Testament

Tłumaczenie: Paweł Kruk
Wydawnictwo: Amber
The Testament

Ekscentryczny miliarder popełnia samobójstwo. Testament, który pozostawia, uruchamia lawinę nienawiści. Potentat zapisuje bowiem całą niebotyczną fortunę swojej nieznanej nieślubnej córce. Liczne byłe żony i potomstwo miliardera usiłują za wszelką cenę obalić testament. Wynajęta armia najlepszych prawników rozpoczyna bezwzględną walkę o jedenaście miliardów dolarów... John Grisham to najpopularniejszy pisarz świata, autor książek sprzedanych w 200 milionach egzemplarzy. Powieści Czas zabijania, Firma, Rainmaker, Raport pelikana, Klient, Komora, ława przysięgłych, Wspólnik, Obrońca ulicy, Testament, Król afer, Ostatni sędzia, Wielki Gracz przyniosły mu sławę najwiekszego mistrza thrillerów prawniczych. Wszystkie stały się światowymi bestsellerami, wiele z nich zostało zekranizowanych. Inne książki dowiodły, jak wszechstronnym pisarzem jest Grisham: od komedii obyczajowej Ominąć święta, przez powieść psychologiczną Czuwanie, po Malowany dom wielką powieść o amerykańskim Południu i o dzieciństwie, które zbyt szybko zmienia się w dorosłość i Niewinnego, wstrząsającą autentyczną historię walki prawnika o niewinnego człowieka skazanego na karę śmierci. Najnowsza powieść Apelacja pierwszy od 4 lat thriller prawniczy mistrza od razu zdobyła 1. miejsca na amerykańskich listach bestsellerów. W 2007 roku John Grisham został nagrodzony British Book Award for Lifetime Achievement prestiżową brytyjską nagrodą literacką za całokształt twórczości.Suspens thrillera prawniczego i tempo najlepszej powieści przygodowej.aPublishers Weekly

veinylover | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

No cóż, osobiście mam słabość do thrillerów prawniczych, a autor jest w tym mistrzem.
Zachęcam do przeczytania osoby lubiące takie klimaty.
Fabuły opowiadać nie będę, ale jak zwykle pozostawię garść moich refleksji.
Główna refleksja jest taka, że jeśli przyjąć, iż Grisham pisze swoje książki z pewnym prawdopodobieństwem realizmu, czyli w taki sposób, że opisywana sytuacja mogłaby się zdarzyć wraz z całym bagażem prawniczych manipulacji i sztuczek, to wyłania mi się pewien obraz. Obraz świata, państwa, państw, o których coraz trudniej mówić „państwo prawa”, a coraz łatwiej ciśnie się na usta określenie „państwo prawników”.
„Państwo prawników” z mojego punktu widzenia jest nieomal zaprzeczeniem „państwa prawa”.
Sprawy legalizacji testamentów należą do tych bodajże najprostszych i najoczywistszych. Właściciel majątku może zrobić ze swoją własnością w testamencie co chce, pod warunkiem, że nie zwariował i to nie zwariował tak bardzo, iż kompletnie nie wie, co czyni, także pod...

gwiazdka | 2018-03-31
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2018

Książka mi się spodobała. Jak zwykle przyczyną najważniejszą jest styl Grishama, który bardzo lubię, takie snucie opowieści. Historia, a w zasadzie przedstawieni ludzi, bardzo interesujący, bo akcja raczej jest leniwa, ale nie ona stanowiła dla mnie sedno „Testamentu”. Zakończenie oczywiście stawia kilka rzeczy do góry nogami. Cóż więcej mogę dodać? Że „Testament” to książka dość charakterystyczna dla stylu i zakresu zainteresowań Grishama.

Hana | 2017-11-10
Na półkach: Przeczytane, Grisham John
Przeczytana: 10 listopada 2017

Duże pieniądze. Rozpoczyna się wojna o podział spadku. Jedenaście miliardów. Jest co dzielić. Na niedźwiedziu, póki co. Tylko jedna osoba nawet słuchać nie chce o pieniądzach. Misjonarka. Cała reszta aż się trzęsie z emocji. Ręce zacierają prawnicy. To do nich popłyną pieniądze. Im dłuższa wojna tym większa kasa dla prawników. Dobro i zło. Moralność kontra degeneracja, rozpusta i zepsucie. Bardzo dobra książka, chociaż spektakularnych powrotów na łono kościoła i wyznań wiary jest dużo u nas ostatnio. Szczególnie w telewizji i kolorowej prasie.

SIA | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Niektórzy dla pieniędzy są w stanie zrobić wszystko. Choć podobno pieniądze szczęścia nie dają, potrafią namieszać ludziom w głowach, zepsuć relacje z najbliższymi, a nawet doprowadzić do „wojny domowej”. Właśnie tak problem poruszył John Grisham w swojej książce „Testament”, który przedstawił bohaterów bezwzględnych, pragnących tylko jednego – wielkiego majątku swojego ojca.

