BILL W. I JEGO SPONSOR

Okładka książki BILL W. I JEGO SPONSOR Robert Fitzgerald
Okładka książki BILL W. I JEGO SPONSOR
Robert Fitzgerald Wydawnictwo: Fronda nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
SOUL OF SPONSORSHIP
Fronda
2016-04-26
2016-04-26
Magdalena Bryll

Okładka książki Misterium i maniery. Pisma przygodne w wyborze i opracowaniu Sally i Roberta Fitzgeraldów Robert Fitzgerald, Sally Fitzgerald, Flannery O'Connor
Misterium i ma... Robert Fitzgerald, ...

Okładka książki Enneagram. Dziewięć typów osobowości Andreas Ebert, Richard Rohr OFM
Enneagram. Dzi... Andreas Ebert, Rich...
Okładka książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Philip Miele, José Silva
Kontrola umysł... Philip Miele, José ...
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce. Wydanie 2 Joanna Berendt, Vesna Lorenc
Alfabet empati... Joanna Berendt, Ves...
Okładka książki Homoseksualność i homoerotyzm w świecie starożytnym Paweł Sawiński, Andrzej Wypustek
Homoseksualnoś... Paweł Sawiński, And...
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...

Bill W., współzałożyciel grupy Anonimowych Alkoholików i Programu 12 kroków, właśnie szykował się do snu, kiedy do drzwi jego pokoju zadzwonił woźny zapowiadając gościa. Tak Bill Wilson i ojciec Ed Dowling spotkali się po raz pierwszy.

Książka "Bill W. i jego sponsor" autorstwa Roberta Fitzgeralda opowiada o prawdziwej przyjaźni za pomocą listów i anegdot.

Bill W. i ojciec Ed byli autentycznymi osobami, a czytając o ich przyjaźni i wzajemnych spostrzeżeniach możemy zmienić swoje postrzeganie innych osób. Nawet nie będąc katolikami albo alkoholikami (o których opowiada książka) możemy zaakceptować samego siebie i cierpienie z jakim przychodzi nam się mierzyć.

Książka jest bardzo wartościowa, a jej kolejną zaletą jest to, że czyta się ją bardzo szybko, ponieważ jest napisana w interesujący sposób, dlatego bardzo ją polecam wszystkim czytelnikom, szczególnie tym, którzy borykają się z problemami niedoceniania przez innych i samego siebie.
Nowhere Man, lat 18
źródło osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Bill W. i...

W dzisiejszych czasach nie brakuje książek medytacyjnych. Początkujący czytelnik znajdzie wiele rad w książeczkach o codziennej medytacji. Nie można jednak pozostawać początkującym, dlatego proponuję państwu książkę o medytacji, która jest bezpośrednio pełna szacunku dla tematu i czytelników. Podpowie nam łagodnie jak usunąć przeszkody, ale nigdy jak myśleć, lub tym bardziej jak czuć.

Autor w książce opowiada historię przyjaźni dwóch facetów: ojca Eda Dowlinga i Billa W. Pisze o ich pochodzeniu i o dwudziestu latach wymiany listów. Autor, ponieważ znał ich obu, napisał tę książkę, aby uczcić ich przyjaźń.

Wspólnota Anonimowych Alkoholików od ponad 80-ciu lat działa na świecie, a od 40-stu w Polsce i stale się rozwija a także pomaga potrzebującym wrócić do trzeźwości. Dzieje się tak za sprawą programu Dwunastu Kroków - przez które działa Bóg i pomaga zmieniać życie milionom ludzi na całym świecie. Kiedy wspólnota AA stawiała pierwsze kroki, jej współzałożyciel Bill W. skończył pisać Wielką Księgę, a wkroczył do jego życia Ed Dowling i stał się aniołem stróżem Wspólnoty AA.
Program Dwunastu Kroków, spisany przez Billa W. stał się dla wielu wspólnot programem założycielskim. Narkomani, hazardziści, pracoholicy, seksoholicy, a także depresanci i grzesznicy, przyswoili sobie program dla swoich własnych potrzeb.

