Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Pearson
klasyka
angielski
AngryMonkey

Only the Woman in Wite knows the truth of Laura Fairlie's cruel husband. Can Walter Hartright discover the terrible secret? From the moment Walter meets this mysterious woman, his future and that if Kaura are linked for ever.

źródło opisu: Pearson, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

"Kobieta w bieli" to historia, która na pewno przyczyniła się do ukształtowania mojego czytelniczego gustu. Wygrzebałam ją dawno temu z półki mojej mamy, a sentyment do wiktoriańskich opowieści pozostał mi do dziś.

Jak na rok powstania (1860) książka ta zawiera bardzo zagmatwaną intrygę. Nie bez przyczyny nazywa się Collinsa ojcem angielskiej powieści kryminalnej. Oczywiście współcześnie taki plan nie miałby raczej szans się udać, ale tamtych czasach - wydaje mi się, że było to możliwe. Bardzo podobała mi się konstrukcja całej powieści, opierająca się na wspomnieniach i relacjach poszczególnych uczestników, z których każda wnosiła coś nowego do historii.

Oprócz rozbudowanego wątku sensacyjnego znajdziemy tu również obraz ówczesnego społeczeństwa, który jestem w stanie ocenić dopiero po powtórnej lekturze, bo będąc 16-letnim podlotkiem o życiu wiedziałam niewiele. Teraz szczególnie irytują fragmenty z wyimaginowaną wyższością mężczyzn nad kobietami:

"- Powiedziałem to,...

Dominka1 | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Uwielbiam powieści angielskie z XIX wieku. Ta książka ma klimat starej Anglii , jest pełna zagadek i intryg.Powieść epistolarna , bardziej dla miłośników delektowania się klimatem , analizowania każdej sytuacji i szczegółu.Język powieści przystępny mimo,że charakterystyczny dla epoki w której powstał. Na pewno nie ma w niej grozy,na którą po cichu liczyłam.
Narrator powieści to młody nauczyciel Walter , zakochany w bogatej Laurze Fairlie. Na szczęście perypetie zakochanych nie są tematem głównym utworu.Momentami narrator swoimi komentarzami zdradza czytelnikowi , w którą stronę podąży fabuła.

Świetnie skonstruowane postaci hrabiego Fosco -wyjątkowo barwny bohater i pana Fairlie,który wywołuje uśmiech swym przesadnym egoizmem i zapatrzeniem w siebie.Niezwykle plastyczny opis pożaru
Pierwsza część książki lepsza,pełna tajemnic .Druga moim zdaniem gorsza,traci bez niedopowiedzeń i atmosfery nadchodzącego dramatu. Zagadki rozwiązane nie okazują się aż tak intrygujące.Fabuła miała w...

Izabela Pycio | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

"Przyszłość zależy od tego, w jaki sposób użyjemy teraźniejszości."

Wyjątkowo rzadko zdarza mi się, aby książka, już od brzmienia tytułu, pięknej okładki, a zwłaszcza pierwszych tonów treści, znakomicie przyciągnęła moją uwagę, całkowicie wciągnęła w wykreowany świat, nakłoniła do zmysłowego zanurzenia się w nim i jeszcze pozostawiła z poczuciem pełnego spełnienia czytelniczego. "Kobieta w bieli" to perełka literatury, idealnie spasowana z moim gustem i zainteresowaniami, oferująca niezwykłą rozrywkę, zapewniająca dwa dni przyjemnego i zajmującego zaczytania. Napisana w tysiąc osiemset pięćdziesiątym dziewiątym roku, wciąż potrafi oczarować odbiorcę, dostarczyć mu zabawy słowami i wyobraźnią na najwyższym poziomie, a przy tym nakłonić do snucia przypuszczeń i domysłów, rozwijania interpretacji i refleksji, choć oczywiście trzeba chcieć wejść w konwencje tamtej epoki, bo dla współczesnego czytelnika to właśnie doskonała okazja do poznania angielskich realiów obyczajowych i...

książek: 1910

Angielska powieść kryminalna z XIX w. Tajemnicza, wciągająca. Czytałam ją wiele lat temu z zapartym tchem. Jeszcze raz, po latach muszę do niej wrócić.

Renax | 2018-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2018

RECENZENCKO (przedostatnia, garść miodu)

Książki tego wiktoriańskiego pisarza wydawnictwo MG przybliża nam od jakichś 3 lat. Ta książka 'Kobieta w bieli' reklamowana jest jako pierwszy wiktoriański kryminał, a więc zarazem powieść o cechach wiktoriańskich i cechach kryminału. Zachęciło mnie to, choć nie jestem fanką powieści wiktoriańskich. 'Duma i uprzedzenie' troszkę mnie zawsze denerwowała, 'Wichrowe wzgórza' zawsze uważałam za studium dla psychiatry, specjalizującego się w obsesjach. Tylko 'Jane Eyre' były dla mnie ciekawe, bo i bohaterka miała krytyczne podejście do siebie i dystans. No a poza tym, głównym tematem tych książek było wyjście za mąż oraz życie arystokracji. No to ja w okresie nastoletnim, gdy to dziewczęta zaczytują się w 'Sumie i uprzedzeniu' szlochając w poduszkę, byłam dzewczęciem-odmieńcem, któremu tematyka szukania męża wydawała się czymś nie tyle dziwnym, co chorym, głupim, 'zawczesnym' w wieku nastoletnim. Nigdy podejście, żeby 'szukać póki jest duży...

