To ty jesteś Bobbym Fischerem

Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Det er du som er Bobby Fischer
Ag2S

Najnowsza bestsellerowa powieść Christera Mjåseta autora „Lekarza, który wiedział za dużo” i „Białych kruków” Po raz pierwszy od dwudziestu pięciu lat Håkon wraca do Lillehammer w związku z pogrzebem przyjaciela. Nie postawił jeszcze nogi na peronie, a już żałuje, że zgodził się przyjechać. Czterdziestoletni mężczyzna zmuszony jest spojrzeć w przeszłość, na coś, co dręczyło go przez całe...

Czterdziestoletni mężczyzna zmuszony jest spojrzeć w przeszłość, na coś, co dręczyło go przez całe życie. Zniknęła młoda dziewczyna, a w tym samym czasie inne sprawy przybrały fatalny obrót. Co właściwie zrobili, on i jego koledzy?
Pogrzeb Kristoffera, przyjaciela Håkona z dzieciństwa, jest okazją do spotkania się po latach czterech dawnych kolegów. Tak razem, jak i indywidualnie, muszą zmierzyć się z bolesnymi wydarzeniami, które rozegrały się latem dawno temu. Ich przyjaciółka Agnes zniknęła bez śladu, a jednocześnie doszło do innych przerażających zdarzeń. Dlaczego narrator, Håkon, nosi w sobie poczucie winy? Opowieść w mistrzowski sposób obnaża nieprzyjemne uwarunkowania psychologiczne w zdawałoby się zwyczajnym środowisku dorastania w małym norweskim mieście. Dzięki sugestywnym przejściom między współczesnym pogrzebem a wydarzeniami z czasów młodości bohaterów, czytelnik stopniowo poznaje brutalną prawdę. Powieść ekscytuje do ostatniej kropki.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/z,13,pl,to_ty_byles_bobbym_fischerem.html

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,13,pl,to_ty_byles_bobbym_fischerem.html

BuchBuch | 2018-09-19

Początek książki jest bardzo spokojny i kameralny. Mamy oto czterdziestoletniego Håkona, który wraca do rodzinnego Lillehammer, na pogrzeb przyjaciela z młodości, Kristoffera.
Już w pociągu do miasta wracają doń wspomnienia. W konduktorze rozpoznaje kogoś znajomego, nie potrafi jednak odszukać w pamięci jego personaliów. Miejsce, osoby z przeszłości przypominają mu, dlaczego jest w życiu sam, bez ułożonego życia, bez radości. Czytelnik powoli również zapoznaje się z tą wiedzą.
Håkon jest udręczony własną przeszłością, ponurą tajemnicą z młodości, która stopniowo objawia się również nam.
Jako nastolatek, wraz z czwórką przyjaciół (w tym z Kristofferem) tworzył bardzo zgraną paczkę, która w tajemnicy realizowała pewne dość kontrowersyje projekty. Z czasem ich znajomość zaczęła się zacieśniać, ich kolejne kroki wymagały coraz większych poświęceń, gdyż wspólne hobby zaczęło wykraczać poza dopuszczalne granice.
Gdy w pobliżu pojawia się Agnes, relacje między Håkonem a Kristofferem...

Agata76 | 2017-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Krótka i przyjemna lektura. Czyta się łatwo i to prawda, nie można przestać :) Książka opowiada o tajemnicy, która młodzi ludzie noszą w sobie od dzieciństwa, każdy radzi sobie z nią inaczej i każdy co innego z niej zapamiętał i każdy płaci inną cenę za nią. Zaskoczenie zaskakujące ale nie niemożliwe ;)

kodoga | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Bardzo dobrze napisana opowieść łącząca przeszłość z teraźniejszością. Mimo, że temat wydawałoby się zgrany do granic możliwości, to jednak Ch. Mjaset zdołał wycisnąć z niego coś nowego, wciągającego. Norweska prowincja, dojrzewanie piątki chłopców, ich wspólne przeżycia – to wszystko już było, ale są także sekrety , jest i wątek kryminalny z zaskakującym rozwiązaniem. Jest wreszcie klimat sprawiający, że od książki trudno się oderwać, że chce się więcej. .
Nie jest to z pewnością arcydzieło, które zawładnie umysłem na długo, ale przyjemność z lektury to i owszem - była.

ka2 | 2017-04-21

Przejmująco smutna książka. O samotności, wyobcowaniu nawet w gronie przyjaciół. Prosta i szczera do bólu.

atram_78 | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Bardzo dobra, klimatyczna powieść obyczajowa z elementami kryminału. Świetnie się czyta.

