Precyzja roślin

Wydawnictwo: Universitas
poezja
Vertebra

Tomik wierszy laureata Konkursu Poetyckiego im. Anny Świrszczyńskiej – Książkowy Debiut Poetycki 2015. Te wiersze – niezwykle czyste, ascetyczne, skupione, niemal na krawędzi milczenia – z bezkompromisową, aż bezlitosną przenikliwością i precyzją stawiają (czy też: zbliżają się do nich) najtrudniejsze, podstawowe pytania, dotyczące sensu (a może bezsensu?...) naszej tu ziemskiej przygody....

Te wiersze – niezwykle czyste, ascetyczne, skupione, niemal na krawędzi milczenia – z bezkompromisową, aż bezlitosną przenikliwością i precyzją stawiają (czy też: zbliżają się do nich) najtrudniejsze, podstawowe pytania, dotyczące sensu (a może bezsensu?...) naszej tu ziemskiej przygody. Skondensowane, a przez to tym mocniej nasycone emocjami, intensywne i istotne – istotne powagą tych pytań – budują niewesoły, niełatwy do przyjęcia, choć swoiście piękny, świat poetycki. Warto zdobyć się na odwagę i wejść – za Poetą – w ten świat.
[Bronisław Maj]

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Precyzja_roslin_3520.html

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Precyzja_roslin_3520.html

nangnak | 2018-07-17
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 17 lipca 2018

Odpowiadając na pytanie organizatorów konkursu im Świrszczyńskiej (zawarte w posłowiu) "ile w tym debiucie z patronki?" stwierdzam, że nic poza kompozycją. Żaden to zarzut, bardziej dziwi mnie, że tak bezzasadne pytanie w ogóle padło. Trzymając się jednak tego porównania: "patronka" pisała solidne, dobitnie wiersze, a te z kolei są niedopowiedziane i raczej miałkie. Nie ma tu czego się czepiać, ale też nad czym pochylać. Takie sobie poważne wierszyki.

Nataljx | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2k16
Przeczytana: 08 marca 2016

Tak się złożyło, że znalazłam godzinkę wolną w moim terminarzu, więc postanowiłam wybrać się do tejże najstarszej księgarni w Europie, no i przeglądając stoiska zobaczyłam ten tomik. Ładna, estetyczna okładka, bez przepychu, czyli takie jakie lubię, tytuł wydaje się interesujący. Kim jest autor? Jakiś nowy młody poeta - czemu nie? Każdy kiedyś debiutował. Zaczynam czytać i... Przede wszystkim te wiersze są smutne. Ukazują szeroko rozumiany sens, czy może raczej bezsens, naszego życia; zmuszają do przemyśleń. Jasne, kilka z nich moim zdaniem są gorsze, inne lepsze, ale ogólnie rzecz biorąc miło się zaskoczyłam całością. Nic tylko gratulować i zazdrościć talentu.

"potrzeba precyzji, nieustannej
precyzji. jakby