Kuzynka K.

Tłumaczenie: Barbara Przybyłowska
Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
Cousine K

W puste dnie i noce powraca pamięcią do swego dzieciństwa. Do osamotnienia i strachu. Do matki oschłej i władczej która go nie kocha. I do dziewczynki pięknej i przewrotnej którą on obdarza młodzieńczą miłością. Miłością bolesną, wieczną jak tęsknota, która trawi przez całe życie, jak nienawiść, która prowadzi do zbrodni...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2005

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

Anna | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

„Kuzynka K.” Yasmina Khadra to cieniutka książeczka .Czyta się ją mniej więcej godzinę.
Natomiast rozmyśla o niej, trawi to o czym się przeczytało o wiele dłużej. Treść poraża czytelnika w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bohater, narrator tej książeczki to człowiek nieszczęśliwy.
W dzieciństwie pozbawiony miłości rodziców. Ojciec powiesił się w stodole, gdy chłopiec miał pięć lat. To on go pierwszy znalazł.Nigdy więcej nie wszedł już do stodoły. Matka to kobieta oschła, która zachowuje się tak, jakby najmłodszy syn był zbędnym balastem w jej ciężkim życiu. Niezdolna do miłości? Niezupełnie. Całą nadzieję pokłada w najstarszym synu i to jego obdarza największym uczuciem.
Zachwyca się i faworyzuje również kuzynkę K. Dlaczego nie zauważa dziecka, które tej miłości najbardziej potrzebuje? Bohater nie otrzymawszy uczucia od matki, uporczywie go poszukuje.
Fascynuje go czternastoletnia kuzynka K. Jest to dziewczyna rozpieszczana przez otoczenie i wykorzystująca swoją pozycję w...

Monika | 2011-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2011

Po przeczytaniu "Jaskółek z Kabulu" z wypiekami na twarzy sięgnęłam po kolejną książkę Yasmina Khadara.
Niestety, moje rozczarowanie jest wielkie...
Nie, nie zniechęciłam się do autora, dostanie ode mnie kolejną szansę :)
Jednak czytania jego powieści nie powinno rozpoczynać się od "Kuzynki K.". Można się zniechęcić na zawsze.

Anna | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Ida_wrześniowa | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Krótko, a treściwie na bardzo ważny temat, czyli przejmująca opowieść o wpływie dzieciństwa na naszą dojrzałość; o braku miłości i poniesionych w związku z tym konsekwencjach. Rewelacyjna podróż w głąb mroków duszy człowieka.
I ten piękny język, którym jest pisana… Kilka cytatów, które najlepiej oddadzą to, co najlepsze z tej książki:
„Kiedy jej wzrok spoczywał na mnie, odradzał się feniks z popiołów. Wystarczyło mi musnąć ją końcem palca, by poczuć tętno wieczności”.
„Nie ma nic lepszego niż pies, jeśli idzie o kształtowanie człowieka. Gdybym miał w dzieciństwie psa, być może uczyniłby ze mnie kogoś innego”.
„Nic bardziej nie prowadzi do nieporozumień niż kobiecy uśmiech”.
„Nie przeszkadza się kobiecie, kiedy płacze; tego się nauczyłem”.
„Wiatr wieje po korytarzach. Niczym wilkołak, którego ożywia pełnia księżyca.”
„Nie ma nic tak kruchego jak życie; jest zupełnie bezbronne!”
Uwielbiam

Tamanna | 2014-09-10
Przeczytana: 09 września 2014

motto:
Tu w walce się kruszą
sklepienia i arkady:
zmaga się w boskim wysiłku
światło z cieniem
( F. Nietzsche "Tako rzecze Zaratustra")

Yasmina Khadra, a raczej Mohammed Moulessehoul ukryty pod imionami żony pisze króciutkie książeczki, ale w tych nawet nie stu stronach zawiera ogrom świata. Tak było w "Jaskółkach z Kabulu", tak jest i tu.
W tej opowieści poznajemy niewielu bohaterów: narrator, jego matka, ukochany przez nią starszy syn Amin, wybrana przez niego na żonę Amal, kuzynka K, pewna dziewczyna i ... kot.
Z braku relacji między matką a bohaterem, z jej zaborczej miłości do starszego syna wynikają relacje narratora z innymi. A raczej ich brak. Opuszczony nie umie nawiązać relacji z nikim, a jeśli w jego życiu pojawia się się ktoś: kot, kuzynka K, bezimienna dla nas dziewczyna, to jego pragnienie bycia zauważonym, potrzebnym, kochanym, na które nie odpowiedziała wcześniej matka, nie jest fundamentem dla żadnej więzi. Staje się raczej siłą destrukcyjną, źródłem...

bursztynowa | 2013-12-03
Przeczytana: 11 listopada 2009

"Są istoty, którym nic się nie udaje" - tymi słowami rozpoczyna się króciutka i wstrząsająca książka algierskiego pisarza tworzącego po francusku, Yasminy Khadry.

Autor nie nadał imienia głównemu bohaterowi, nie wiemy też, w jakim jest wieku. Żyje w Algierii w małej mieścinie o nazwie Duar Jatim. Jak sam mówi, dzieciństwo go nudziło, nie znosił szkoły, nie ma przyjaciół, nikt go nie odwiedza, ludzie budzą w nim niechęć, przyszłość go nie nęci.

"Mój ranek jest równie smutny jak pusty; wyspa zagubiona w ogromnym morzu rezygnacji. Jego słońce mnie pali, jego widoki przyprawiają mnie o mdłości. Wstaję, i co potem? Aby dokąd iść? Aby co robić? Moja jednostronna szyba jest moją szklaną klatką. Mogę w nią stukać do upadłego, nikt mnie nie usłyszy. Zresztą nie istnieję tu dla nikogo."

"Nie wiem, po co przyszedłem na świat, dlaczego muszę go opuścić. O nic nie prosiłem. Nie mam nic do zaofiarowania. Jedynie dryfuję ku czemuś, co mi się nieustannie wymyka."

W puste dni i noce powraca...

Alicya Oss | 2016-06-07

Ludzkiego serca nie da się wypełnić, zawsze pozostanie w nim jakiś brak i pustka. Taka już jest natura człowieka. Niestety dziury w sercach niektórych z nas są większe i kryją w sobie gęstszy mrok. Tak właśnie jest w przypadku bohatera Kuzynki K. powieści Yasmina Khadry (Mahommed Moulessehoul). Jego duszę wypełnia kurz i piasek, a jego życie to ciągła rezygnacja, odrzucenie i niechęć. Od samego początku czujemy, że nosi on w sobie jakąś smugę cienia, która z dnia na dzień się rozrasta. Początkowo, jak i jego otoczenie, nie spodziewamy się jednak z jego strony zagrożenia, traktujemy go bardziej jak zranionego ptaka niż szaleńca gotowego do okrutnych czynów. Jednak szybko okazuje się, że – dosłowne – morderstwo duszy, to doświadczenie prowadzące do samozadowolenia oszalałego z cierpienia umysłu.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2016/06/mrok-ludzkiej-duszy-kuzynka-k-yasmina.html

krawiec93 | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

dobrze pokazana pokrętna ludzka psychika
to, jak duży na nią wpływ mają doświadczenia z dzieciństwa

Olena | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017