Skład główny. Tom 2

Tłumaczenie: Jakub Syty
Cykl: Skład Główny (tom 4-6)
Wydawnictwo: Ongrys
Magasin Général: Confessions / Montréal / Ernest Latulippe
Kanada, komiks
komiksy
kendo777

Pełna ciepła i humoru opowieść o mieszkańcach małej wioski Notre-Dame-Des-Lacs, zagubionej pośród kanadyjskich lasów. Główną bohaterką jest Marie Ducharme, która po śmierci męża prowadzi Skład Główny - jedyny sklep w okolicy. Pomaga jej w tym młody Gaetan Payette, a także Serge Brouillet, przybysz z wielkiego miasta, który niedawno zamieszkał w wiosce. Niewielka lokalna społeczność jest jak...

Niewielka lokalna społeczność jest jak rodzina - wszyscy się znają, wiele o sobie wiedzą, często też dochodzi do sporów i kłótni. Utrzymanie czegoś w tajemnicy jest praktycznie niemożliwe, a wszelkie nietypowe wydarzenia są szeroko i gorąco komentowane. Ofiarą takich złych języków staje się właśnie Marie. Czy zwycięży gniew i zacietrzewienie, czy też może mieszkańcy odnajdą nić porozumienia i zdecydują sie wybaczyć?

Drugi tom polskiego wydania zawiera trzy części: Wyznania, Montreal oraz Ernest Latulippe.

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/sklad-glowny/2

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/sklad-glowny/2

nephi | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy, 2016
Przeczytana: 25 lipca 2016

Przepięknie wydany komiks. Zachwycająca grafika z mnóstwem szczegółów. Świetnie opisana historia mieszkańców małej wioski w Kanadzie. Zakochałam się w twórczości duetu Loisel-Tripp i z niecierpliwości oczekuję 2017 roku, kiedy to ukaże się kolejny "Skład główny".
Mimo, że główną bohaterką jest Marie Ducharme, to w tym tomie są nimi dla mnie pies, kot i kaczka!:)

kendo777 | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Jeden z najlepszych komiksów jakie czytałem w życiu. Lata 20. XX wieku, małe kanadyjskie miasteczko, zwykłe życie, jego małe problemy, które czasem urastają do rangi ogromnych ze względu na słaby kontakt z cywilizacją (np. brak dostaw do tytułowego składu), masa świetnie zarysowanych postaci, życie, które nie oszczędza nikogo i natura. Dodatkowo troje małych przyjaciół w postaci kaczki, psa i kota (a od końcówki tego integrala nawet czworo, bo doszedł niedźwiadek), które przewijają się przez cały album, biorą udział w najważniejszych wydarzeniach i umilają lekturę. Są dodatkiem, ale również bardzo ważną częścią komiksu. Strona plastyczna Składu głównego zachwyca równie mocno jak opowieść. Loisel szkicuje, a Tripp poprawia rysunki swoim magicznym zakreskowywaniem. A zresztą...nie czytaj recenzji i opinii, tylko zamawiaj, bo skończy się nakład i będzie płacz i zgrzytanie zębów. :)

Ireksamb | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

"Niezwykły komiks o zwykłych ludziach". Obok (moim zdaniem) "Araba przyszłości" jak dotąd najlepszy komiks 2016 r. Gorąco polecam i czekam na kontynuację.

zaganka84 | 2018-07-23
Na półkach: Komiksy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lipca 2018

Wspaniala histria, ktora cudownie sie czyta. Komiks czyta sie jednym tchem, nie mozna sie oderwac. Koniecznie trzeba przeczytac, KONIECZNIE!

steffburton | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

jeszcze lepsze niz tom pierszy. urocze, sliczne, no czysta radosc z czytania

Hari_Seldon | 2018-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Dalsze perypetie właścicielki magazynu na prowincji. Rozczarowanie miłosne z poprzedniego tomu pcha bohaterkę ku pewnemu czynowi, który sprawia, że na pewien czas musi opuścić miasteczko…

Do plusów komiksu zaliczyć trzeba sympatycznego bohatera zbiorowego czyli mieszkańców miasteczka. Nawet pomimo ich licznych wad ciężko ich nie lubić – w jednej chwili ostro się kłócą, by następnie złączyć siły przeciwko wspólnej przeciwności ich losu. Chociaż w tym tomie poruszany jest tak ciężki temat jak ostracyzm społeczny, to jesteśmy w stanie zrozumieć uczucia i pobudki bohaterów – nie ma tutaj żadnych czarnych charakterów czy świętych bez skazy, ale są po prostu zwykli ludzie ze wszystkimi przywarami i zaletami tegoż.

Jednakże sama sytuacja nie jest tak niecodzienna jak w poprzednim tomie i brakuje tu pewnego oryginalnego pomysłu. Przez to czasami komiks zaczyna się dłużyć i czasami czuć pewne znużenie powtarzaniem tych samych motywów.

Rysunki będące efektem wspólnej pracy Regisa Loiser i...

czechu | 2016-05-11

Podoba mi się kreska, jednak fabuła jest "zwykła", nie zostająca w pamięci.

George Klunej | 2018-09-18
Bemolbis | 2018-04-04