Jedną z najpewniejszych form pracy z Programem Dwunastu Kroków jest poznawanie go w roli sponsora, czyli duchowego przewodnika. „Bill W i jego sponsor” to książka, która pomaga zrozumieć duszę sponsorowania. Listy, które autor zawarł w tej książce pokazują jak zmaga się Billi W. z przejściem do kościoła katolickiego. A przecież jego sponsorem był ksiądz katolicki, lecz nigdy go do tego nie namawiał. Jedynie dawał mu wielkie poczucie bezpieczeństwa, tak, że ojciec Ed pomógł Billemu przejść przez depresję, a stało się to za sprawą ćwiczeń duchowych Św. Ignacego Loyoli. Bill W. napisał słynną książkę „Dwanaście kroków i dwanaście tradycji”, a motto zaczerpnął właśnie z ćwiczeń duchowych Św. Ignacego Loyoli ”Bóg odmawia dumnym, a pomaga pokornym. Najkrótszą drogą do pokory są upokorzenia, a tych w środowisku AA nie brakuje”. Wspólnota AA ciągle się rozrasta i pomaga milionom ludzi na całym świecie w ich słabości oraz prowadzi do wolności i wiary.

Bill W. w młodym wieku doświadczył cierpienia, gdy ojciec zostawił matkę, Billa i jego młodszą siostrę. Po rozwodzie rodziców Bill pozostał w depresji jeszcze przez rok (miał bowiem dopiero 9 lat). W szkole zawsze walczył z poczuciem niższości, a gdy pierwszy raz się zakochał - dyrektor szkoły powiedział mu, że jego dziewczyna nagle zmarła. Nie skończył szkoły – wpadł ponownie w depresję, która trwała 3 lata. Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa rozpoczął naukę w akademii wojskowej, aby ukryć swą niewiedzę zaczął pić, ożenił się, a gdy dowiedział się, że żonie usunięto jajniki i nie będzie mogła mieć dzieci - zaczął jeszcze więcej pić. Cierpiał na delirium i miał myśli samobójcze, to wtedy spotkał ojca Ediego, który stał się przewodnikiem duchowym Billego.

Ta książka nie jest biografią, lecz zawarte w niej 195 listów pisanych do siebie nawzajem, świadczy o wielkiej przyjaźni obu mężczyzn. Nie jest gruba, bo ma zaledwie 170 stron, to daje dużo do myślenia i pozwala uzyskać ”pokorę na dzisiejsze czasy”. Zagłęb się drogi czytelniku w tę lekturę i pomyśl, że nie ma dziś człowieka który by żył spokojnie i bez stresu. Czasy w których żyjemy są bardzo niebezpieczne: żyjemy w ciągłym biegu, w stresie, z każdej strony straszą nas chorobami i katastrofami. Może więc to jest ten moment, aby na chwilę zatrzymać się i pomyśleć jak osiągnąć spokój i pogodę ducha?

Wydawnictwo Fronda podsuwa nam świetną lekturę, którą trzeba koniecznie przeczytać i pomyśleć co zrobić, aby nasze życie było bardziej pogodne, a przez to pogłębić swoją wiarę.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Oryginalny tytuł książki to “The Soul of Sponsorship”, który ja – przy swojej nieznajomości angielskiego – rozumiałbym jednak jako “Dusza sponsoringu”; polską wersję tytułu uważam za nieuprawnioną. I to delikatnie rzecz ujmując. Podobnie jak rzekome zmagania się Billa W. z decyzją o przystąpieniu do Kościoła katolickiego. Tego typu rojenia Lois Wilson, żona Billa, rozwiała dawno temu. Owszem, Billa intrygował katolicyzm (parapsychologią też się interesował, i wieloma innymi sprawami),na przykład fakt, że jeden człowiek może uznać się i ogłosić absolutnie nieomylnym i grozić innym ekskomuniką za negowanie tej doktryny (tak, jest o tym w książce),ale o wstępowaniu do takiego Kościoła mowy nie było.

