Okładka książki Ciąża po 35 roku życia. Poradnik fitness dla kobiet, czyli jak ćwiczyć, aby zachować dobrą kondycję na czas ciąży i po porodzie Suzy Clarkson
Suzy Clarkson Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Fit for Birth and Beyond: The guide for women over 35
Wydawnictwo Kobiece
2016-05-12
2016-05-12
Anna Hikiert-Bereza
Anna Hikiert ciąża fitness zdrowie ćwiczenia fizyczne

Ta książka bez wątpienia może się stać podręcznikiem do ćwiczeń w czasie ciąży. Suzy Clarkson stworzyła nie tylko niezwykły przewodnik dotyczący zachowania formy w tym szczególnym dla kobiet okresie, ale i wspaniały poradnik na temat sposobów radzenia sobie z najróżniejszymi problemami i ograniczeniami – zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi – stanowiącymi część tego procesu.

Coraz częściej mówi się o tym, że ciąża to swego rodzaju życiowy sprawdzian dla matki, wraz z takim „dobrodziejstwem inwentarza”, jak wysokie ciśnienie czy cukrzyca ciążowa. Chociaż teoretycznie powinny ustąpić po porodzie, bywa, że utrzymują się lub powracają. Można zatem powiedzieć, że ciąża jest dla kobiety idealnym momentem na zmianę stylu życia i diety, aby zagwarantować nie tylko prawidłowy przebieg ciąży, ale i fundamenty zdrowego trybu życia już po rozwiązaniu.

Książka Ciąża po 35. roku życia dostarczy czytelniczkom rozsądnego, zrównoważonego programu ćwiczeń, a jednocześnie w przystępny sposób uświadomi, że ciąża może w znacznym stopniu wpływać na poziom energii. Na szczęście istnieją doskonałe sposoby na to, by ją zwiększyć.

Specjaliści niejednokrotnie podkreślają odmienność przebiegu ciąży w zależności od danej osoby. Nie każdy jej aspekt da się kontrolować. Ba! Czasami wydaje się, że już w łonie matki bobasy mają własne plany, inne od planów ich mam! Mimo że przyszłe matki i lekarze nie mogą kontrolować ani zagwarantować efektu przebiegu ciąży, mają na niego wpływ. Może tak się stać, że nie zdołacie zrealizować całego programu ćwiczeń czy nawet wykonywać ich tak często, jak jest to zalecane. Ta książka będzie jednak stanowiła praktyczny poradnik na temat zachowania zdrowia podczas ciąży i możliwie jak najszybszego powrotu do formy.

Pozostaje mi tylko pogratulować Suzy Clarkson napisania tak wspaniałej książki dotyczącej dbania o siebie w stanie błogosławionym, a także odwagi do podzielenia się własnymi doświadczeniami z okresu ciąży i porodu. Życzę wszystkim czytelniczkom i ich maleństwom mnóstwa zdrowia!

• Dziecko
  • Na zaś