Det er du som er Bobby Fischer
Ag2S

Najnowsza bestsellerowa powieść Christera Mjåseta autora „Lekarza, który wiedział za dużo” i „Białych kruków” Po raz pierwszy od dwudziestu pięciu lat Håkon wraca do Lillehammer w związku z pogrzebem przyjaciela. Nie postawił jeszcze nogi na peronie, a już żałuje, że zgodził się przyjechać. Czterdziestoletni mężczyzna zmuszony jest spojrzeć w przeszłość, na coś, co dręczyło go przez całe...

Czterdziestoletni mężczyzna zmuszony jest spojrzeć w przeszłość, na coś, co dręczyło go przez całe życie. Zniknęła młoda dziewczyna, a w tym samym czasie inne sprawy przybrały fatalny obrót. Co właściwie zrobili, on i jego koledzy?
Pogrzeb Kristoffera, przyjaciela Håkona z dzieciństwa, jest okazją do spotkania się po latach czterech dawnych kolegów. Tak razem, jak i indywidualnie, muszą zmierzyć się z bolesnymi wydarzeniami, które rozegrały się latem dawno temu. Ich przyjaciółka Agnes zniknęła bez śladu, a jednocześnie doszło do innych przerażających zdarzeń. Dlaczego narrator, Håkon, nosi w sobie poczucie winy? Opowieść w mistrzowski sposób obnaża nieprzyjemne uwarunkowania psychologiczne w zdawałoby się zwyczajnym środowisku dorastania w małym norweskim mieście. Dzięki sugestywnym przejściom między współczesnym pogrzebem a wydarzeniami z czasów młodości bohaterów, czytelnik stopniowo poznaje brutalną prawdę. Powieść ekscytuje do ostatniej kropki.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/z,13,pl,to_ty_byles_bobbym_fischerem.html

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,13,pl,to_ty_byles_bobbym_fischerem.html

kodoga | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Bardzo dobrze napisana opowieść łącząca przeszłość z teraźniejszością. Mimo, że temat wydawałoby się zgrany do granic możliwości, to jednak Ch. Mjaset zdołał wycisnąć z niego coś nowego, wciągającego. Norweska prowincja, dojrzewanie piątki chłopców, ich wspólne przeżycia – to wszystko już było, ale są także sekrety , jest i wątek kryminalny z zaskakującym rozwiązaniem. Jest wreszcie klimat sprawiający, że od książki trudno się oderwać, że chce się więcej. .
Nie jest to z pewnością arcydzieło, które zawładnie umysłem na długo, ale przyjemność z lektury to i owszem - była.

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Z książkami Christera Mjåseta spotykałem się już w życiu wielokrotnie, jednak za każdym razem przechodziłem obok nich obojętnie. Jasne, tytułu zachęcały, ale zawsze brakło czasu, środków, albo po prostu jakiegoś bodźca, który popchnąłby mnie w ich stronę (albo te książki w moją, bez różnicy). Ten tytuł paradoksalnie zaintrygował mnie bardziej z powodu… nazwiska Bobby’ego Fischera i tematu szachów, w które grałem raptem trzykrotnie w życiu ;)

Po śmierci przyjaciela, Håkon po dwudziestu pięciu latach wraca do Lillehammer. Nie jest zbytnio przekonany, czy słusznie postępuje, wracając do miasta, zwłaszcza że cały czas w jego umyśle gnieździ się sprawa, która spowodowała, że od ćwierćwiecza mieszka poza miastem, w którym się wychował, a z którego wyjechał jako nastolatek.

Pogrzeb Kristoffera stanowi dodatkowo sposobność, by nasz narrator – Håkon – spotkał się z resztą paczki z dawnych lat....

Książkomania | 2016-05-10
Przeczytana: 09 maja 2016

Cienie przeszłości.