„Na końcu listu do Clema Lane’a Bill jasno opisał własną misję: »Wierzę, że moim zadaniem jest pomóc alkoholikowi spoza wspólnoty katolickiej…«”*.

Autor, jezuita notabene, relacjonuje w książce znajomość Billa W. i Eda Dowlinga – też jezuity. Czy była to przyjaźń? Nie mnie to oceniać; każdy z nas sam, na własny użytek, definiuje takie pojęcia i określa osoby nim obdarzane.
Czy Ed Dowling S.J. był sponsorem Billa W.? Wydaje mi się, że Bill nigdy nie nazwał w ten sposób Dowlinga – a jakoś nie miał oporów, by używać tego określenia wobec Ebby Thachera. Zresztą, gdyby coś takiego miało miejsce, Robert Fitzgerald S.J. fakt ten w stosowny sposób wyeksponowałby, a tego jakoś jednak nie zrobił.
Jeśli raz czy drugi spytam kogoś, co sądzi o moim wystąpieniu albo tekście, lub poproszę, by zwrócił mi uwagę, gdybym za bardzo się zagalopował, to czy staje się on przez to automatycznie moim sponsorem? Tak wydaje się uważać i taką tezę lansuje Robert Fitzgerald S.J.

Dla osób mocno zainteresowanych historią Wspólnoty AA i weteranów książka ma jednak pewną wartość albo może mieć, bo można w niej znaleźć mniej znane fakty, niepublikowane dotąd w oficjalnej literaturze AA, parę drobiazgów, które uzupełniają obraz – jako taką z przyjemnością ją przeczytałem.

Znakomite są, zawarte w niej, dwa eseje Billa W.: „Pokora na dzisiejsze czasy” oraz „Następna granica – trzeźwość emocjonalna”.

Zaintrygowały mnie słowa Billa:
„Wzmocniony przez Łaskę, którą odnajdowałem w modlitwie, odkryłem, że muszę wytężyć każdy gram woli i działania, aby w końcu odciąć się od tych wadliwych zależności emocjonalnych od ludzi, od AA, od wszystkich innych okoliczności”**.

* Robert Fitzgerald SJ, “Bill W. I jego sponsor”, przekład Magdalena Bryll, Fronda , 2016, s. 90.

** Tamże, s. 184.

Książka Roberta Fitzgeralda pt.,,Bill W. i jego sponsor,, to zapis historii przyjaźni jezuity Eda Dowlinga i Billa Wilsona, współzałożycieli wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Autor za pośrednictwem wybranych fragmentów korespondencji pomiędzy tymi mężczyznami próbuje przekazać wiedzę na temat ich przyjaźni, wzajemnego szacunku i miłości braterskiej. Ukazuje drogę przyjaciół do wspólnego zrozumienia. Ta książka to nie tylko historia przyjaźni dwóch mężczyzn, ale też pełna szacunku i bezpośredniości książka o medytacji, źródłach duchowych programu Dwunastu Kroków i Dwunastu Tradycji, pierwszych krokach stawianych przez wspólnotę AA, Wielkiej Księdze napisanej przez Billa Wilsona, o ojcu Edzie będącym duchowym pomostem pomiędzy grupą AA, a kościołem katolickim.

