Roman Dmowski. Biografia.

Okładka książki Roman Dmowski. Biografia. Krzysztof Kawalec
Okładka książki Roman Dmowski. Biografia.
Krzysztof Kawalec Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2016-03-30
2016-03-30
II Rzeczpospolita biografia historia Polski

Roman Dmowski w książce przedstawiony jest jako jeden z najważniejszych ojców naszej niepodległości sprzed ponad stu lat. W mainstreamie przebija się postać Dmowskiego, jako skrajnego nacjonalisty, antysemity, a nawet, nie wiedzieć skąd, rusofila. W książce dowiemy się, że rola Dmowskiego nie ograniczała się do bycia liderem narodowych, prawicowych ugrupowań. Poznamy Dmowskiego jako człowieka nauki, znającego wiele języków obieżyświata, a przede wszystkim wytrawnego polityka, który udowadnia, że walka o niepodległość to nie tylko demonstracje i krwawe powstania, ale lawirowanie, częsta zmiana frontu, szukanie tymczasowych przyjaźni (jak z Japonią, która walczyła z Rosją w 1905 roku). Dmowski wiedział, że by zyskać niepodległość musi wybuchnąć wojna, a w niej stroną przegraną muszą być wszystkie kraje zaborcze. Niestety niepodległość nie przyniosła Dmowskiemu zasłużonego miejsca w II RP. Dmowski w latach 20. XX wieku był już cieniem samego siebie, a siłowe przejęcie władzy przez obóz Piłsudskiego i rządy twardej ręki, które tępiły opozycje, jeszcze bardziej utrudniło mu działalność polityczną.

Biografa wielkiej osoby – Romana Dmowskiego twórcy Narodowej Demokracji i jednej z osób która walnie przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor stworzył całościową biografie przechodząc przez każdy etap z życia Dmowskiego zwracając baczną uwagę na te aspekty biografii które najmocniej ukształtowały jego osobowość. Osoba która na pewno nie była egoistycznym politykiem której celem było promowanie własnej osoby; wprost przeciwnie przedkładał interes własny nad sprawę którą służył całym swoim życiem – niepodległej Ojczyźnie. Jest to jego rys charakterystyczny, który wielokrotnie przewija się na kartach tej książki. Żywy i barwny język jest ogromnym atutem książki tak samo jak jej przejrzystość. Po stronie wad mogę zaliczyć czasem bezkrytyczny stosunek autora do swojego bohatera.
Miała Polska wielkie szczęście do wielkich osobowości pierwszej połowy XX w. Dzięki nim odzyskaliśmy niepodległość co można traktować w kategoriach cudu. Zabrakło ich przy starciu totalitaryzmów i swoją niepodległość straciliśmy.
Książkę warto przeczytać bo naprawdę trzeba poznać osobę i dzieło Romana Dmowskiego.

Ciekawie napisana biografia, skupiająca się na publicznej działalności Dmowskiego i jego polityce. Autor nie uciekał od trudnych tematów, choć można wyczuć, że sympatyzuje z twórcą obozu narodowego w II RP. Na plus zaliczyłbym przedstawienie sposobu pojmowania rzeczywistości i polityki przez Romana Dmowskiego, jako całość prezentuje się to dość dobrze, choć książka, według mojej opinii, traci trochę waloru czytelniczego ze względu na pojawiające się czasami dygresje i próby "wniknięcia w głowę" Dmowskiemu. Myślę, że tę część można by w pewnym zakresie pozostawić czytelnikowi.

Najlepsza biografia Dmowskiego. Pisana na pewno z szacunkiem i sympatią do bohatera, ale nie jest to laurka, a profesor Kawalec zachowuje obiektywizm i nie ucieka od kwestii kontrowersyjnych dotyczących Dmowskiego. Autor zarówno opisuje działalność polityczną Dmowskiego jak i analizuje jego najważniejsze pisma, poświęcając też uwagę jego charakterowi oraz życiu prywatnemu.

