Solaris

Wydawnictwo: audioteka.pl

„Niezwyciężony” to kolejna odsłona Lemoteki – zbioru znakomitych powieści i opowiadań autorstwa mistrza gatunku Stanisława Lema. Okazuje się, że jego utwory, choć powstały kilkadziesiąt lat temu, a dotyczą odległej przyszłości, dotykają uniwersalnych, ponadczasowych zagadnień związanych z ludzka naturą. Również i tym razem mamy do czynienia z książką, która zabiera słuchaczy w kosmos. Dalekie...

Również i tym razem mamy do czynienia z książką, która zabiera słuchaczy w kosmos. Dalekie planety, misje naukowe i wojskowe, możliwości podróżowania i łączności, które wciąż należy traktować jako naukową fikcję – to element, który w twórczości Lema się powtarza. Ale każda jego opowieść to kompletna, przemyślana i trzymająca w napięciu historia, która pobudza wyobraźnię i przynosi nowe wrażenia literackie. Tym razem wybierzemy się w podróż krążownikiem Niezwyciężony. Słuchając nagrania, będziemy mogli prześledzić losy misji ratunkowej udającej się śladami Kondora. Statek kosmiczny zaginął, na planecie, na której załoga Niezwyciężonego odkrywa ruiny miasta łudząco podobnego do tych ziemskich. Jak powstało? I co sprawiło, że nie funkcjonuje?
Porywająca opowieść, którą zrealizowano w wydaniu audio z udziałem znakomitych lektorów, między innymi Krystyny Czubówny, Daniela Olbrychskiego czy Arkadiusza Jakubika.

źródło opisu: audioteka.pl

źródło okładki: audioteka.pl

Paco | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, Synapsa
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Dostrzegamy, gdzie patrzy. Nie wiemy, czego szuka.
Postać na okładce.
A nuż Wszechmogącego ? Wszechwiedzącego ? Wszechdoskonałego ?
Podobno tam mieszka. W przestrzeni. Wśród gwiazd.
Niewykluczone, że postać, chciwym okiem tropi ślady.
Własne ślady. Pozostawione na mapie życia.
Nieodwracalne. Niezmazywalne. Nieusuwalne.
Możliwe także, że wypatruje swego odbicia ? Kto wie?
Ja wiem. Wiem, że Polska Ziemia wydała wirtuoza.
Nestora futurystów. Futurystów myślicieli.
Jakżesz łatwo, z Jego erudycją, byłoby mu napisać coś pod publikę.
Jak szybko zyskałby miliony oddanych fanów. Entuzjastów w zakresie makrokosmosu.
Miałby ich u swych stóp.
Ale nie. On wybrał drogę inną. Wyboistą. Gruntową. Z wystającymi korzeniami.
Pojechał objazdem. Wielomilowym objazdem.
Jeżeli po spotkaniu z lekturą niebo zbłękitnieje, rysy domowników złagodnieją, zrozumiemy, co miałczy nasz kot, bez drgnienia powieki, możemy sięgnąć po kolejny tytuł.
Jeżeli nie – mamy problem.
Ja mam, bo za oknem wciąż ponuro.

Łokieć_Pana_D | 2016-04-17

Genialna idea opowiadania. Badanie nieznanej, fascynującej planety. Badanie odmętów ludzkiego mózgu. Czy jest związek? Czy magma planety i magma szarych komórek generuje porównywalną świadomość? Myśl? Czucie? Czy to już kontakt z innym wymiarem? Czy barierą mózg, wciąż jeszcze rozwinięty za słabo, by planety sygnał odczytać. I mam ciarki. I już pojmuję fascynację Lemem. I przyłączam się do niej pokornie.
Poza dreszczem wizją wywołanym, urzeka mnie piękno języka. Wielostronicowy opis planety, pełen magii i kształtów bajecznych, zwyczajnie mnie zaczarował. Każda litera to inna barwa. Każde słowo innym akcentem dotknięte. Jak sen. Warto go śnić.
Zakończenie - jedyne rozczarowanie. Może to wina silne budzonych fabułą oczekiwań?

