Strażnik tajemnic

Wydawnictwo: Albatros
The Secret Keeper
Magdalena Koziej
Ag2S

Osadzona w latach 40., 60. i współcześnie powieść o marzeniach, które mogą prowadzić do zguby, o rodzinnych sekretach oraz niewyjaśnionym morderstwie sprzed pół wieku. Angielska prowincja, rok 1961. Szesnastoletnia Laurel Nicolson wymyka się z przyjęcia urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by samotnie snuć marzenia o chłopcu imieniem Billy, o przeprowadzce do Londynu i o swojej zawodowej przyszłości. W pewnym momencie widzi nieznajomego mężczyznę, zbliżającego się do domu i podejmującego rozmowę z jej matką, która przystanęła w otwartych drzwiach z małym dzieckiem na rękach. Chwilę później dziewczyna jest świadkiem szokującej zbrodni, której obraz położy się cieniem na jej dalszym życiu. Anglia, rok 2011. Laurel, po latach pełnej sukcesów kariery aktorskiej, spotyka się z siostrami w domu rodzinnym w Suffolk, by wspólnie świętować dziewięćdziesiąte urodziny umierającej matki, Dorothy. Laurel zdaje sobie sprawę, że to jej ostatnia szansa na wyjaśnienie zagadki morderstwa sprzed pięćdziesięciu lat – nieuleczonej traumy z okresu dzieciństwa. Niczym puzzle składa fragmenty mrocznej tajemnicy, której korzenie sięgają początku II wojny światowej i trwających dwa lata bombardowań Londynu. Tragiczna przeszłość powraca we wspomnieniach matki i bliskich jej osób: splątane losy trójki młodych ludzi z zupełnie różnych światów, Dorothy, Vivien i Jimmy'ego. Historia przyjaźni i miłości wystawionych przez los na ciężką próbę.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1260,36...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1260,36...»

hanterkaa | 2017-05-22
Przeczytana: 21 maja 2017

"Strażnik tajemnic" jest pierwszą powieścią Kate Morton,którą miałam okazję przeczytać.I muszę przyznać,że nie do końca pochłonęła mnie ta historia.Początek okazał się trochę nużący,ale zakończenie za to powaliło mnie na kolana.Czegoś takiego się nie spodziewałam.Mocną stroną powieści jest to,że autorka skupia się na relacjach rodzinnych i bazuje na tajemnicach.A jeśli chodzi o bohaterów to każdy z nich trzyma w sobie zaledwie kawałek historii,a stopniowe poznanie ich,pozwala ją mozolnie złożyć w całość.

allison | 2013-09-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 04 września 2013

Ależ ja się na tę książkę naczekałam! Byłam ciekawa, czy autorce uda się utrzymać poziom, jaki prezentują jej poprzednie powieści. I nie zawiodłam się.

Podobnie jak w "Zapomnianym ogrodzie", "Domie w Riverton" i w "Milczącym zamku" akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach - współcześnie i przed wielu laty. Klucz do rozwikłania tajemnic tkwi w burzliwych wydarzeniach wojennych, które poznajemy stopniowo dzięki licznym retrospekcjom. Gdy wydaje się, że już odkryliśmy wszystkie tajemnice, autorka serwuje nam finałową niespodziankę, która okazuje się naprawdę wielkim zaskoczeniem.

Czytałam tę powieść z wypiekami na twarzy (jak i inne historie stworzone przez Kate Morton, która wciąż pozostaje dla mnie mistrzynią suspensu oraz harmonijnego połączenia wątków obyczajowych, sensacyjnych i historycznych).

Polecam wszystkim, którzy lubią napisane z rozmachem opowieści o miłości, przyjaźni, rodzinnych tajemnicach i skomplikowanej przeszłości bohaterów.

grażyna | 2013-12-13
Przeczytana: 2013 rok

Jak zwykle nie zawiodłam się na Pani Morton. Książka wspaniała pełna tajemnic i sekretów i co uwielbiam - trzeba przeczytać niemal całą książkę by odkryć i powiązac wszystkie watki składajace się na całość. W tej książce poznajemy Dorothy i Vivien dwie różne kobiety z rożnymi problemami, oraz Jimmego i Henrego dwóch niesamowicie różnych mężczyzn.
Co łączy te cztery osoby, i czego dowiedziała się Laurel i Garry o tajemnicy swojej matki.
Pięknie połączone wątki powieści nadają jej specyficznego charakteru. Po przeczytaniu już czwartej książki Kate Morton jestem pod wielkim wrażeniem jej stylu pisania.
Goraco polecam!

Pola | 2016-09-21

Cóż Pani Morton...powiem tak - brawo, brawo, brawo !
Sięgając po kolejną powieść tej autorki, wiedziałam czego się spodziewać i jak zwykle nie zawiodłam się. Czytając dostałam sporą dawkę emocji i wzruszeń.
Jest wojna, miłość, rodzina, skrzętnie ukrywana wielka tajemnica, morderstwo i oczywiście akcja powieści toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych, tak jak lubię najbardziej. Koniec jak zwykle bardzo zaskakujący, choć domyśliłam się takiego rozwiązania trochę wcześniej.
Bardzo polecam "Strażnika tajemnic" jak i pozostałe powieści Kate Morton :)

Monika | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Pochłonęła mnie ta książka, dawno nie czytałam tak dobrej powieści obyczajowej.

