filozofia, etyka
Andrzej

Ze Wstępu Monografia niniejsza - pierwsza z cyklu w zamyśle naszym poświęconego filozofii Boga - jest pokłosiem konferencji zatytułowanej: KONCEPCJE BOGA A ŚWIAT WARTOŚCI, która odbyła się 19 i 20 marca 2010 roku w Instytucie Filozofii UŁ. Idea przewodnia tegorocznego spotkania zbudowana była wokół możliwości wielostronnej dyskusji nad problemem wzajemnych relacji między obrazem Boga a szeroko...

Ze Wstępu
Monografia niniejsza - pierwsza z cyklu w zamyśle naszym poświęconego filozofii Boga - jest pokłosiem konferencji zatytułowanej: KONCEPCJE BOGA A ŚWIAT WARTOŚCI, która odbyła się 19 i 20 marca 2010 roku w Instytucie Filozofii UŁ. Idea przewodnia tegorocznego spotkania zbudowana była wokół możliwości wielostronnej dyskusji nad problemem wzajemnych relacji między obrazem Boga a szeroko pojętym światem wartości, zwłaszcza moralnych, poznawczych, estetycznych oraz religijnych. Szczególnie zależało nam na ukazaniu tej problematyki w perspektywie filozoficznej, kulturowej i artystycznej. Zaproszenie było skierowane do wszystkich, którym bliskie są zagadnienia aksjologii ukierunkowanej na współistnienie oraz wszelkie inne możliwe odniesienia Absolutu i człowieka. Interdyscyplinarny charakter konferencji otwierał pole dla dialogu przedstawicieli nauk humanistycznych: filozofii, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, religioznawstwa oraz osób związanych ze sztuką. Na ile się to udało, pokazuje niniejszy zbiór tekstów, który stanowi reprezentatywny, choć niepełny, obraz wystąpień konferencyjnych. Oddajemy go w ręce Czytelnika z pełną pokory świadomością, że naszą antologią zaledwie dotykamy wierzchołka góry lodowej, zarysowując jedynie wybrane spośród niezliczonych możliwości ujęcia tego niezwykle inspirującego tematu. Już niebawem podejmiemy go ponownie, tym razem czyniąc przedmiotem naszej interdyscyplinarnej dyskusji obrazy Boga Wschodu i Zachodu w perspektywie antropologicznej. Będzie nam bardzo miło, jeśli publikacja ta zachęci Państwa Czytelników do aktywnego uczestniczenia w organizowanych przez Katedrę Historii Filozofii UŁ wydarzeniach.

Interdyscyplinarna konferencja naukowa "Koncepcje Boga a świat wartości":
Monografia zawiera następujące artykuły:
- Marek Kozłowski - Bóg wartości a wartość Bogów
- Wacław Hryniewicz - Bóg nadziei a zło w świecie. Refleksje teologa.
- Iwona M. Perkowska - Wacława Hryniewicza koncepcja Boga
- Joachim Piecuch - Dowiedziony czy doświadczony? Otwarte pytanie o Boga filozofów.
- Józef Piórczyński - Jaki Bóg? O metafizyce mistrza Eckharta
- Bogna Kosmulska - Ujęcie hipostazy w myśli Maksyma Wyznawcy
- Ewa Bielińska-Galas - Non littera, sed Spiritus: rzeczywistość aksjologiczna w średniowiecznych antyfonach ad introitum
- Ryszard Panasiuk - Wszechświat Newtona i Stwórca. Wczesnego Kanta ujęcie problematyki religijnej
- Małgorzata Gwarny - Semel iussit, semper paret. O Bogu i wolności w teodycei Leibniza
- Piotr Michalski - Apologia Boga jako Opatrzności a poznawcza wartość matematycznego przyrodoznawstwa
- Paweł Pieniążek - Bóg, wolność, kultura. Od Kierkegaarda do Bataille’a
- Tomasz M. Korczyński - Obraz Boga w filozofii marksistowskiej a system wartości nowego człowieka epoki socjalizmu
- Witold Płotka - Redukcja Boga a problem absolutu w fenomenologii Edmunda Husserl i Eugena Finka
- Anna Dziedzic - Koncepcja Boga a wartość indywidualizmu w poglądach W. Jamesa i E. Abramowskiego
- Magdalena Kozak - Relacja religijna a relacja etyczna w filozofii Emmanuela Lévinasa
- Kinga A. Piotrowiak - Imre Kertész i jego koncepcja Boga po Auschwitz
- Zuzanna Ossowska - Aby moja droga wiodła w nieskończoność, a mój cel był nieznany – poszukiwanie Absolutu w twórczości Para Lagerkvista.
- Bartosz Staszczyszyn - Bez dogmatu - kino Carla T. Dreyera między Grundtvigiem i Kierkegaardem

Gościem specjalnym konferencji był
Ojciec Profesor Wacław Hryniewicz.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.slaskwn.com.pl/sklep/?s__karta.id__565

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!