Stephen King pod lupą

Wydawnictwo: Fontanna

Niektórzy ludzie rodzą się pisarzami Tak z pewnością było z Stephenem Kingiem. zresztą sam to potwierdza na własnej oficjalnej stornie internetowej www.stephenking.com: zostałem stworzony do pisania. Lubię pisać. Właśnie dlatego to robię . Ta książka to prawdziwy skarbiec! Roboty, kosmici, Einstein, czarne dziury podróże w czasie te i inne tematy są poruszone. Dużo tu zabawy, mnóstwo nauki.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

VenusInFur | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

"Prześwietlić Króla"

Twórczość Stephena Kinga to bez dwóch zdań fenomen na skalę światową. Zakres podejmowanych przez niego tematów jest obszerny, acz nie tak całkiem nowatorski - tak to już bywa w przypadku literatury popularnej. Jakkolwiek, nawet oklepany do granic możliwości schemat fabularny czy motyw przewodni książki pod jego piórem wznosi się na wyżyny artyzmu. King chętnie sięga ku symbolom i toposom uświęconym przez literaturę z pogranicza grozy i thrillera, podrasowując je „nowinkami” ze świata szeroko pojętej nauki i pseudonauki. Zdolności parapsychiczne, podróże w czasie, UFO, genetyka, światy równoległe, obsesje i fobie to tylko niektóre z inspiracji, z których King czerpie pełnymi garściami. Myślę, że książka Gresha i Weinberga „Stephen King pod lupą” jest naprawdę niesamowitą gratką dla wszystkich fanów pisarza z Bangor. Może nie jest to pozycja łatwa w odbiorze, ale rzuca zupełnie inne światło na rozpracowaną do granic możliwości bibliografię Kinga. Oczywiście...

BlackRainbow | 2012-06-02

Jestem bardzo ale to bardzo rozczarowana tą książką. Na szczęście dostałam ją w prezencie, bo gdybym wydała na nią pieniądze oczekując ciekawej lektury, byłabym okropnie zła.

Dodam również, że jej polski tytuł jest bardzo mylący. Oryginał brzmi "The science of Stephen King", co nie za bardzo współgra ze "Stephen King pod lupą".

Spodziewałam się po tej pozycji tego, iż będzie dokładnie opisywała pomysły jakie King umieścił w swoich powieściach/opowiadaniach. W jakich okolicznościach napisał "Miasteczko Salem"? Co skłoniło go do stworzenia książki o nawiedzonym hotelu czy indiańskim cmentarzu, którego ziemia wskrzesza umarłych?

Dlaczego? Po co? Jak?

Skąd czerpie informacje by uwiarygodnić swoje pomysły, tak by nie były one tylko stekiem bzdur i dziecinnych wymysłów?

Wiadomo, że przy opowiadaniu "Cadillac Dolana" korzystał z pomocy matematyków. Myślałam, że ta książka będzie wyjaśniała jego pomysły, przedstawiała przygotowania mistrza do napisania jego największych dzieł.

To...

Anita | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Spodziewałam się, analizy twórczości Kinga. Dlaczego akurat taki pomysł, kiedy przyszło mu na myśl to czy tamto? Zamiast tego jest naukowy, nudny wywód. Szkoda.

Adrian Szydlik | 2015-10-05
Przeczytana: 02 października 2015

Bardzo się zawiodłem. Myślałem, że będzie to książka dotycząca motywów pisania książek Kinga, coś stworzone na podstawie wywiadu z nim, a nie streszczanie treści poszczególnych książek, które są pretekstem do nudnych rozważań naukowych. Momentami przerzucane strony, szkoda czasu, mylnie przetłumaczony tytuł.

tomaszalbecki | 2009-12-28

w miarę dobra książka, chociaż i tak nie wyczerpuje tematu mistrza

Der | 2016-06-14
Przeczytana: marzec 2016

Bardzo dziwne dzieło. Trochę mylące w tytule, bo King nie jest pod lupą, a raczej jest punktem wyjścia do bardzo oderwanych rozważań na najdziwniejsze tematy. W dodatku nie jakieś super zajmujące, ale do łóżka mi się miło czytało i szybko.

MonikaH | 2016-01-27
Przeczytana: 12 marca 2015

dobra ksiazka,choc dla fanow mistrza...niezbyt..nie wyczerpuje wpelni jwgo tematu

gryndaam | 2016-11-02
Ania Julzube | 2016-09-25