicka. Philip K. Dick, jeden z najsłynniejszych twórców fantastyki naukowej, był także autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Głosy z ulicy - powieść opublikowana na świecie po raz pierwszy dopiero w roku 2007 - należą do tego drugiego nurtu. Stuart Hadley,...

Premiera nie publikowanej do tej pory, jednej z pierwszych powieści Dicka.

Stuart Hadley, na co dzień sprzedawca w sklepie radiowo-telewizyjnym, jest gniewnym młodym człowiekiem: artystą, marzycielem, ale i nieudacznikiem. Wydawałoby się, że ma to, co wielu innych uznałoby za życie idealne: piękną żonę, syna, ładne mieszkanie, porządną pracę, on jednak wciąż czuje się niespełniony. Najpierw próbuje wypełnić pustkę alkoholem i seksem, potem zaś - fanatyzmem religijnym, ale to nic nie pomaga, a wręcz doprowadza go do szaleństwa.

Głosy z ulicy to przejmująca opowieść o degrengoladzie bohatera i o jego odkupieniu.

Philip K. Dick wybrał temat zbyt zwariowany, by się z nim pogodzić, niosący zbyt wyraźną przestrogę, by o nim zapomnieć, oraz zbyt niesamowity, by go porzucić. - "Washington Post"

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2008

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...»

Darek | 2013-11-20
Przeczytana: 07 lutego 2012

Moim zdaniem świetna książka, Dick w swoim realistycznym zrywie przenikliwie dostrzega mechanizmy ludzkiej natury i jej zwierzęcej strony, która skrywa się za bardzo cienką i nie do końca zdefiniowaną, płynną granicą. Czułem się oszołomiony negatywną stroną człowieczeństwa, ujętą syntetycznie, jak to ma w zwyczaju Dick.

lolipop13 | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Zabierając "Głosy z ulicy" z półki w bibliotece, spodziewałam się kolejnej książki o tematyce science fiction. Książka ta okazał się być powieścią realistyczną, której akcja rozgrywa się w latach pięćdziesiątych w Kalifornii. Jej główny bohater to Stuart Hadley, 27-letni sprzedawca w sklepie RTV. Zmaga się on wewnętrznym przymusem poszukiwania spełnienia w życiu. Ma dobrą pracę, ładne mieszkanie, żonę i właśnie urodził mu się syn, ale to co osiągnął nie satysfakcjonuje mężczyzny. Ucieczki przed pustką poszukuje w alkoholu i seksie, próbuje też zaangażować się w jakiś ruch religijny. To nie pomaga, a rozczarowany bohater coraz bardziej stacza się w otchłań szaleństwa.

Dick nakreślił tu portret mężczyzny, który jest przekonujący w swoim niezdecydowaniu i zagubieniu, choć nie do końca jest to bohater, którego da się lubić. Narrator przyjmuje punkt widzenia Stuarta, nie jest wszystkowiedzący (bo na przykład nie opowiada, co właściwie spotkało mężczyznę w noc ataku szaleństwa)....

bies | 2016-10-15
Krisoporanku | 2016-09-25