Przestępca z zasadami. Biografia subiektywna

Tłumaczenie: Oscar Hedemann
Wydawnictwo: Albatros
Sulak
Tamaryszek

Oparta na faktach opowieść o współczesnym Arsenie Lupin. Bruno Sulak - złoczyńca-dżentelmen - żył naprawdę. Na początku lat 80. dwudziestego wieku był najbardziej poszukiwanym człowiekiem we Francji. W innych okolicznościach mógłby zostać najlepszym francuskim gliną, ale przypadek sprawił, że został przestępcą i jednocześnie najbardziej fascynującą postacią swoich czasów. Philippe Jaenada pieczołowicie odtwarza losy Sulaka i jego ewolucję jako gangstera. Nie szczędzi czytelnikom anegdot i szerokiego tła historyczno-społecznego, a bohaterowi wyrazów sympatii (a może nawet uznania) dla jego bezkrwawych i pełnych fantazji poczynań.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

tercercielo | 2018-01-03

Każdy ma swoje zasady, których się trzyma. Nie chce dopuścić do tego, żeby je złamać. Nawet główny bohater książki miał własne zasady. Trzymał się ich do końca swojego życia.

Wkp | 2016-04-21

ZŁAP GO, JEŚLI POTRAFISZ

Jeśli miałbym scharakteryzować te książkę w kilku prostych słowach, przywołałbym tytuł popularnego filmu „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Biografia Bruna Sulaka bowiem pod wieloma względami przypomina opowieść o także przecież autentycznym Franku Williamie Abagnale’u – przestępcy, którego czar i urok potrafiły uwieść niemal każdego.

Lata 80 dwudziestego wieku. Bruno Sulak to nazwisko budzące wiele emocji we Francji. Jego napady na sklepy jubilerskie, aresztowania i ucieczki z więzienia przykuwają uwagę ludności, zdobywając wielką sławę. Ba, zwykli ludzie są nawet skłonni mu kibicować. Cóż się jednak dziwić, młody, przystojny, bezczelnie uroczy, z charyzmą i wielkim darem zjednywania sobie sympatii, jak bohater filmowej komedii – albo powieści o Arsenie Lupinie – prowadził ze stróżami prawa szaloną grę. Kobiety traciły dla niego głowę, ale nawet ścigający go funkcjonariusze ulegali jego urokowi i ciętemu językowi. Jednak pod brawurowym, budzącym uśmiech na...