Wina i odkupienie. Małe kłamstewka, które urastają do wielkich kłamstw i uruchamiają lawinę. I życie zaczyna wymykać się bohaterom z rąk. A życie to trudny zawodnik. Nie daje się przechytrzyć. I ze wszystkiego każe kiedyś zdać relację.

Piękna opowieść, przeplatanka czasów i miejsc. I tajemnica. Do ostatniej strony. Już wydaje nam się, że wiemy wszystko i bach...zwrot o 180 stopni.

Wielka, wielka przyjemność czytania i odkrywania kolejnych kufrów pamięci (przeczytajcie, a zrozumiecie co mam na myśli).

Anita | 2013-10-05
Przeczytana: 05 października 2013

Moja ocena,co do najnowszej książki Kate Morton kilka razy ulegała zmianie.Początkowo bardzo mi się spodobała,kilka rozdziałów później nieco rozczarowała,a nawet nużyła.I było mi smutno z tego powodu,bo przecież to wyczekana z niecierpliwością książka...Na szczęście,w rezultacie,powieść się obroniła,a zakończenie mnie usatysfakcjonowało...
I chociaż brakło mi tutaj mrocznego klimatu Zapomnianego ogrodu czy Milczącego zamku,opowieść o Dorothy i Vivien,wzrusza i pozwala się w niej zaczytać.

motyl43 | 2013-10-23
Przeczytana: październik 2013

Powieść przypomina "latawce na długich sznurkach: ledwie jeden zaczął opadać, a już drugi , mieniąc się kolorami łapał wiatr"- Kate Morton - i tak do końca książki. Wzlotów o wiele więcej niż pikowań. Pochłonęłam tę pozycję oczami, sercem i...uszami, gdyż na koniec znalazłam w internecie melodie o których wspomina autorka (klarnet, taniec na molo).UCZTA DLA DUCHA .GORĄCO POLECAM!!!

Elżbieta | 2018-07-06
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 06 lipca 2018

Wiedziałam czego mogę się spodziewać po tej książce, bo to już czwarta przeczytana przeze mnie autorstwa Kate Morton. Schemat jej książek jest zawsze ten sam, czyli : tajemnica z przeszłości odkrywana w teraźniejszości. Muszę jednak przyznać, że te jej opowieści są dosyć wciągające i nawet dobrze się je czyta. Ma niezaprzeczalny talent do wymyślanie niezwykłych historii. Żeby jeszcze momentami nie było to tak infantylne. No dobrze, nie będę więcej pisała o słabych stronach tej raczej kiczowatej opowieści. Bądź co bądź czytało się ją z przyjemnością i niecierpliwym oczekiwaniem na to co też za tytułową tajemnicę szykuje nam autorka na zakończenie. Książka bardzo dobra jako wakacyjne czytadło, a może i nawet dużo lepsza od innych tego typu. Ale jak to przy czytadłach bywa, nie wzbudzająca żadnych głębszych refleksji. Ot przeczytać,mile spędzić czas i można zapomnieć. Co niewątpliwie szybko u mnie nastąpi. Dodatkowy plus za zakończenie.

Patrycja | 2013-10-05
Przeczytana: 01 września 2013

W twórczości Kate Morton zakochałam się bez pamięci dzięki książce pt. „Zapomniany ogród” i była to miłość od pierwszego… wejrzenia. Od pierwszego zaczytania. Od pierwszego wejścia w świat kreowany przez autorkę. Intrygujące tytuły, przyciągające wzrok okładki, pięknie wydane woluminy i to co najważniejsze, czyli fascynująca i pochłaniająca do reszty treść książek – takie właśnie są powieści pani Morton. I chwała jej za to!

Przyznam szczerze, że na początku „Strażnika tajemnic” poczułam się trochę rozczarowana. Nastawiłam się na kolejną cudowną opowieść o zapomnianym ogrodzie, średniowiecznym zamku, opuszczonych i odkrywanych na nowo komnatach, sekretnych przejściach… Powieść ta utrzymana jest w trochę innym klimacie niż pozostałe, ale jest to jej zdecydowany plus i zaleta.

Akcja historii toczy się w trzech wymiarach czasowych – podczas II wojny światowej, w latach 60. XX wieku oraz współcześnie. Autorka buduje swoją opowieść przeplatając raz za razem owe wymiary, tworzy...

Madi | 2015-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Historia opisana w tej książce jest bardzo ciekawa,a zakończenie powala wręcz na kolana.
W momencie rozwikłania całej tajemnicy dosłownie opadła mi ze zdziwienia szczęka ,ale mimo to uważam ,że jest trochę za rozwlekła-niektóre fragmenty musiałam po prostu przeskakiwać.
Uwielbiam takie historie-tajemnice rodzinne, gdy odkrywa się je stopniowo i narasta napięcie ,a wraz z nim wzrasta ciekawość,w szczególności gdy akcja toczy się dwutorowo,z cofaniem się w czasie. Tego wszystkiego dostarczyła mi właśnie ta książka.