Morze

Wydawnictwo: Tako
Mar
morze
Chomir

Błyskotliwy leksykon, który bawi się znaczeniami figur i słów związanych z morzem. Przedstawia ogrom morza w wielu aspektach: faunę i florę, ludzi morza i ich kulturę. Podaje fakty i liczby, sięga po folklor, poezję i humor. Nie brakuje też praktycznych wskazówkach, zachęcających dzieci do przeprowadzania eksperymentów z wodą czy do konstruowania prostych urządzeń. Projekt graficzny, kolory i duży format książki komponują się doskonale z jej tematem.
Portugalscy autorzy w niezwykle barwny sposób pokazują kulturę i historię Portugalii, która od zawsze ściśle związana była z Morzem, odkryciami geograficznymi i sardynkami.

źródło opisu: http://tako.biz.pl/k,112,morze.html

źródło okładki: http://tako.biz.pl

Niech was nie zwiedzie podtytuł "Zadaniariusz". To solidny leksykon w całości poświęcony słowom związanym z morzem. Z portugalskiej perspektywy, gdyż z tego właśnie kraju pochodzą autorzy, Ricardo Henriques (tekst) i Andre Letria (ilustracje), omówiono tu aż 206 pojęć, od tych najprostszych znanych nawet takim laikom jak ja (np. ahoj, lodołamacz, port,  rozgwiazda, rybak, Moby Dick) po tak egzotyczne jak naktuz, naupatia, malakologia, klipfisk. Czy wiedzieliście, że zapach morza podczas odpływu ma własną nazwę?
„Morze. Zadaniariusz” pozwala również zanurzyć się w historii i kulturze Portugalii nieodłącznie związanej z oceanem, odkryciami geograficznymi i dorszem. Dowiemy się, czym jest fado, o czym opowiadają Luzjady, kim byli Henryk Żeglarz, Manuel I, czy Pedro Nunes, co możemy zobaczyć w miasteczku Ilhavo, a co zjeść w barze Peter.
Autorzy opisali i narysowali także statki małe i duże, współczesne i te, które możemy zobaczyć już jedynie w muzeach, przyrządy wykorzystywane dziś i...