Tomek | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Kilka dni temu byłem w bibliotece i w moje ręce trafiała „Kobieta w bieli”. Postanowiłem wtedy sprawdzić jak często ta stara powieść jest wypożyczana? Czy obecnie ktoś jeszcze pamięta o takich pozycjach książkowych? Zapytałem więc o to miłej Pani bibliotekarki, która po sprawdzeniu w bibliotecznym systemie poinformowała mnie, że w ciągu ostatnich pięciu lat, książka ta była zdejmowana z półki jedynie sześć!! razy. Zdumiony byłem tym stwierdzenie, bo stan ksiązki mógłby dowodzić czegoś innego, jednak Pani bibliotekarka nie miała celu, aby wprowadzać mnie w błąd. Cieszyłem się też, że przyczyniłem się do tego, aby książka ta ruszyła się ze swojego miejsca i wreszcie ktoś, a będę nim oczywiście ja, będzie przewracał jej pożółkłe stronice.
Teraz, kiedy jestem już po lekturze, z całą stanowczością mogę powiedzieć:
Ludziska kochani, jeśli w dostępnych Wam zbiorach spotkacie kiedyś „Kobietę w bieli”, niechaj stanie się szybko Waszą lekturą. Zapewniam, że kiedy tylko zagłębicie się w...

Po przeczytaniu znakomitego "Kamienia Księżycowego" postanowiłam zapoznać się również z pozostałymi dziełami Wilkiego Collinsa. Pisarz, który był bardzo bliskim przyjacielem Charlesa Dickensa napisał w ciągu swego życia aż 30 powieści, z czego w Polsce wydanych zostało jedynie 3! Collins, który był jednym z najbardziej znanych, najbardziej lubianych, a przez pewien czas nawet najlepiej opłacanych wiktoriańskich beletrystów, teraz wydaje się być pogrążony w mroku zapomnienia. Niestety, jak już wcześniej wspomniałam u nas w kraju zdobyć można tylko 3 książki tego autora - "Kamień Księżycowy" (świetna powieść kryminalna w starym stylu), "Tajemnicę pałacu w Wenecji", która ma niecałe 200 stron i przypomina bardziej przerośnięte opowiadanie, niż powieść z prawdziwego zdarzenia oraz w końcu "Kobietę w bieli", którą po usilnych staraniach również udało mi się zdobyć.

Akcja utworu toczy się w połowie XIX wieku. Młody nauczyciel rysunku, Walter Hartright, zostaje zatrudniony w roli...

jeke | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

XIX wiek, Londyn. Dwudziestoośmioletni Walter Hartright, nauczyciel rysunku po rozmowie z matką, siostrą Sarą i serdecznym przyjacielem profesorem Pescą postanawia przyjąć posadę u bogatego i ekscentrycznego Fryderyka Fairlie z Limmeridge House w Cumberland. W czasie nocnej wędrówki z Hampstead do Londynu Walter spotyka młodą kobietę ubraną od stóp do głowy na biało, która stoi na rozstajnych drogach i wskazuje ręką na drogę do Londynu. Pomimo dziwacznego zachowania czuć od kobiety szczerość i szlachetność, dlatego nauczyciel wzruszony samotnością i bezradnością niewiasty postanawia pomóc jej dotrzeć do miasta. Po kilku dniach dowiaduje się, że jakaś kobieta uciekła z zakładu psychiatrycznego. Udaje się do domu pracodawcy, gdzie ma dawać lekcje rysunku Laurze Fairlie, bratanicy gospodarza domu oraz Mariannie Halcombe, przyrodniej siostrze Laury. Wkrótce zauważa, że Laura przypomina mu spotkaną w nocy kobietę w bieli. Hartright zaczyna poszukiwania i dąży do rozwiązania zagadki...

Liza | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Walter, 28-letni nauczyciel rysunku podczas podróży do objęcia świetnej posady w Limmeridge House natyka się na nieznajomą kobietę w bieli, która potem pojawi się kilkakrotnie na łamach tej powieści. Kim jest? Obłąkaną? Nieszczęśliwą?

Powieść ta ma kilka narracji, najbardziej przypadła mi do gustu relacja Waltera- jego wspomnienia. Zaczyna on historię, opowiadając o spotkaniu swoich uczennic: Laury i Marianny; o nieszczęśliwym zakochaniu; o zadziwiającym podobieństwie. Potem zaś też kończy historię, wyjaśnia wiele kwestii. Panuje nastrój tajemnicy i czyhającego niebezpieczeństwa.

Bohaterowie są ciekawie nakreśleni: Laura jest honorowa; Marianna to oddana przyjaciółka, wuj to egoistyczny hipochondryk; hrabia ciągle prowadzi intrygi. Czytelnicy będą świadkami kłamliwych podstępów, potwornego spisku i pewnej mistyfikacji. Czuję się usatysfakcjonowana lekturą, rozwiązaniem zagadki, chociaż miejscami środek powieści (o relacjach Laury z mężem) mi się dłużył.

Muszę przyznać, że jak...

książek: 1910

Angielska powieść kryminalna z XIX w. Uwielbiam te klimaty. Wciągająca.