Moim zdaniem ta biografia zadowoli zarówno osoby bardziej zaawansowane i szukające bardziej szczegółowej wiedzy na temat działalności Dmowskiego, jak i takie, które nie mają szerszego pojęcia na temat bohatera biografii. Na pewno jest tak też dzięki temu, że książka jest świetnie napisana i ma przejrzystą narrację. Jak już wspomniałem profesor Kawalec w szerokim kontekście z różnych perspektywy patrzy na pewne węzłowe i kontrowersyjne kwestie oraz wydarzenia w życiu Dmowskiego (np. antysemityzm, starcie z Piłsudskim w Radzie Obrony Państwa). Moim zdaniem jest to kolejny atut tej książki, chociaż zdaje sobie sprawy, że osoby krytyczne wobec Dmowskiego nie będą usatysfakcjonowane ze sposobu spojrzenia autora.

Mimo to nawet osobom, którym zupełnie nie po drodze ideowo z autorem "Myśli nowoczesnego Polaka" polecam tą pozycję bo to po prostu świetna książka, dzięki której można się wiele dowiedzieć o jej bohaterze.

Jak dalece lepszym człowiekiem, człowiekiem większego formatu i szerszych horyzontów myślowych był Roman Dmowski od dzisiejszych narodowców, a zwłaszcza ich liderów.
Bo kogo mamy dzisiaj. Żenującego śmieszka Ziemkiewicza? Żałosnego Zawiszę albo Bosaka?

Tak po Dmowskim, jak po Piłsudskim, na scenę polityczną wkraczały miernoty, odwołujące się do ich myśli i czynu.

O tym, jak wybitną postacią był Dmowski przekonać można się z niniejszej biografii, ale oceny jego myśli politycznej dokonać można już tylko na podstawie historii lub "Myśli nowoczesnego Polaka" jego autorstwa, ponieważ autor z jakiegoś powodu nie skupia się na pewnych elementach jego wizji politycznej Polski i jej roli historycznej, więc nie zawiera się tu na przykład jakieś uzasadnienie dla prorosyjskich przekonań lidera polskich narodowców.
Ale to jedyna wada, która nie przesłania zalet tej publikacji, nie bezkrytycznej, ale portretującej Dmowskiego w zdecydowanie jasnych barwach.

O tym,...

