Listy o zdobyciu Meksyku

Wydawnictwo: Novus Orbis
7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Cartas de Relación
bestek

Zawiera; Listy Hernána Cortésa do Króla i Cesarza Karola V o wydarzeniach w Meksyku w latach 1519-1521: 1. List drugi z 30 października 1520 roku, 2. List trzeci z 15 maja 1522 roku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Skorpio999 | 2019-08-27

Najciekawsze było opracowanie eksperta poprzedzające same listy. Tekst kogoś, kto patrzył na podbój bardziej bezstronnie i z perspektywy dzisiaj posiadanej wiedzy dał człowiekowi szuflę wiarygodnych wiadomości o tamtych wydarzeniach. A że te były ciekawe to chłonęło się je z przyjemnością.

Same listy już tak nie położyły na kolana. Powodem był fakt kto je pisał, w jakiej sytuacji i do kogo. Nieustanne wymienianie tytułów adresata, kilogramy cukru (całuje dłonie i stopy Waszej Wysokości), ukrywanie niewygodnych faktów i w ogóle subiektywny opis zdarzeń z jednej tylko perspektywy niespecjalnie im przydawał. Podobnie jak styl piszącego, naprawdę toporny. Wartość poznawczą w sumie miały jednak niemałą, niemniej negatywy o których wspominałem powodowały, że do wielu opisów trzeba było podchodzić z dystansem. I one miały jednak mocne momenty, relacja ze zdobycia Tenochtitlanu robiła porażające wrażenie i naprawdę szokowała. Pomimo minusów ludziom pasjonującym się historią lektura to...

MickeyTorpedo | 2016-08-09

Listy tego wielkiego człowieka czyta się z zapartym tchem. Możemy się wręcz poczuć jak ich adresat,który umoszczony na tronie z niedowierzaniem czyta o właśnie odkrywanych cudach.