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

Z książkami Christera Mjåseta spotykałem się już w życiu wielokrotnie, jednak za każdym razem przechodziłem obok nich obojętnie. Jasne, tytułu zachęcały, ale zawsze brakło czasu, środków, albo po prostu jakiegoś bodźca, który popchnąłby mnie w ich stronę (albo te książki w moją, bez różnicy). Ten tytuł paradoksalnie zaintrygował mnie bardziej z powodu… nazwiska Bobby’ego Fischera i tematu szachów, w które grałem raptem trzykrotnie w życiu ;)

Po śmierci przyjaciela, Håkon po dwudziestu pięciu latach wraca do Lillehammer. Nie jest zbytnio przekonany, czy słusznie postępuje, wracając do miasta, zwłaszcza że cały czas w jego umyśle gnieździ się sprawa, która spowodowała, że od ćwierćwiecza mieszka poza miastem, w którym się wychował, a z którego wyjechał jako nastolatek.

Pogrzeb Kristoffera stanowi dodatkowo sposobność, by nasz narrator – Håkon – spotkał się z resztą paczki z dawnych lat....

Volumen | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Bardzo dobrze napisana powieść. Trzyma w niewiedzy do ostatniej strony. Polecam!!!

M-E | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 lipca 2016

Trzecia książka Christera Mjaseta, która wpadła na mój czytnik. Po "Lekarzu, który wiedział za dużo" i "Białych krukach" miałem już dość konkretne oczekiwania co do wrażeń przy lekturze kolejnej książki autora.

Niestety, co odzwierciedla nota (niższa, niż w przypadku dwóch poprzednich książek), trochę się rozczarowałem.
Fabuła nie była tak wyraźnie zarysowana, odniosłem niemiłe wrażenie miejscowej "miałkości" tejże.
O ile poprzednie książki miały większą objętość (dwukrotnie, trzykrotnie), nie czułem w ich trakcie dłużyzn.
Z kolei podczas czytania "To ty jesteś Bobbym Fischerem" czułem się trochę przytłoczony szczegółami okolic Lillehammer, może dlatego, że tam (jeszcze) nie byłem, czasami było to dla mnie nużące.

Mimo wszystko moim zdaniem Christer Mjaset w thrillerach medycznych prezentuje lepszą formę.

jolasia | 2016-07-14

3 x P. Prosta (co samo w sobie nie jest jeszcze grzechem), Przewidywalna (kategoria: grzech ciężki). Przeciętna (gwóźdź do trumny). Poza tym całość sprawia raczej wrażenie szkicu do powieści, która mogłaby być całkiem ciekawa... gdyby tylko Autor zechciał ją napisać...

Elwira | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Główny bohater jest też narratorem co osobiście bardzo lubię. A sama książka jak to już u Mjåseta we zwyczaju, jest nie tylko powieścią sensacyjną, to także świetna rozrywka psychologiczna. Drugoplanowe postacie niczym nie ustępują w tej „fabularnej grze” pierwszoplanowemu bohaterowi.

To ty jesteś Bobbym Fischerem, tak samo jak poprzednie książki tego autora wciąga od pierwszych stron. Rozrywka dobrze rozłożona na kilka przyjemnych wieczorów na tarasie (latem). Wciągająca fabuła i styl robi swoje (y).

Książka nie tylko dla miłośników kryminałów i przystojnych pisarzy… to lektura dla każdego kto lubi dobrą, porządnie napisaną rzecz. A skojarzenie z innym tytułem? Najmocniejsze chyba z Rzeką tajemnic Dennisa Lehane’a