Kartezjusz

Descartes
Filozofia, Kartezjusz
filozofia, etyka
Maciej

Kartezjański porządek: Jedna z podstawowych reguł kartezjańskiej logiki nakazuje "prowadzić" własne myśli "w porządku" i każdy zna ten kartezjański porządek, na który natrafia nieodmiennie w Rozprawie, w Medytacjach w Zasadach: wątpię, wiem, że wątpię, a przeto że myślę i jestem, wiem, że jest Bóg i że nie może być zwodzicielem, mogę więc oprzeć wiedzę o świecie na jasnych ideach a na koniec...

Kartezjański porządek:
Jedna z podstawowych reguł kartezjańskiej logiki nakazuje "prowadzić" własne myśli "w porządku" i każdy zna ten kartezjański porządek, na który natrafia nieodmiennie w Rozprawie, w Medytacjach w Zasadach: wątpię, wiem, że wątpię, a przeto że myślę i jestem, wiem, że jest Bóg i że nie może być zwodzicielem, mogę więc oprzeć wiedzę o świecie na jasnych ideach a na koniec wydobyć z tej wiedzy techniczne zastosowania, które uczynią mnie Panem natury.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax 1989

źródło okładki: Instytut Wydawniczy Pax 1989

Adrian Pezda | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

Znając już nieco doktrynę kartezjańską i biografię tego wielkiego filozofa, sięgnąłem po książkę całkowicie mu poświęconą. Napisaną przez Francuza, a więc z pewnością dobrą – tak sądziłem i nie pomyliłem się.

Jest to świetna pozycja dla kogoś, kto Kartezjusza już zna i chce dowiedzieć się o nim więcej, jak i dla całkowitych laików w dziedzinie filozofii. Autor omawia szczegółowo chyba wszystkie dzieła Kartezjusza, wyjaśnia jego koncepcje i wtajemnicza czytelnika w biografię. Ponadto, redaktorzy zamieścili siedemdziesiąt dwa odnośniki do tekstów i listów filozofa, które zajmują dobrą połowę książki i są świetnym źródłem bibliograficznym.

Gdybym miał się czepiać, napisałbym nieco o tym, że brakowało mi tutaj poruszenia kwestii historycznej, omówienia realiów czasów życia Kartezjusza oraz odniesień do innych filozofów. Autor nie porusza tego, co nie jest bezpośrednio związane z tematem dzieła, choć nie jest to tak naprawdę błąd. Książka miała traktować o Kartezjuszu i...