Więźniowie Ekwador, kokaina i...

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura faktu

Książka „Więźniowie” opowiada o przemytnikach narkotyków. Ale próżno tu szukać kolumbijskich karteli czy spektakularnych akcji palenia skonfiskowanych worków białego proszku. To opowieść o młodych, łatwowiernych Polakach, którzy – skuszeni obietnicą łatwego zarobku – zdecydowali się na przywiezienie kokainy z Ekwadoru do Europy. O tych, dla których „ten jeden raz” nie zakończył się dużymi pieniędzmi, lecz aresztowaniem na lotnisku i wyrokiem skazującym na kilkuletni pobyt w piekle ekwadorskich więzień. To także opowieść o niezwykłej, żmudnej i pięknej pracy Autora, który wszelkimi dostępnymi sposobami, pokonując liczne bariery biurokratyczne wyciąga tych chłopaków ze wspomnianego piekła i umożliwia im powrót do Polski.
„Więźniowie” to książka o strachu i przemocy, ale też o dobroci i nadziei. To egzotyczny kryminał, a przy okazji przestroga dla wszystkich łatwowiernych, gotowych spróbować przemytu, bo „tysiącom się udało”. Ale temu tysiąc pierwszemu już nie…

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2008.

Bartłomiej | 2012-02-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 29 lutego 2012

Żona kupiła za 10 pln:)
Książka o Polakach posadzonych w ekwadorskim więzieniu za przemyt narkotyków.Przynajmniej miała być taką w założeniach.
Temat potraktowany po łebkach,bez polotu,nie potrzebne moim zdaniem wstawki z wycieczki,napisane językiem podstawowym-jakby uczeń liceum to sklecił.Zmarnowany potencjał- bo temat ważny i ciekawy.Tylko myślę, że potrzebne byłoby ok 300 stron ażeby przybliżyć dolę więźniów a nie 130 dużą czcionką.
Ogólnie mocno średnio i mdło.
Przeczytać można przed poobiednią drzemką albo czekając na wizytę u lekarza;)

lupus1981 | 2016-07-17

Książka ciekawa, chociaż liczyłem na więcej informacji. Objętość to około 130 stron w tym trochę zdjęć. Irytujące jest przeplatanie rozdziałów na zmianę opowieść więźnia i opowieść autora. Można zgubić wątek.

natalia | 2012-03-06
Przeczytana: 01 marca 2012

Tytuł ciekawi i zachęca. Dodatkowo zdjęcia zawarte w książce kuszą... a kiedy ponad to jest przecena i książka jest za 5zł to nie ma się nad czym zastanawiać! Aczkolwiek samo to, że cena zeszła tylko do 5 zł powinno zastanowić. Historia więźnia - bo głównie na tym opiera się ta książka, wstawki autora są krótkie i wydaje mi się, że nawet zbędne. Młody chłopak, któremu powinęła się noga i trafia do więzienia - taka historyjka, którą można pochłonąć "raz, dwa". Autor założył sobie, że lektura ta ma być przestrogą i należy o tym dużo i głośno mówić. Ale czy tyle stron wystarczy na tak wielki problem? Jeśli nadchodzi nudna niedziela, to ta pozycja może się przydać. Generalnie jednak "szału nie robi" :)

Pumpkinhead | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Książkę o więzieniach w Ekwadorze można by napisać na dwa sposoby:
1) Wykonać kawał mrówczej pracy i stworzyć rzetelny, poparty statystykami prawdziwy obraz sytuacji więźniów i walki z biurokracją a wszystko podsumować analizą społeczną problemu.
2) Stworzyć coś na kształt serii wywiadów z więźniami, z których będzie wyłaniać się ich obecne życie, przyczyny dla których się znaleźli i moralne refleksje.
Tomasz Morawski postanowił jednak spróbować podejść do tematu jeszcze inaczej: napisać na kolanie przydługie opowiadanie (bo tak to się czyta, jak opowiadania z Onetu z cyklu "historię prawdziwe")napisane koszmarnym językiem w tragicznym stylu. I jako że treści jest jak kot napłakał (połowa to zdjęcia i cytaty pośrodku stron wyrwane z tekstu, jak w gazecie) postanowił wrzucić ni z tego ni z owego w środek książki opis jakieś wycieczki i wizyty w saunie zupełnie nie powiązanych z tematem, chyba po to żeby rozszerzyć objętość.
Dodatkowa gwiazdka jedynie za te zdjęcia ze środka...

Otylia | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Tak się cieszyłam, bo przykuł mój wzrok tytuł i cena (5 zł). Zachęciły mnie tez rekomendacje na okładce książki (Cejrowski, Martyna Wojciechowska, Makłowicz). Cieszę się, że szybko się skończyła, bo moja fascynacja malała z każdą stroną. Relacje pisane zdawkowo, dużo trzeba się domyślać (to akurat rozwojowe dla wyobraźni, ale ileż można). Układ książki (relacja więźnia + dygresje konsula) budził we mnie poczucie zagubienia, nie pomogło w tej kwestii nawet pozorne rozwikłanie zagadki na końcu opowieści. Przeczytać można, bo krótki jest to tekst, ale czy rzeczywiście pozycja ta spełnia misję "ostrzeżenia" przed robieniem głupot - nie sądzę.
PS. Poza tym książka jest ciężka jak na swój rozmiar, ma grube kartki, a rozmiary zdjęć chyba dopasowywano w paincie.

Michal39 | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Niedopracowane, dziwne wstawki w środku, jest niedosyt.

Monika | 2016-05-17
Przeczytana: kwiecień 2016