Bestia. Studium zła

Okładka książki Bestia. Studium zła Magda Omilianowicz
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Bestia. Studium zła
Magda Omilianowicz Wydawnictwo: Od deski do deski Seria: Na F/Aktach reportaż
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Na F/Aktach
Wydawnictwo:
Od deski do deski
Data wydania:
2016-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-19
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365157775
Tagi:
reportaż wampir z Bytowa Tomasz Sekielski seryjny morderca Pękalski Leszek Pękalski
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Patrząc w najczarniejszy mrok



3105 113 66

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
2034 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1480
986

Na półkach: ,

"Czasami trzeba jako dobro oceniać mniejsze zło." Niccolo Machiavelli

Całkiem niedawno podzieliłem się wrażeniami z lektury "Książę" N. Machiavelli. Przy okazji "Bestii. Studium zła" posłużę się cytatem z tej książki i spróbuję go uzasadnić dzieląc się wrażeniami.
Czy moralnym i dobrym jest przetrzymywanie "bohatera" książki w instytucjach totalnych do końca życia opierając się na założeniu, że istnieje znaczne prawdopodobieństwo popełnienia ponownie przez niego przestępstwa. W 2002 roku na ekranach kin gościł film z gatunku science-fiction pt. "Raport mniejszości", w którym wydział policji posiadał informacje o przestępstwach które maja się wydarzyć i karał potencjalnych winowajców przed rzeczywistym złamaniem prawa. W przypadku Leszka Pękalskiego, jak też innych skazanych za podobne czyny, mamy podobne działanie - ograniczamy ich wolność i swobodę poprzez działania prewencyjne. Witam w świecie dylematów moralnych i proponuje nad tym się zastanowić (nie, nie czuję się jako czarny charakter "Behawiorysty" R. Mroza).
Prawdopodobnie, stosując "Ustawę o bestiach" - zostanie skierowany do specjalnego ośrodka na okres bezterminowy. Powód - wysokie prawdopodobieństwo ponownego dopuszczenia się czynu zabronionego, grożącego maksymalnym wymiarem kary ponad 10 lat.
Oceniając ten przypadek i to prawdopodobieństwo niewłaściwym będzie pytanie w stylu "Dlaczego?". Tu możemy odpowiedzieć w sposób prosty - bo miał taką możliwość. Bardziej trafnie brzmi pytanie "Po co?". Z wyczytanych treści (fabularyzowanych) wnioskuję, iż głównym motorem działania był popęd seksualny przy ograniczonej zdolności kontroli. W książce spotykamy się m.in. z diagnozą brzmiącą "homoseksualizm, pedofilia, (etc)". Natomiast na wcześniejszych stronach książki rysuje się raczej obraz, w którym potencjał seksualny widocznie był skierowany na każdego i wszystko (nawet ta fiksacja na gumowej lalce do zabaw erotycznych), co wzbudza we mnie poczucie nieścisłości definicyjnej i pewnego niewłaściwego użycia terminów. Przecież w tym całokształcie brakuje jeszcze gerontofilii, kompulsywnej masturbacji i całej reszty terminów używanych w słowniku określającym zachowania seksualne. Bardziej byłbym rozszerzyć zakres i użyć wyrazu seksoholizm (z opisu wynika iż obiektem pierwotnym, dominującym i pojawiającym się w fantazjach były kobiety przy widocznej dominacji samego popędu). Zastanowił mnie jeszcze akapit, gdzie opisano iż nie reagował na filmy pornograficzne, natomiast reagował na zdjęcia o charakterze erotycznym. Przy tym ta "lalka" i "nieruchomość" ofiar.
Do tego bym też odniósł się do popularnego ostatnio profilowania geograficznego - ze względu na charakter czynów mimo wszystko zabójca "prawdopodobnie" (skazano go wyłącznie za jedno zabójstwo i jeden gwałt) wyłamuje się z pewnego schematu. Nie działał w terenie dla siebie znanym, a wędrował po kraju. Tylko czy tak było? Wielu zbrodni dokonano w miejscach, w których przestępca czuł się komfortowo - lasy, pustostany, odludzia - miejsca, w których umiał funkcjonować gdyż stanowiły jego naturalny areał. Taki kolejny kamyk do worka z pytaniami - czy zabójstwa były "spontaniczne" czy wręcz zaplanowane. Fakt "wyjścia na polowanie" ma w książce charakter fabularny więc na ten temat można tylko spekulować.
Często używam wyrazów wskazujących na mój brak pewności. Ale to jest właśnie element prawdopodobieństwa, że coś "może takie być" ale niekoniecznie "musi takie być". No i ten czynnik w zakresie gołych faktów - skazany za jedno zabójstwo, pozostałe są w kategorii "podejrzenie".
O "wampirze z Bytowa" wiem tyle, ile przeczytałem w książce Pani Omilianowicz. Moje wypowiedzi są tylko i wyłącznie moimi osobistymi wrażeniami nie mającymi żadnego odniesienia do stanu rzeczywistego. W odpowiedzi na fabularyzowane studium przypadku stworzyłem fabularyzowany wywód. I tyle. A jak sprawę Leszka Pękalskiego rozstrzygnie abstrakcyjny Książę pokaże czas.

"Czasami trzeba jako dobro oceniać mniejsze zło." Niccolo Machiavelli

Całkiem niedawno podzieliłem się wrażeniami z lektury "Książę" N. Machiavelli. Przy okazji "Bestii. Studium zła" posłużę się cytatem z tej książki i spróbuję go uzasadnić dzieląc się wrażeniami.
Czy moralnym i dobrym jest przetrzymywanie "bohatera" książki w instytucjach totalnych do końca życia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 083
  • Chcę przeczytać
    2 346
  • Posiadam
    443
  • 2018
    73
  • 2021
    67
  • Audiobook
    57
  • 2019
    47
  • Audiobooki
    43
  • Literatura faktu
    41
  • Ulubione
    39

Cytaty

Więcej
Magda Omilianowicz Bestia. Studium zła Zobacz więcej
Magda Omilianowicz Bestia. Studium zła Zobacz więcej
Magda Omilianowicz Bestia. Studium zła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także