Roman Dmowski jest pewnego rodzaju człowiekiem-legenda, alternatywą do pomysłów Józefa Piłsudskiego, który prowadził w Polsce rządy dyktatora nagradzającego przyjaciół i surowo karzącego wrogów. Jego przeciwnik nie wypowiadał się krytycznie o przemocy w życiu i polityce uznając ją za naturalny składnik życia społecznego, a w naszej pamięci utrwalił się nie tylko jako rywal marszałka, ale również propagator idei narodowych, które dziś niebezpiecznie są wypaczane. Liczne książki, broszury polityczne pozwalały jego zwolennikom zrozumieć, jaki mają cel. Swoją wizję kraju kreślił śmiało, a sposób rządzenia (gdyby doszedł do władzy) wpisywał się w idee głoszone wówczas przez europejskich nacjonalistów. Pomysły Dmowskiego na odzyskanie wolności doskonale pasowały do wyobrażeń Polaków mieszkających w zachodniej części kraju i znających realia życia w niemieckim zaborze, ale to nie wystarczyło, ponieważ o powodzeniu zadecydował czynnik emocjonalny, wizja husarii prowadzonej przez Piłsudskiego. Dążenie do jednonarodowego państwa wyzwolonego od wpływów jakiejkolwiek religii i obcej siły oraz inspiracja osiągnięciami innych państw stało się jego celem współtwórcy Narodowej Demokracji.
Utracone szlachectwo, szlacheckie korzenie, uboga rodzina, miejsce urodzenia, zdobycie odpowiedniego wykształcenia (doktorat z biologii),mieszczańska dokładność i systematyczność – wszystko to kształtowało jego poglądy polityczne oraz sposób działania. Wychowanie sprawiło, że już w szkole intensywnie walczył z rusyfikacją. Tajne stowarzyszenie „Strażnica” pielęgnowało wszystko, co polskie i miało wpływ na ukształtowanie jego idei wolnej Polski. Niesamowicie aktywny, inteligentnie przekonujący odbiorców do swoich poglądów był silnym przeciwnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez legendę zdobywcy władzy dbałość o kraj Dmowskiego została wypaczona, a samego polityka uznano za osobę proponującego szkodliwe dla naszego rozwiązania. Mit ten pogłębił się przez doświadczenie komunizmu oraz powojenne spojrzenia na antysemityzm.
Obecnie coraz częściej wraca się do pism, które napisał sto lat temu i na nowo znajduje się inspirację do odbudowywania silnej Polski, mający być krajem jednonarodowym wolnym od drapieżnych wpływów przedstawicieli władz religijnych. Był człowiekiem marzącym o budowaniu Polski z siły polskich elit, inwestowania w Polaków.
Krzysztof Kawalec po raz kolejny przybliża nam wielkość polityka, który potrafił niesamowicie krytyczny i autokrytyczny. Z niezwykłym wyczuciem patrzył na Polskę i świat i umiejętnie analizował zmiany. Unikał głoszenia haseł demokracji, którą uważał za nierealną i trzeźwo patrzy na wszelkie -izmy wkradające się do umysłów ówczesnych ludzi. Do naszych rąk trafia portret człowieka niezwykle inteligentnego, znającego dziewięć języków, mającego rewelacyjną pamięć, wnikliwego obserwatora dekonstruującego i podważającego głoszone przez innych idee, rezygnującego z kariery naukowej biologa na rzecz walki o swoją wizję Polski, mającego doświadczenia więzienne, otwartego i śmiałego podróżnika, osoby mającej niezwykle bogate życie.
Wrocławski naukowiec do rąk czytelnika oddaje książkę bardzo dobrze napisaną, pomagającą spojrzeć na osiągnięcia współzałożyciela Narodowej Demokracji. „Oceniany z dzisiejszej perspektywy, Dmowski może się wydawać postacią egzotyczną z uwagi na osobistą bezinteresowność w działaniach publicznych – dostrzeganą nawet przez politycznych przeciwników. Mniej sympatyczną cechą bohatera był jego stosunek do przemocy. Nie mając do niej osobistego upodobania, patrzył na świat jako pole walki, stosownie interpretując relacje między wielkimi grupami ludzkimi, a także państwami. Konflikty były dlań nie kataklizmem, ale częścią życia, formą sygnalizowania istniejących problemów, a czasami także sposobem ich rozwiązywania. Chociaż do historii przeszedł jako gabinetowy mąż stanu, statysta – w gruncie rzeczy był politykiem rewolucyjnym. Tym, czym dla marksistów była wizja rewolucji powszechnej, dla Dmowskiego była Wielka Wojna. Uważając – skądinąd słusznie – że bez globalnego konfliktu niemożliwe będzie przezwyciężenie podziału ziem polskich między troskliwie pilnujące łupu mocarstwa zaborcze, swoje rachuby na odzyskanie własnego państwa związał właśnie z wojną pomiędzy nimi”. Roman Dmowski często jest postacią, której działalność – przez szkolną edukację – umiejscawiamy w okolicach 1910-1920. Wymyka się naszemu spojrzeniu szersza perspektywa, którą profesor Krzysztof Kawalec umiejętnie przybliża swoim czytelnikom.
Tę historyczną książkę napisano niezwykle przystępnym i obrazowym językiem. Bogaty życiorys bohatera biografii sprawia, że akcja toczy się dość szybko, dzięki czemu czytelnika nawet ilość stron nie zniechęci do czytania. Całość wzbogacono fotografiami pomagającymi przybliżyć uroki ówczesnych czasów.
Książkę polecam osobom zainteresowanym literaturą historyczną, polityką, działaczom społecznym. Razem ze wznowionymi przez wydawnictwo Zys i S-ka pracami Dmowskiego będzie to interesująca literatura pozwalająca zdystansować się do obecnych prądów politycznych.

Roman Dmowski należał do najwybitniejszych postaci XX wieku, a jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 trudno przecenić. Szkoda tylko, że ta wybitna postać została zapomniana. Miejmy, nadzieje, że za sprawą biografii Krzysztofa Kawalca, należne miejsce w świadomości polaków zostanie mu przywrócone. Na pewno znajdziemy tu wiele ciekawych informacji na jego temat i będziemy mogli sobie odpowiedzieć na pytanie kim był ten człowiek, który w czasie swojego życia wzbudzał tak wiele emocji, a nawet wzbudza je do dziś. W dzisiejszych czasach tylko takich polityków nam potrzeba, którzy ponad swój własny interes przedkładają dobro narodu. Polecam.

• Historia Polski
  • Biografie
  • Historyczne
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Roman Dmowski. Biografia.