Kaktus na walentynki czyli miłość aspergerowca

Okładka książki Kaktus na walentynki czyli miłość aspergerowca Peter Schmidt
Okładka książki Kaktus na walentynki czyli miłość aspergerowca
Peter Schmidt Wydawnictwo: Fraszka Edukacyjna biografia, autobiografia, pamiętnik
Ein Kakuts zum Valentinstag. Ein Autist und die Liebe
Fraszka Edukacyjna
2014-01-01
2014-01-01
Izabela Czyżewska

Książka pisana z wewnętrznej perspektywy osoby, która aż do dorosłości nie wiedziała, że jest w spektrum. Spodziewałam się więcej informacji o tym, jak autor radził sobie w relacjach, książka jest jednak mocno jednostronna (opisująca wybuchy gniewu, gdy ktoś usiadł na jego krzesełku lub nie pozwala mu chodzić nago po domu). Dla mnie rozczarowanie, aczkolwiek wniknięcie w umysł autora może dać rozeznanie w tym, jak myślą osoby w spektrum bo autor jest bardzo otwarty w opisywaniu różnych sfer życia.

Bardzo ciekawa pozycja o wewnętrznym świecie osoby ze spektrum autyzmu. Przeczytałam, by lepiej zrozumieć takie osoby i ta książka dała mi lepszy obraz niż suche pozycje naukowe. Myślę, że dobrze oddaje niektóre charakterystyczne cechy osób autystycznych.

Jednym słowem zawód, ale tylko dlatego, że bańka oczekiwań była mocno nadmuchana po takich recenzjach. Spodziewałem się pozycji, która nada się też dla młodzieży, z większą ilością zabawnych sytuacji wynikających z "oderwania od życia". Zamiast tego autor skupił się raczej na rozkminach swoich procesów myślowych co momentami było dla mnie zupełnie nieatrakcyjne czytelniczo.

Ale ogólnie rzecz biorąc, książka sama w sobie jest dobra, chwilami nawet potrafi skłonić do refleksji lub utożsamienia się z aspergerowcem lub osobami zderzającymi się ze ścianą jego rozumowania.

Wspaniała!! Wiele osób zdiagnozowanych będąc juz dorosłymi może się mocno utożsamiac z autorem, szczególnie jeżeli chodzi o jego uczucia po odkryciu, że jest i cale życie był autystykiem. Polecam serdecznie.

Cały czas pragnę zrozumieć świat osób w spektrum aby lepiej wspomagać moich podopiecznych. Ta książka to kolejny duży krok w tym kierunku.

• 2016
  • Reportaże, eseje, biografie
  • SPEKTRUM
  • Autyzm
  • Spektrum autyzmu
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Kaktus na walentynki czyli miłość aspergerowca