Arek | 2016-07-23
Przeczytana: 19 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy. Chcemy znaleźć własny, wyidealizowany obraz; to mają być globy, cywilizacje doskonalsze od naszej, w innych spodziewamy się znowu znaleźć wizerunek naszej prymitywnej przeszłości."

"Solaris" to moje drugie spotkanie z twórczością Pana Lema. I ta druga "Lem-oniada" smakowała mi znacznie bardziej od pierwszej.
Po przeczytaniu tej powieści dochodzę do wniosku, że nieważne ile światów wśród galaktyk odkryjemy, czy skontaktujemy się z innymi cywilizacjami, czy w ogóle one istnieją, ciągle pozostaniemy sobą z własną ułomną naturą. Ważne czy będziemy umieli się nią cieszyć, czy męczyć, wśród innych i w sobie.
Solaris to nazwa planety, która krąży wokół dwóch gwiazd, nazywanych Słońcami. Mamy więc na niej w ciągu doby, o której nie wiemy jak długo trwa, choć domyślam się że około 24 godzin, dwa dnie i noce. Planeta utrzymuje się na orbicie gwiazd...

… „ W końcu wszystko jest na tej planecie możliwe.”…

Przeczytałam „Solaris” jednym tchem – przez pół nocy i czułam, że czytam coś pięknego, i niepowtarzalnego.

Tajemnica tej planety dosłownie mnie omotała. Opisy Solaris to majstersztyk! Czułam, że czasami brakuje mi wyobraźni!

Myślę, że każdy ma swoje teorie i własne interpretacje – czym w istocie była ta planeta.

Uważam także, że nie jest błędem widzieć w tej powieści – po prostu – wzruszającą opowieść o miłości. To interpretacja najprostsza – ale kto powiedział, że niesłuszna?

Polecam każdemu!

veinylover | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Książka przeczytana przeze mnie bardzo dawno, ale postanowiłem postawić ją na półkę książek przeczytanych w tym serwisie.
Nie wiem, czy kiedykolwiek potrafię opisać wszystko, co czuję po przeczytaniu tego arcydzieła s/f, myślę iż fakt, że ta książka siedzi w mojej głowie po przeczytaniu jej przed dwudziestu laty do dzisiaj, może być pewną rekomendacją.
[Byłem przekonany, że inspiracją dla niej był „Robot” Snerga-Wiśniewskiego, ale ishara zwróciła mi uwagę, że „Robot” został napisany dużo później - dzięki Użytkowniczko za wnikliwość!].
Lem próbował w „Solaris” zilustrować relację człowieka do Oceanu-Nadistoty.
Nie wiem, jak wytłumaczyć, że jest to niewyobrażalna emocjonalna bomba, że jest to książka o miłości, o niemożliwości porozumienia się pomimo wysiłków, może nawet o tym, że właśnie miłość jest tą częścią ludzkiej natury, z którą kosmiczne istoty-nadistoty będą miały największy kłopot - by zrozumieć.
Rozważania filozoficzne autora: potęga, bomba intelektualna.
Książka...

ardnaskela | 2017-10-19

Jedna z najlepszych książek Lema. Gdybym miała wymienić dziesięć książek, które wywarły na mnie największe wrażenie, ta byłaby w pierwszej trójce.

Czytelnik zderza się z geniuszem i inteligencją autora jak z górą lodową. Czytamy z otwartą buzią, analizujemy, zachwycamy się głębią wizji Lema. Jest to historia po której inaczej patrzy się na świat.

Polecam bardzo gorąco.

Oprócz tego, że powieść jest napisana polskim językiem i przez polskiego pisarza nie dostrzegam w "Solaris" żadnych narodowych akcentów. Nie rozbrzmiewa w niej echo naszej burzliwej historii oraz naszych wad i zalet. U Lema człowiek jest obywatelem świata. Może bohaterowie są nad wyraz inteligentni, ale tajemnicy bytu nie potrafią rozwiązać. To na podstawie kultury w której żyjemy, dochodzących do nas informacji, własnego rozumu i intuicji tworzymy sobie okrojoną wersję rozwiązania tej największej zagadki.

Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu "Solaris" jest jej uniwersalność i tematyka science-fiction, wcale nie aż taka wymyślna, a bardziej podszyta pierwiastkiem psychologicznym. Tutaj nie ma mowy o zabawie i śledzeniu z wypiekami zwariowanych przygód bohaterów. Uczestnikiem jest smutek, nostalgia, rozpacz, dręcząca i nieprzemijająca niepewność, jeśli natrafimy na sposobne ku temu warunki. "Solaris" to sytuacja ekstremum. Stan oczekiwania czegokolwiek.

Ogólnie jesteśmy ciekawi...

tivrusky | 2012-09-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 20 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

A więc po tych wszystkich latach nieznajomości Lema, człowiek nagle przekonuje się, skąd bierze się jego kultowy, jakby na to nie patrzeć status. Z dzieciństwa w głowie zostały groteskowe obrazy, bajki robotów, wówczas z niechęcią fragmentami czytane. Założyłem zatem, że z lemowym obrazem w mojej głowie powalczę - i zacznę od Solaris. Przecież nic co jest słabe nie ma prawa stać się legendą jakiegokolwiek gatunku.

- Wziąłem się za czytanie Solaris - powiedziałem w czasie ogniska, do półprzytomnego Filipa.
- oooooohohoho! staaaaary! - odparł półprzytomny Filip.
Przeczytałem więc do końca i muszę przyznać, że miał stuprocentową rację. Książka mnie chwyciła, przeżuła, połknęła i strawiła. Prawdę mówiąc nie mam pojęcia co o niej napisać, tak żeby nie zdradzić niczego, żadnego szczegółu, niczym nie zburzyć tej tajemniczej atmosfery tym, którzy jeszcze nie czytali.

Więc jest planeta. Planeta, która żyje... albo i nie żyje... jest jednym wielkim organizmem. A może nie jest. Sam nie...

Alkestis | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Planowałam przeczytać Solaris od bardzo dawna. Odkładałam lekturę z dnia na dzień. Ale gdy już raz zaczęłam, ciężko było skończyć.

Czytałam. I czytałam. Początkowo kierowała mną ciekawość. Potem spomiędzy kart książki powiało grozą. Tajemniczy, pełen napięcia nastrój pogłębiał się wraz z każdą odwróconą stroną.
Całości dopełniały wspaniałe opisy, które potęgowały towarzyszące lekturze uczucia. Niezwykła plastyczność i szczegółowość opisów sprawiła, iż widziałam Solaris i Ocean takimi, jakimi widział je główny bohater - Kelvin. Solaris uzależnia od siebie - i to nie tylko bohaterów książki, którzy całe dziesięciolecia poświęcili na jej poznanie, ale również niczego nie spodziewających się czytelników - takich jak ja.

Bardzo ciekawy jest też psychologiczny aspekt utworu Lema. Już na pierwszych kartach powieści pojawia się pytanie o granice ludzkiego poznania. I nie chodzi tutaj jedynie na ile człowiek może poznać zewnętrzny, otaczający go świat. Prawdziwym pytaniem zdaje się...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kelvin przybywa na planetę Solaris w roli psychologa tamtejszych naukowców. Większość powierzchni planety zajmuje ogromny ocean, będący najprawdopodobniej jej jedynym mieszkańcem. Na miejscu orientuje się, że coś jest nie tak. Wszystkie automaty zostały zamknięte, a kilka dni wcześniej szef misji popełnił samobójstwo. Wkrótce i głównego bohatera zaczynają prześladować dziwne wizje, a osoby z przeszłości nawiedzają go nie tylko we śnie, ale też na jawie. Powoli odkrywa, że za ogólną psychozą może stać ocean.
Po tej książce spodziewałam się bardzo wiele i możliwe, że zbyt wiele. Dlatego też wszelkie wady i potknięcia mocno rzucały mi się w oczy.
Zacznijmy od tego, iż fabuła wydawała się mi strasznie okrojona. Brakowało mi wspomnień z Ziemi. Co prawda czytałam wydanie z głębokiego PRL-u, ale nie słyszałam, by akurat "Solaris" poddawano zbytniej cenzurze. Denerwował mnie też wątek z Harey, która początkowo wydawała mi się tak infantylna, że niedobrze się robi, lecz w miarę upływu czasu...