Temat zagadki z przeszłości jest dość często poruszany w literaturze. Bohater męczy się ze wspomnieniami, z konsekwencjami wydarzeń, które dotknęły go w przeszłości. Christer Mjaset postanowił zagłębić się w ten temat, jednak do swojej powieści dołączył coś jeszcze – wątek kryminalny i psychologiczny. Takie zestawienie już samo w sobie intryguje i sprawia, że nie da się przejść obojętnie obok takiej książki. „To ty jesteś Bobbym Fischerem” Christer Mjaset rozegrał po mistrzowsku.

„Człowiek sam wybiera życie, które wiedzie.”

Hakon przyjeżdża na pogrzeb przyjaciela sprzed lat. Miejscowość, w której dorastał budzi w nim wspominania o wydarzeniu, które na zawsze odmieniło jego życie. Spotkanie z dawną paczką znajomych wywołuje falę wspomnień, które wprost strącają go z nóg. Co takiego wydarzyło się, gdy Hakon był nastolatkiem? Jaki udział mają on i jego przyjaciele w zniknięciu młodej Agnes?

„Wymarz sobie życie, żyj swoim marzeniem.”

„To ty jesteś Bobbym...

atram_78 | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Bardzo dobra, klimatyczna powieść obyczajowa z elementami kryminału. Świetnie się czyta.

Agata76 | 2017-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Krótka i przyjemna lektura. Czyta się łatwo i to prawda, nie można przestać :) Książka opowiada o tajemnicy, która młodzi ludzie noszą w sobie od dzieciństwa, każdy radzi sobie z nią inaczej i każdy co innego z niej zapamiętał i każdy płaci inną cenę za nią. Zaskoczenie zaskakujące ale nie niemożliwe ;)

Anna-mojeksiążki | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Christer Mjaset jest autorem książki "Białe kruki", która zrobiła na mnie duże wrażenie. Pisze w bardzo specyficzny sposob i nie boi się poruszać trudnych tematów.
"To ty jesteś Bobbym Fischerem" to nie jest lekka i przyjemna lektura - to powieść, która wstrząsa i skłania do refleksji. To opowieść pełna melancholii i wspomnień z przeszłości, doprawiona nutami tajemnicy i niedopowiedzenia. Przeszłość kładzie się cieniem na współczesności i na dalszym życiu paczki przyjaciół z Lillehammer.

Bobby Fischer, mistrz szachowy, stał się wzorcem dla dwóch chłopców, Hakona i Kristoffera. Odgrywali jego partie szachowe, ale również rywalizowali ze sobą w życiu. Dziwna to była przyjaźń....

Grupa nastolatków z Lillehammer, wśród których byli Hakon i Kristoffer, specjalizowała się w wynajdywaniu i eksplorowaniu starych budynków, bunkrów, czasme zrujnowanych, czasem zamieszkanych, i wynoszeniu z nich łupów. Jedni nazwą to kolekcjonowaniem, a inni kradzieżą - prawda leży po środku. Wśród...

wasilka | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Pewnego styczniowego wieczóru tego roku miałam możliwość poznać tajemnice pewnej norweskiej wyspy, skrywane przez bohaterów powieści "Lekarz, który wiedział za dużo". Od pierwszych stron lektury zrozumiałam, że będę chciała przeczytać więcej słów, które wyszły spod pióra znanego w Norwegii pisarza i lekarza jakim jest Christer Mjåset. I oto mamy maj. A ja ponownie mogłam zanurzyć się w pięknej prozie autora. Tym razem była to niewielka powieść "To ty jesteś Bobbym Fischerem". Przyjemność czytania była tym większa, że mogłam uczynić to jeszcze przed oficjalną premierą książki w Polsce.
Moją literacka podróż do Norwegii, w okolice okręgu Hedmark odbyłam wraz z Håkonem, głównym bohaterem powieści i jej narratorem. Wsiadłam z nim do pociągu i towarzyszyłam temu samotnemu mężczyźnie w drodze do Lillehammer, małego miasteczka, które opuścił ponad trzydzieści lat wstecz. Nasza wspólna przejażdżka nie była radosną wycieczką. Ponad czterdziestoletni Håkon miał wiele do przemyślenia....

