Hitler. Studium tyranii (t.3)

Tłumaczenie: Tadeusz Evert
Wydawnictwo: Czytelnik
Hitler. A study in tyranny
Bartek

Alan Louis Charles Bullock, profesor sławnego uniwersytetu w Oxfordzie, należy do elity historyków brytyjskich zajmujących się historią najnowszą... Jego biografia brunatnego dyktatora, wydaną po raz pierwszy w 1952 roku, jest najciekawszą i bezsprzecznie najlepszą książką o hitlerowskiej tyranii oglądanej przez pryzmat osobowości dyktatora... Należy do tych lektur, których ominąć nie sposób, jeśli pragnie się dowiedzieć, czym był i skąd powstał ponury fenomen hitleryzmu... Uwaga autora skupia się przede wszystkim na osobie Hitlera; przez pryzmat jego osobowości bada Bullock dramatyczny proces historii... Nie jest to wszakże, jak o tym łacno przekona się czytelnik, staroświecka vie romancée. Historia wszędzie daje znać o sobie, formuje też postać Hitlera, on zaś działa w określonych warunkach historycznych... - Franciszek Ryszka (fragmenty "Wstępu")

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1970

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

paweł | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Audiobook,czyta Ksawery Jasieński.

Książka bardzo ciekawa.
Autor wykonał bardzo obszerną i czasochłonną pracę.
W książce opisana jest droga dyktatora, od czasu jego zamieszkania w Wiedniu,w przytułku dla bezdomnych,po założenie partii faszystowskiej i dojścia do władzy dyktatora i późniejszego jego upadku.Polecam.

Renax | 2017-08-02
Przeczytana: 29 lipca 2017

Bardzo lubię słuchać ciekawych audiobooków i raz w miesiącu staram się jakiegoś wysłuchać, choć wiem, że w tym czasie przeczytałabym kilka książek. O, na przykład na 'Hitlera' poświęciłam dwa tygodnie lipca, zawaliłam recenzenckie, ale warto było, bo to wspaniała książka. Ukazała się w 1952 roku, w Polsce w 1964 i wciąż jest żywa.
Książka ma same zalety jako dzieło literackie i historyczne. Autor jest bardzo świadomy tego, co chce opisać i świadomie strona po stronie to czyni. Najbardziej nie lubię, gdy w książce historycznej jest wszystko bez ładu i składu, a lubię, gdy są przyczyny, skutki, postacie i subiektywne opinie autora. Można się z nimi nie zgodzić, ale ważne jest to, że te opinie są, bo ja jako zwykły człowiek nie mam wyrobionego zdania na wszystko. Dopiero go poszukuję u ekspertów.
Alan Bullock opisał tytułowego tyrana, jego drogę do władzy, wszystkie warunki zewnętrzne i wewnętrzne, jakie do tego doprowadziły, zdarzenia, ludzie, cechy osobowości, zachowanie i to, jak...

almos | 2012-11-10
Przeczytana: 2011 rok

Znakomita, klasyczna biografia Hitlera, która wytrzymała próbę czasu. Książka wydana po raz pierwszy w roku 1952, siłą rzeczy autor nie mógł korzystać z wielu źródeł, które później wyszły na światło dzienne, ale mimo to dzieło niewiele się zestarzało. Najbardziej pasjonujący w tej książce jest opis procesu dochodzenia Hitlera do władzy na początku lat trzydziestych, gdy bezlitośnie ograł wielu polityków, którzy myśleli, że mogą nim sterować, a sami stali się potem jego ofiarami.

vixen39 | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Książkę czytałam po raz pierwszy naście lat temu, teraz sięgnęłam po nią po raz kolejny i znowu zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mimo ciągle poszerzanemu dostępowi do archiwów, filmów i innych dokumentów z czasów szaleńca Adolfa pozycja Bullocka wciąż nie traci na swej sile przekazu. Dobra książka obroni się zawsze, co w przypadku historii wcale nie jest tak oczywiste. Zwłaszcza jeśli mówimy o takiej historii w dziejach ludzkości, która już nigdy nie powinna się powtórzyć i dla wszystkich kolejnych pokoleń stać przestrogą.

Artur Schodziński | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 marca 2014

Niewątpliwie bardzo dobre studium postaci tyrana. Dogłębna analiza osobowości, czynników, które miały wpływ na życie i decyzje Hitlera. Oczywiście można przyczepiać się do wielu braków wynikających z braku dostępu do wszystkich źródeł ( pierwsze wydanie 1952). Ale to tylko powinno skłonić zaciekawionego czytelnika do dalszych poszukiwań. Polecam, bo mechanizmy pchające osobę do bycia dyktatorem niewiele się zmieniają pomimo lat.

Bloo | 2010-08-11
Przeczytana: 2009 rok

Jest to naprawdę świetnie napisana biografia. Nie ma tutaj nudy, narracja prowadzona jest płynnie i ciekawie. Książka bogata jest też w cytowane źródła historyczne. Do każdego ważnego wydarzenia mamy fragmenty odpowiednich dokumentów. Sylwetka Hitlera jest świetnie nakreślona. Ja byłam pod dużym wrażeniem i uważam, że książka jest niezwykle wartościowa. Polecam.

Die_Toten_Maus | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Ta ksiażka wywolała na mnie olbrzymie wrażenie... zawsze uważałam, że historia to historia i należy życ dalej... poza tym jako studentka filologii germańskiej jestem dość.... "proniemiecka" była wiec dla mnie dość bolesna, mimo to nadal uważam, że wszystkie okropności II wojny to wymysł bandy szalenców a nie całego narodu, co w sumie ta książka potwierdza

miAu | 2016-11-09

Jedna z najlepszych książek historycznych, jakie czytałem już jako kilkunastoletni chłopak, i która miała duży wpływ na moje zainteresowania historią. Najlepiej czytało mi się ją wyrywkowo, podczas szukania konkretnych informacji. Najczęsciej kończyło się to tym, że wciągała mnie na kilkanaście, kilkadziesiąt stron, a o szukanej informacji zapominałem. Po latach wróciłem do niej i widziałem już sporo wad. Przede wszystkim ograniczoną i wybiórczą bazę źródłową, pomijanie wielu istotnych uwarunkowań. Nie jest to też studium tyranii, bo sprawy wewnętrzne po zdobyciu władzy są praktycznie pominięte. Jeżeli jednak chcemy zdobyć szczegółowe informacje o drodze do władzy, a później polityce zagranicznej i ogólnych strategicznych kolejach wojen, to książka jest bezkonkurencyjna. Końcówka przynosi też sporo informacji nt. późnej osobowości Hitlera i jego rosnącej alienacji. Polecam.

Slavis | 2017-01-09

Trzeba przyznać, że pan Bullock naprawdę się postarał. Książka jest bardzo szczegółowa, zawiera właściwie wszystkie okresy życia Hitlera, rozciąga się także na tematy pobliskie, jak np. organizacja i rozwój NSDAP. Niemniej jednak, niektórym ta pozycja może się wydać nieco drętwa lub przyciężka, z uwagi na szczegółowość i pewnego rodzaju jednostajność opowieści. Jeśli ktoś lubi opracowania historyczne, szczerze polecam. Jeśli ktoś woli książki raczej popularnonaukowe, przybliżające dany okres historii/zagadnienie, ale w lżejszej formie, to może się poczuć nieco zniechęcony, gdyż niewątpliwie nie jest to łatwy w swojej formie Norman Davies.