Gwiazda mórz

Wydawnictwo: Muza
Star of the Sea
83-7319-814-8
podróż, statek

Jest listopad roku 1847, głód w Irlandii osiągnął apogeum. Wielcy właściciele ziemscy masowo wypędzają swoich dzierżawców, jedyną ucieczką przed śmiercią są statki płynące do Ameryki,a jednym z nich jest tytułowa Gwiazda Mórz . Na zatłoczonych pokładach gnieżdżą się setki uchodźców, którzy marzą o tym, żeby uciec od przeszłości i rozpocząć nowe życie. Podczas rejsu trwającego dwadzieścia sześć dni ludzkie emocje sięgną zenitu: namiętne uczucia, niewczesny żal, niekończący się korowód zaskoczeń, zwrotów akcji, zbiegów okoliczności. Im bliżej Ziemi Obiecanej, tym bardziej pasażerowie wikłają się w przeszłość, od której nigdy się nie uwolnią.

W kilka chwil po przeczytaniu trudno mi pozbierać myśli. Pierwsze co się nasuwa: o ileż bogatsza jest ta powieść od tego, czego oczekiwałam! To nie tylko prosta historia powiązań między pasażerami statku płynącego jesienią 1847 roku z piekła Irlandii do amerykańskiego raju. Choćby cudowny motyw dotyczący bólu tworzenia i cierpień autora, który próbuje zrozumieć, czemu jego tekst jest odrzucany.
Przede wszystkim jednak w tej książce każdy bohater jest pełnokrwisty, nie ma postaci-szablonów, nie ma postaci-ról, nie ma postaci podporządkowanych historii. Jest pięknie napisana, a kilku różnych narratorów znakomicie podkreśla splatanie wydarzeń i wpływ losów jednego człowieka na innych. Autor posiada też niewątpliwy dar utrzymywania w czytelniku ciekawości, choć tak naprawdę oś wydarzeń na parowcu jest odbiorcy znana od samego początku i wciąż przypominana w poszczególnych rozdziałach. A same rozdziały! Tytułowane i opatrzone streszczeniem! Tak bardzo lubię takie zabiegi.
Zdecydowanie...

Agussiek | 2010-10-07
Przeczytana: 06 października 2010

Jest zima 1847 roku. Setki zdesperowanych Irlandczyków, kobiet, mężczyzn i dzieci, wyruszają na pokładzie tytułowej Gwiazdy Mórz w trzytygodniową podróż do Nowego Jorku. Na statku przebywają zarówno bogaci pasażerowie pierwszej klasy, pławiący się w luksusie, jak i cała masa "nędzarzy" - ubogich chłopów, których w ową niebezpieczną podróż wysłał głód panujący w ojczyźnie. Ci ostatni odbywają ten rejs w katastrofalnych warunkach sanitarnych, zagrożeni nie tylko głodem, ale i wieloma chorobami. Mimo tych różnic, wszystkich pasażerów łączy nadzieja na rozpoczęcie nowego, lepszego, życia na Ziemi Obiecanej.

Powieść O'Connera jest wielowątkowa. Dopuszcza on do głosu wielu swoich bohaterów i ich niesamowite biografie, których wspólnym mianownikiem jest obecność na statku. Poprzez historie kilku rodzin z różnych warstw społecznych poznajemy Irlandię. Ich codzienne problemy, miłości, popełnione zdrady i przestępstwa, życiowe misje. Na pokładzie Gwiazdy losy niektórych jej pasażerów w...

GruszkaNR | 2011-09-10
Przeczytana: 04 stycznia 2010

Książka dla morskich zapaleńców. Wiele szczegółowych opisów i ciekawostek z tamtych czasów. Ciekawa.

margeretka | 2013-04-15

Książka napewno warościowa jednak bardzo ciężko mi się ją czytało, może dlatego że czasem nie można się było połapać który wątek czytam, może ze względu na temat książki...

| 2016-05-22
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane