Głębokość krytyczna

Tłumaczenie: Piotr Maksymowicz
Wydawnictwo: Bellona
Crush depth

Znakomicie napisana powieść, której punktem kulminacyjnym jest ostateczny pojedynek dwóch okrętów podwodnych niemieckiego Voortrekker oraz amerykańskiego USS Challenger, rozgrywany w mrocznej otchłani oceanu. Gra toczy się o najwyższą stawkę o losy świata.Na początku XXI stulecia świat przybiera nowe oblicze. Po udanych zamachach stanu w Niemczech i RPA powstaje potężny blok polityczno-militarny, który wszczyna konflikt globalny, grożąc reszcie świata, a przede wszystkim Stanom Zjednoczonym, bronią atomową. Oś Berlin-Pretoria dysponuje cudowną bronią, superokrętem podwodnym Voortrekker, niewykrywalnym dla przeciwnika. Jego nuklearne rakiety balistyczne mogą zniszczyć dowolny punkt na kuli ziemskiej. Jedynym przeciwnikiem tego monstrum jest amerykański okręt podwodny USS Challenger, który jednak nie znajduje się w gotowości bojowej, bo oczekuje na remont w suchym doku w Connecticut. Czy jego dowódca, weteran wojen morskich kapitan Jeffrey Fuller, zdąży na czas i zniszczy groźnego przeciwnika? Czy podzieli los swoich poprzedników, którzy zginęli od torped Voortrekkera? Okładka: miękka; Rok wydania: 2005;

Gantu_mn | 2011-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2011

Opowieści o wojnie podwodnej mają w sobie coś wyjątkowego - atmosferę tajemniczości, wyraźny smak thrillera a czasem nawet survival - horroru. Jeśli dodać do tego szczyptę historii sensacyjnej, może szpiegowskiej i tło zawirowań politycznych otrzymujemy mieszankę skutecznie uprzyjemniającą wieczór z książką. Joe Buff w "Głębokości krytycznej" serwuje nam dokładnie taką mieszankę, jednak warto wskazać kilka jej słabszych punktów:

- już z opisu na okładce powiadujemy się, że Autor umieścił swoją opowieść w niedalekiej przyszłości, a całe tło konfliktów zbrojnych wysmażył w swojej wyobraźni. Z okładki jednak nie dowiemy się, że w tej konkretnej kwestii wyobraźnia Autora przesadnie bujna nie była i okoliczności wybuchu trzeciej wojny wręcz zabawnie przypominają te z drugiej. Nie zdradzając żadnej wyjątkowo istotnej części fabuły powiem tylko, że znów namieszali nasi zachodni sąsiedzi, a Warszawa poszła na pierwszy ogień.

- bomby atomowe różnych rodzajów, o różnej sile i w trudnych do...

Jacek | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Gdy czytałem opis książki miałem nadzieję że będzie to pozycja którą na długo zapamiętam. Niestety chcę o tym jak najszybciej zapomnieć.
Pomysł na historie wydawał się ciekawy choć czasami nieco zbyt fantastyczny. Opis walki pomiędzy dwoma okrętami podwodnymi to była dodatkowa zachęta do przeczytania tej pozycji.
Niestety, odczucia po przeczytaniu książki mam takie jak wtedy gdy ktoś skrobie paznokciem o tablice szkolną.
Słabo zbudowani bohaterzy, jacyś tacy bez pomysłu. Marne próby wprowadzania wątków psychologicznych (trudne relacje z ojcem, trudne relacje z kobietą) powodują że dokończenie tej książki jest nie lada wyzwaniem. Osobiście odradzam czytanie tej pozycji.

Rulez260 | 2015-11-22
Karolina Dworaczek | 2013-05-25