Maronici. Światło Wschodu

Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
religia
lfc_1892

Tytuł książki Katarzyny Artzt "Maronici-Światło Wschodu" doskonale odzwierciedla definicję Kościoła Maronitów. Autorka prześledziła szczegółowo jego historię opierając się na materiałach źródłowych, które laikom - szczególnie Europejczykom, wiernym Kościoła łacińskiego - są bardzo mało znane. Z wielką dokładnością przedstawiono tu poszczególne etapy dziejów Kościoła Maronickiego, który w miarę...

Z wielką dokładnością przedstawiono tu poszczególne etapy dziejów Kościoła Maronickiego, który w miarę rozwoju stawał się prawdziwym światłem, z coraz większą intensywnością rozświetlającym drogę łączącą jego wiernych ze Stolicą Apostolską. Ta więź okupiona była częstokroć wieloma wyrzeczeniami, a nawet męczeństwem.
Katarzyna Artzt w jasny sposób przedstawia kwestię prób latynizacji Kościoła Maronickiego, które okazały się błędnymi posunięciami, gdyż maronici byli zawsze wierni Stolicy Apostolskiej.
Zachowali jednak wschodni obrządek liturgiczny, co powodowało, że w Kościele łacińskim podejrzewano ich o herezję jeszcze w XVI wieku. Wszelkie wątpliwości rozwiał papież Leon X, który nazwał maronitów "różami wśród cierni".
Czytelnik dowie się również, że oprócz tradycji maronitów,w Kościele tym przetrwała do dziś liturgia Apostołów i aramejski dialekt z okolic Edessy, najbliższy językowi, którym mówił Chrystus. Autorka objaśniła nam całą liturgię, a także wielki kult Matki Bożej, patronki narodu libańskiego. Szeroko jest również opisany rozwój życia pustelniczego, stanowiącego jeden z fundamentów Kościoła Maronickiego. Jego wielkim bogactwem są również święci Libanu, których żywoty mamy przedstawione w książce. Od początku dziejów męczeństwa maronitów święci i męczennicy tego Kościoła stanowią jego najcenniejszy skarb.

źródło opisu: Fragment wstępu ks. Jarosława Cieleckiego

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!