Troy Phelan jest starym, samotnym i ogromnie bogatym człowiekiem, którego rodzina interesuje się wyłącznie jego majątkiem. Majątkiem, który nie miał sobie równych, ponieważ Troy jest prawdopodobnie najbogatszą osobą na świecie. Jego firma, wszystkie przedsiębiorstwa i akcje warte były ponad 11 miliardów dolarów. Jednak teraz te pieniądze nie robiły na nim dużego wrażenia; nie ma rzeczy, którą chciałby zrobić jeszcze przed śmiercią. Był trzykrotnie żonaty i w sumie miał sześcioro dzieci. Nie potrafił jednak ich kochać, ponieważ im wszystkim zależało wyłącznie ja jego pieniądzach.
Troy nie widzi sensu swojego...

Radek | 2017-09-21

John Grisham po raz kolejny mnie nie zawiódł. Właściwie nieważne po którą książkę tego autora się sięgnie to można być niemalże pewnym, że będą świetnie wrażenia w trakcie. Tak właśnie było i z tą powieścią.

BetiFiore | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

Ksiązki Grishama to zawsze mistrzostwo gatunku. "Testament" przeczytałam bardzo szybko, z trudem odrywając się od lektury. Tak samo jak "Firmę", którą stawiam jednak wyżej na piedestale. Kolejna ksiązka Grishama już czeka w kolejce :)

Nitager | 2016-07-07

To moje pierwsze spotkanie z Johnem Grishamem, ale po lekturze powieści wiem już na pewno, że nie ostatnie.
Stary przedsiębiorca Troy Phelan nie budzi sympatii. Jest wprawdzie niezmiernie bystry i przewidujący, ale przy tym złośliwy i zgryźliwy. Z żadnym ze swoich siedmiorga dzieci z trzech małżeństw nie utrzymuje kontaktu i nie ukrywa, że nimi gardzi. I, jakby było tego mało, jest też niewyobrażalnie bogaty. Jego majątek szacuje się na jedenaście miliardów dolarów, i to po odjęciu kolosalnych sum, jakie otrzymały jego żony podczas rozwodów oraz sum, przekazanych na dzieci.
Zbliża się do kresu swoich dni. Majątku do grobu nie zabierze. A jego rodzinie na gwałt potrzebna jest gotówka. Każde z nich boryka się z problemami finansowymi i to pomimo wielkich sum, otrzymanych od Troya w przeszłości. Starzec tymczasem w świetle reflektorów, kamer i w obecności nie tylko prawników, ale i psychiatrów, oświadcza, że sporządził testament. W skrócie omawia jego treść, korzystną dla rodziny. Ta...

alicjuszka | 2012-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2012

Nie będę opisywać treści, bo świetnie zrobiły to dwie koleżanki z portalu.
Po przeczytaniu tej książki mam ciut mieszane uczucia. Temat rzeczywiście ciekawy, ale jak dla mnie zbyt długie opisy, chyba najdłuższe, z jakimi spotkałam się do tej pory u Grishama. Z zaciekawieniem czytałam tę pozycję dopiero od połowy (mniej więcej), gdy zaczęło się "coś dziać", bo ja jednak wolę u Grishama akcje w sądach i w kancelariach.
To oczywiście moja subiektywna opinia, jeśli ktoś lubi tego autora powinien ją przeczytać.

Ramzes1988 | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

To już moja któraś pozycja z dorobku mistrza dramatu sądowego, jednak czytając tę akurat książkę miałem nieodparte wrażenie, że mało tu Grishama w Grishamie. Ale po kolei.
Fabuła książki koncentruje się na dość sporej familii Phelanów, której głowa, ekscentryczny miliarder Troy popełnia samobójstwo, zostawiając po sobie ogromny majątek w wysokości 11 miliardów (9 zer :D )dolarów. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że całą fortunę postanowił przekazać swojej nieślubnej córce, która jest misjonarką w Ameryce Południowej, co jak wiadomo nie przypadnie zbytnio do gustu zepsutej do cna bardzo licznej rodzinie bogacza.
Tak jak wspominałem, ta książka jest mało Grishamowa, owszem mamy trochę akcji dziejącej się na sali sądowej, oraz w zaciszach prawniczych gabinetów, jednak zdecydowana większość dzieje się w brazylijskiej dżungli, gdzie nie ustają poszukiwania spadkobierczyni. Reasumując, lekka łatwa lektura, z dość przewidywalnym zakończeniem, ale czyta się dobrze.

MariaMR | 2014-01-20
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Zachwyciłam się powieściami Johna Grishama odkąd przeczytałam "Firmę". Jeszcze większe wrażenie wywarła na mnie powieść "Obrońca ulicy", potem jeszcze inne pozycje. Ktoś mógłby powiedzieć, że Grisham jest autorem monotematycznym, jego książki to głównie thrillery prawnicze lub kryminały. Mnie jednak każda jego książka zachwyca, intryguje.

Tak też było z "Testamentem". Powieść ta przykuła moją uwagę opisem na okładce. Krótki zarys fabuły zapowiadał ciekawą historię. Oto słynny miliarder zapisuje swój cały majątek jemu tylko znanej córce, o której prawie nikt nie wie. Wystawia "do wiatru" resztę swojego pazernego, zepsutego do szpiku kości, potomstwa, po czym skacze z okna swojego biurowca i ponosi śmierć na miejscu.
Szokujący początek powieści mnie zaciekawił, wciągnął i trzymał w napięciu do samego końca. A koniec był, muszę przyznać, niespodziewany.
Znakomita powieść, polecam wszystkim.