Kilka osób znika bez śladu. Ich tropem podąża Ryszard, właściciel firmy ochroniarskiej. Razem ze swoim pięcioletnim synem, tytułowym Nioniem, próbuje rozwikłać zagadkę pojawienia się w księgarniach książek opisujących życie zaginionych. Czy działając w oparciu o kodeks rycerski, poradzą sobie w nienioniowej rzeczywistości? Czy zobowiązanie do ochrony cudzego ŻZM (życia, zdrowia i mienia) nie straci na aktualności? Świat bez kobiet jest zły, mężczyźni są samotni i wrażliwi, w polskim Kościele panuje herezja ? to tylko niektóre z wątków tej powieści. Okładka: miękka; Rok wydania: 2005;

"Nionio" mnie rozczarował, bardzo słaba książka Tomasza Piątka, akcja kiepska,,nic takiego się nie działo ciekawego postacie nudne,,,zanudziła mnie książka, bardzo się zawiodłam na niej.
Spodziewałam się czegoś dobrego po niej, a jak się okazało klapa nic specjalnego wymęczyła mnie, jednak dotrwałam do końca książki.
Nużąca, dziwna książka bez polotu nie wciągnęła mnie.

Sylwia | 2014-04-15

Zaczęłam czytać żeby "sprawdzić" jaka jest, przeczytałam całą. Najważniejsze i jak dla mnie najbardziej urzekające w całej książce są relacje ojciec -syn (Ryszard-Nionio) człowiek czyta i zastanawia się czy bohater jest genialnym ojcem czy może jego podejście do dziecka jest chore i niszczy mu psychikę? całości dopełnia ciągle tocząca się akcja, podejmowane jest tu wiele wątków, nie wszystkie są zakończone, właściwe żaden nie jest i to kolejny plus bo pozostawia pole dla wyobraźni, ja mogę wątki połączyć w taki sposób i wyjdzie mi jedna opowieść, ktoś inny w sposób zupełnie inny i otrzymamy inną opowieść. Słowem majstersztyk, dobrze, że zaczęłam czytać nie upewniając się jakie są oceny - bo widziałam wiele negatywnych i pewnie zniechęcona odpuściłabym tak ciekawą lekturę! szczęście! polecam.

shelter | 2016-08-29
Na półkach: 2016, Porzucone, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Nie byłam w stanie przeczytać, nie byłam w stanie nawet wymęczyć tej książki. Zgadzam się ze wszystkimi zastrzeżeniami, o których pisali tutaj inni, więc nie będę powtarzać. Generalnie nie polecam, chyba że ktoś jest ciekawski i nie boi się porzucać w połowie książek, które się mu nie podobają.

sav | 2010-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Kiedy zaczęłam czytać tę książkę, jedyne co mi zareklamowano, to świetne ujęcie 'cudownego dziecka' czyli tytułowego Nionia i jego relacji z ojcem. I gdyby książka zasadniczo miała o tym być, może nawet zasłużyłaby na wyższą ocenę, bo rzecz jest przedstawiona przyjemnie, szczególnie z początku, kiedy dialogi są wartkie, znajdzie się iskierka humoru, a całość nie trąci przesadnym dydaktyzmem. Niestety im dalej pomiędzy karty książek, tym gorzej - w pewnym momencie wykłady Ryszarda są tak przytłaczająco nudne dla czytelnika dorosłego o ustabilizowanym światopoglądzie, że miejscami miałam ochotę przeskoczyć parę stron. W powieści odbiorcą jest pięciolatek, ale w rzeczywistości czytają to ludzie o wiele starsi, o czym autor zdaje się zapominać, wystrzegając się w większości przypadków skrótów myślowych i jakichś omówień.

Na tyle książki (niewielkich rozmiarów zresztą, ale to ani plus ani minus) wspomniane są "wątki": świat bez kobiet jest zły, mężczyźni są samotni i wrażliwi, w...

maleufo | 2011-07-22
Przeczytana: 19 lipca 2011

Na początku książka bardzo mi się podobała. Myślałam, że to coś świeżego, innego od całej reszty. niestety szybko się zniechęciłam i już w środku nie za bardzo chciało mi się kontynuować lekturę. Jakoś ją w końcu zmęczyłam. Moim zdaniem pan Piątek nie za bardzo przemyślał o czym chce pisać. Sądzę, że ta książka jest "o wszystkim i o niczym". Cudowne dziecko, samotny ojciec, śledztwo, wątki kościelne w jednak książce to zdecydowanie zbyt dużo. I jeszcze te wiersze Ottona, pojawiające się od czasu do czasu... bardzo podobały mi się rozmowy Nionia z ojcem, ale moim zdaniem autor niezbyt dobrze zna psychikę dziecka. Nionio w żadnej mierze nie przypomina 5 letniego chłopca. Również jego przyjaciółka Ariadna pojawiająca się w tle, nie pasuje do wizerunku małego dziecka. Jeszcze wiele wątków w tej książce nie przypadło mi do gustu, ale to tylko moja opinia. Daje 2 gwiazdki, bo jednak momentami czytało się całkiem przyjemnie.

fuksja | 2011-05-29

Uwielbiam.
Samotne ojcostwo podniesione do rangi misji. Ryszard budujący dwuosobowe państwo sprawiedliwości. Wizja heretyckiego ładu i sprawiedliwości innej, niż zastana na kilku piętrach opowieści: firma ochroniarska Ryszarda, heretycka komuna księdza.
Cudowny uchwycony moment rozdzielenia dziecka i rodzica - światopoglądowy bunt Nionia. Cierpienie ojca, który chce oszczędzić dziecku bólu i brudu życia (wypełnić od razu najlepszym z możliwych Bogów) no i oczywiście tego, co się dzieje w finale - nieuniknionego samodzielnego zajrzenia w pustkę. No i przestroga bystrego Piątka, że słuszne poglądy na wszystko nawet oświeconego rodzica nie mogą ciążyć na dziecku. A tu już nasze pytania: jak więc wychować, jaki margines myślowej swobody dać.

ripossta | 2013-03-01

Żadnego punktu zaczepienia. Piątka lubię, ale nie wiem.. może za te kilka momentów zapomnienia ;] bo jego książki to ksiązki do czytania jak się ma jakiś tam specyficzny nastrój. Czasem wchodzi. Czasem jest akurat. Ale czasem jest kompletnie niezjadliwy. Ta ksiazka chyba jednak jest o niczym

kina | 2012-07-14
Przeczytana: 08 sierpnia 2007