Bo wolność krzyżami się mierzy...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Mateusz

Autor tej książki bez upiększania i osłonek opisuje codzienne życie szarego żołnierza, niekiedy pozbawionego dowództwa, przeżywającego rozliczne niepokoje i wątpliwości, z wielkim poświęceniem i determinacją walczącego o wolność ojczyzny na obcej, dalekiej ziemi. Wspomnienia Koprowskiego, oparte na prowadzonych podczas wojny notatkach, odznaczają się dużą ścisłością w zakresie dat, faktów i...

Wspomnienia Koprowskiego, oparte na prowadzonych podczas wojny notatkach, odznaczają się dużą ścisłością w zakresie dat, faktów i wydarzeń; przy tym relacje dotyczą szeregu spraw dotąd wcale albo tylko marginesowo opisanych przez pamiętnikarzy. Wielkim walorem tych wspomnień jest ich szczerość i surowa prostota.
Dużo miejsca poświęcone jest działaniom polskiej armii w Afryce.

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mateusz | 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2016
Przeczytana: 22 marca 2016

Autor opisuje 8 lat, jakie spędził na obczyźnie w czasie i po II wojnie światowej. Opowieść nie staje się z biegiem stron nudna (jak to często bywa w przypadku wojennych książek), gdyż nasz bohater nieustannie (praktycznie co rozdział) zmienia swoje miejsce pobytu. Był m.in. na Węgrzech, w Libanie, w Palestynie, w Egipcie, w Libii, we Włoszech, w Anglii.
Ponieważ autor był sanitariuszem i nie miał w rękach żadnej broni toteż brak w książce opisów bitew i potyczek, mimo że autor uczestniczył m.in. w bitwie o Tobruk czy bitwie pod Monte Cassino.