Nowalijki | 2016-05-10
Przeczytana: 08 maja 2016

Christer Mjåset, z wykształcenia neurochirurg, uchodzi w Norwegii za jednego z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia. Do tej pory po polsku ukazały się jego dwie powieści: Białe kruki oraz Lekarz, który wiedział za dużo. To ty jesteś Bobbym Fischerem jest trzecią powieścią wydaną w Polsce. Dotychczas opublikowane powieści Mjåseta charakteryzuje ukazanie szerokiego tła społecznego, niespieszna fabuła i gęsta intryga. Warto zwrócić uwagę również na dbałość o detale, zarówno w opisie rzeczywistości, jak i w portretowaniu bohaterów.

Håkon, inżynier po czterdziestce, narrator opowieści, po ponad dwudziestu latach przyjeżdża do rodzinnego Lillehammer. Sprowadza go tu pogrzeb przyjaciela z podstawówki. Przez ponad dwie dekady narrator unikał zarówno miasta, jak i grupki przyjaciół, z którymi przyszło mu dzielić niekoniecznie tylko miłe wspomnienia. Oprócz zmarłego Krisoffera, do grupy należeli również Bo, Per, Erlend i przez pewien czas również Agnes. Chłopcy parali się niezbyt...

Nowe Horyzonty | 2016-06-27
Przeczytana: 14 czerwca 2016

„Bad move, Boris. Bad move!” str. 34

W książce została zawarta historia czterdziestoletniego mężczyzny, który po niemalże 30 latach wraca w swoje rodzinne strony do Lillehammer. Zapewne długo jeszcze nie zdecydowałby się na ten krok, gdyby nie pogrzeb przyjaciela z dzieciństwa. Mężczyzna musi się zmierzyć z demonami przeszłości i bolesnymi wspomnieniami tego, co wydarzyło się kilkanaście lat temu. Pomóc ma mu w tym spotkanie z czterema kolegami z młodzieńczych lat. Co stało się Agnes, ich przyjaciółce, że Hakon nie chciał wracać do Lillehammer? Co takiego zrobił Hakon wspólnie z kolegami, że wszyscy żyją z poczuciem winy?

„Człowiek sam wybiera życie, które wiedzie. Decyzje, jakie podjąłem w ciągu mojego czterdziestoletniego życia, były moje. Nie mogę za nie winić nikogo innego”. Str. 14

Mjaset przedstawia nam pewną tajemnicę, którą stopniowo odkrywamy wraz z bohaterami powieści. Autor umiejętnie dawkuje informacje, tak, że podsyca naszą ciekawość, by na końcu ostatecznie nas...

Kaś | 2016-05-12
Przeczytana: 10 maja 2016

Czterdziestoletni Håkon nie miał zamiaru wracać do rodzinnego miasta, a każdej, nawet najmniejszej sposobności unikał jak ognia. Nie mógł jednak dłużej uciekać, gdy zmarł jego przyjaciel z dzieciństwa – na pogrzebie trzeba było być. Powrót w rodzinne strony to nie tylko odwiedzenie znajomych miejsc i natłok różnorodnych wspomnień; to także osoby, które chcą wracać do dawnych spraw. Czy warto rozgrzebywać rany? I jaką tajemnicę nosi w sobie Håkon, że przez tyle lat trzymała go z daleka od miasta, w którym się wychowywał?

Mam wielki problem z oceną tej książki i wciąż nie mogę rozgraniczyć tego, czym jest, od tego, czym mogłaby być. W opisie okładkowym i rekomendacjach czytam o świetnej powieści z wartką akcją, mistrzowskim aspektem psychologicznym i niezwykłą tajemnicą, jednak sama nie miałam okazji poczuć tych wszystkich pozytywów. Opisywana historia, chociaż rzeczywiście wartka i wciągająca, była dla mnie zbyt chłodna i miałam wrażenie, że nie docieram do sedna problemu głównego...