Opowieść o starym Ursynie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Julian Ursyn Niemcewicz
maneki_neko

...burza oklasków rozległa się, gdy Kazimierz Wielki zwracając się do sali wygłosił ze sceny te słowa: - Ustawy wiślickie zbawienne są: poznał je naród i nadwerężyć ich nie dopuści, a jeśliby zdrajca jaki znalazł się, który by z obcą mocą chciał zadawać blizny ojczyźnie, która go urodziła i karmiła, wtenczas ja, choć stary, choć z siwą już głową, stanę na czele poczciwych Polaków i albo...

- Ustawy wiślickie zbawienne są: poznał je naród i nadwerężyć ich nie dopuści, a jeśliby zdrajca jaki znalazł się, który by z obcą mocą chciał zadawać blizny ojczyźnie, która go urodziła i karmiła, wtenczas ja, choć stary, choć z siwą już głową, stanę na czele poczciwych Polaków i albo trupem padnę, albo zostawię Polskę niepodległą, świetną i poważną.
W tym miejscu Stanisław August, obecny oczywiście na przedstawieniu, wychylił się z loży i zawołał:
- Stanę i wystawię się.
Niemcewicz opisujący ten moment w pamiętnikach dodaje:
- Niestety! nie stanął jednak.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1966

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!