Dwanaście Kroków podobne jest do duchowości św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Wspólnota AA żywiła wielką wdzięczność do ojca Eda za pomoc i wsparcie jakiego jej udzielał. Program Dwunastu Kroków spisany przez Billa W. stał się dla wielu wspólnot programem założycielskim. Zaakceptowali go do swoich potrzeb seksoholicy, narkomani, pracoholicy, hazardziści czy depresanci. Główną formą pracy z tym programem jest poznawanie go w towarzystwie ,,sponsora,,- duchowego przewodnika. Bezinteresownie poświęcają oni swój czas i wiedzę, by wspólnie wzrastać i wspierać się. Bill W. dzielił się swoimi odczuciami i doświadczeniami z ojcem Edem, bo miał do niego zaufanie, wierzył, że analityczny i pokorny Ed Dowling pomoże mu przejść przez depresję i alkoholizm.

Bill Wilson wspominał, że w czasach szkolnych musiał być zawsze pierwszy, najlepszy, bo ,,w głębi mego poturbowanego serca czułem się najgorszym ze stworzeń,, Walczył z poczuciem niższości. Rodzice Billa rozwiedli się, a nim opiekowali się dziadkowie. Był to dla niego niewyobrażalny ból, gdyż został oddzielony od ojca, którego uwielbiał i to w okresie dojrzewania, a do tego w 1906 roku rozwód był czymś niesłychanym, był powodem hańby i wstydu. Bill ciężko pracował by pokazać, że jest ,,kimś,, ale kiedy nagle zmarła jego pierwsza miłość Bertha załamał się i popadł w depresję.
,,Wszystkie moje zainteresowania-z wyjątkiem gry na skrzypcach-wygasły: sport, nauka, kontakty z ludźmi. Czułem się bezgranicznie, głęboko, przygnębiająco nieszczęśliwy, przekonany, że całe moje życie legło w gruzach na zawsze,, Kolejne doświadczenia w życiu spowodowały pogłębienie depresji i popadnięcie w alkoholizm. W latach 1933-1934 Bill cztery razy przebywał w szpitalu Charlesa B.Townsona, gdzie przeprowadzano terapię wytrzeźwień dla alkoholików z Manhattanu i Central Park West. Cierpiał na drżączkę i miał myśli samobójcze. Dr William Duncan Silkworth poradził mu, by dzielił się swoją historią z innymi alkoholikami. Bill i dr Bob Smith opowiadali sobie, co wydarzyło się po ostatnim pijaństwie Boba /10.06.1935r./ i z ich wspólnej słabości i szczerości zrodzili się Anonimowi Alkoholicy.

Edward Patrick Dowling pochodził z wierzącej rodziny. W 1919 roku po całonocnej imprezie z kolegami po fachu, czyli dziennikarzami, wstąpił do jezuitów w nowicjacie św. Stanisława we Florissant w stanie Missouri. Koledzy, a także sam Ed nie spodziewał się, że zostanie w zakonie. A jednak został nawet, gdy w drugim roku nowicjatu przeżył kryzys wiary, cierpiał duchowo, a także fizycznie, bo stwierdzono u niego artretyzm. Ed objadał się bez umiaru i palił papierosy. W 1944 roku przyjaciele z AA w St.Louis poprosili go, żeby rzucił palenie. Udało mu się to z pomocą Dwunastu Kroków. Alkoholicy sięgali po alkohol, a Ed sięgał po smakołyki. Wiedział, co to nałóg i uzależnienie. Wiedział, jak pomagać ludziom z uzależnieniami. Był w swoim żywiole, gdy znajdował właściwą metodę pomocy ludziom.

,,Bill W. i jego sponsor,, to książka pełna szczerości, intymności i praktycznych rad w walce z uzależnieniami. Przedstawia początki wspólnot AA, życie ich współzałożycieli i program, który przywraca duchowe zdrowie. Współcześnie nie ma raczej osoby na świecie, która nie słyszałaby o Anonimowych Alkoholikach i Programie Dwunastu Kroków, ale gdyby przyszło podać nazwisko i kilka faktów z życia jego legendarnego twórcy tylko nieliczni by to zrobili. Dlatego warto poznać tę historię:)

• Egzemplarze recenzenckie
  • Rozwój i duchowość