Kompania słoni

Seria: Szerokie horyzonty
Wydawnictwo: Grupa Medium
Elephant company. The inspiring story of an unlikely hero and the animals who helped him save lives in world war II
historia
LubimyCzytać

Porywająca historia niezwykłego bohatera i zwierząt, które pomagały w ratowaniu życia w czasie II Wojny Światowej. Był to największy w historii ludzkości przypadek ratowania słoni przez ludzi pod dowództwem odważnego i niezwykłego bohatera II wojny światowej, angielskiego pułkownika Jamesa Howarda Williamsa, znanego też jako „Elephant Bill”. Słonie są wpisane w kulturę Birmy i aż do 1941 roku...

Był to największy w historii ludzkości przypadek ratowania słoni przez ludzi pod dowództwem odważnego i niezwykłego bohatera II wojny światowej, angielskiego pułkownika Jamesa Howarda Williamsa, znanego też jako „Elephant Bill”. Słonie są wpisane w kulturę Birmy i aż do 1941 roku stanowiły ważną część systemu handlu drewnem. Pracowały w tartakach, przy transporcie i składowaniu pni teakowych. Dwa tysiące samodzielnie pracujących słoni zatrudniała Bombay-Burma Trading Corporation, w której Williams był zatrudniony. Kiedy Japończycy opanowali Birmę w 1942 roku, zmieniła się sytuacja i ludzi, i słoni. Wiele słoni z opiekunami zostało przez Japończyków przymusowo wcielonych do służby wojskowej. Tysiące bez opieki w poszukiwaniu pożywienia powędrowały do dżungli. Williamsowi, który do wojny zajmował się tymi zwierzętami, udało się uchronić ponad sześćdziesiąt pracujących słoni przed konfiskatą przez armię japońską. Stały się one zespołem walczącym z Japończykami i zespołem ratującym ludzi. To z ich pomocą dostarczano żywność do mieszkańców osad górskich, do których nie mogły dotrzeć nawet muły. To dzięki ich pomocy powstawały mosty przez strumienie, co pomogło XIV Armii Brytyjskiej oskrzydlić i rozgromić Japończyków w Maithili.

Jest to opowieść o Kompanii Słoni Billa i ich wkładzie w zwycięstwo Aliantów.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

OsaTattoo | 2019-06-17

...Ponieważ jestem "frikiem" na punkcie słoni ;P ,to ta książka była zdecydowanie dla mnie :D ! Jednak , będzie też dobrą książką i dla każdego innego ;).Przeczytaj ,polecam :) ...

"...więcej nauczyłem się o życiu od słoni,niż od ludzi" ..."Nie jest źle uczyć się od nich ... słoń widzi życie lepiej ,niż my je widzimy ".
" Tolerancja,którą wykazywały słonie,kazała uświadomić sobie,że są one wielkie na więcej sposobów ,niż jeden ."

Mar Cin | 2018-06-25
Przeczytana: marzec 2018

Niesamowita historia, bardzo przystępnie opisana. Dla miłośników słoni obowiązkowa!! :)