Volk in Leibesübungen : Deutsches Turn- und Sportfest Breslau 1938

sport, wrocław, breslau, nazizm
albumy
niemiecki
tsantsara

Album fotografii ze spartakiady sportowej, która odbyła się we Wrocławiu w 1938. Zdjęcia są poprzedzone wprowadzeniem Hansa von Tschammer und Osten - "sportowego wodza" III Rzeszy i zarazem przewodniczącego zrzeszenia organizacji sportowych (Deutscher Reichsbund für Leibesübungen). Zdjęciom towarzyszą krótkie teksty przedstawiające wydarzenia mające miejsce na spartakiadzie.

źródło opisu: Wilhelm Limpert Verlag 1938

źródło okładki: Zdięcie autorskie

tsantsara | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Rodzaj dokumentu z wydarzenia i zarazem dokument epoki ukazujący rolę sportu w nazizmie - jako narzędzia służącego polityce i obronności kraju poprzez kształtowanie woli walki i wzmacnianie fizycznej sprawności jednostek oraz doskonalenie ich umiejętności współdziałania w sportach zespołowych.
Niemieckie Święto Gimnastyki i Sportu we Wrocławiu 1938 ukazane zostało jako kulminacja ponad stuletniego procesu rozwoju niemieckiego sportu, za którego początek uznano założenie w 1813 we Wrocławiu Niemieckiego Związku Gimnastycznego (Deutscher Turnverein) przez Friedricha Ludwiga Jahna. Ćwiczenia i związki gimnastyczne rozwijane przez Jahna miały w założeniu przygotowywać mężczyzn do walki z Napoleonem, co może przypominać cele powstających 100 lat później organizacji polskiego czy czeskiego "Sokoła".
Teksty opowiadające o kolejnych wydarzeniach spartakiady zredagował Artur Keser. Poprzedzone są one słowem wstępnym ministra spraw wewnętrznych Rzeszy Fricka ("nacjonalizm zjednoczył w...

Na półkach