Eksperyment Utopia

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
utopia
literatura faktu
Bastet

W 2007 roku dr Dylan Evans, ceniony psycholog i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, zostaje umieszczony w szpitalu psychiatrycznym w Aberdeen. Jak do tego doszło? Rok wcześniej Evans postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie. Sprzedaje dom z całym wyposażeniem i wraz z grupą zwerbowaną przez internet zakłada w oddalonej od cywilizacji dolinie samowystarczalną społeczność. Projekt...

Rok wcześniej Evans postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie. Sprzedaje dom z całym wyposażeniem i wraz z grupą zwerbowaną przez internet zakłada w oddalonej od cywilizacji dolinie samowystarczalną społeczność. Projekt „Utopia” ma być próbą odtworzenia warunków, jakie mogłyby wystąpić, gdyby doszło do wielkiej katastrofy.
Wraz z upływem miesięcy to, co zaczęło się jako eksperyment, staje się coraz bardziej poważne. Wśród uczestników tworzą się walczące ze sobą frakcje. Jurty, w których mieszkają, przeciekają podczas deszczu. Warzywa nie chcą rosnąć, a zamiast sielskiego życia w bliskości natury czeka ich mozolna praca nad zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Narasta frustracja i napięcie.
"Eksperyment Utopia" mógłby być kolejną świetną postapokaliptyczną powieścią – gdyby nie jeden drobny szczegół: to wszystko wydarzyło się naprawdę.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

whitesquirrel | 2017-04-11
Przeczytana: 2016 rok

Na zimno.. Bardzo dobrze czytało mi sie tę książkę, choć bardziej jest ona o człowieku, który się załamał i dochodzi do siebie, niż o samym eksperymencie. Moim zdaniem, w czasie eksperymentu nie wydarzyło się naprawdę nic strasznego, po prostu rozczarował, tak jak mogą rozczarować tylko ludzie. Historia jest mimo to ciekawa i warto ją poznać.

Qxajo | 2017-02-23
Przeczytana: 03 października 2016

co się stanie gdy zabraknie energii? w tej książce się tego dowiesz.

Mateusz Straszewski | 2016-08-25
Na półkach: Przeczytane, Legimi, E-book, 2016
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Do lektury nakłoniła mnie spotkana przypadkiem w autobusie z Suwałk do Warszawy pani psychiatra. Włączyła się w moją rozmowę z dziewczyną dotyczącą przyszłości cywilizacji. Gorąco zachwalała dzieło Dylana Evansa wspominając, że należy je traktować jako przestrogę, ważny głos w takich rozważaniach.
Owszem. Sam pomysł pana Evansa wydaje się ciekawy. Historia też. I fakt, że nie poradził sobie z udźwignięciem takiego przedsięwzięcia. Wszystko się zgadza! Fakty jak najbardziej na tak.
Ale odczucia po lekturze mam bardzo ambiwalentne.
Tylko, że albo to wina tłumaczenia albo samego autora, że książka jest koszmarnie nudna i irytująca. Wzdrygam się pisząc tak. Przecież on tam opowiada o ciężkiej traumie, pobycie w szpitalu psychiatrycznym i załamaniu jakie przeszedł w życiu. Tak. Współczuję mu. Tylko, że po przeczytaniu "Eksperymentu Utopia" trudno jest się oprzeć wrażeniu, że nic w tym nadzwyczajnego, nic w tym dramatycznego. Trzeba sobie dodatkowo "tłumaczyć" - człowieku,...

Joanna Baranowska | 2016-08-21

– Ze względów prawnych w książce nie mogłem opisać pewnych wydarzeń, ale mogę was zapewnić, że niektórych ludzi nie chcę już nigdy widzieć – powiedział na spotkaniu z polskimi czytelnikami Dylan Evans, autor książki „Eksperyment Utopia”. Zarówno sam eksperyment, jak i jego opis są świadectwem nieuniknionego nadejścia wyzwania, przed jakim stanie ludzkość: intelektualnego zmierzenia się z autodestrukcją w wymiarze ekologicznym, ekonomicznym czy etycznym.
„Eksperyment Utopia” (wyd. Relacja, Warszawa 2016) to książka kolaż, umiejętnie łącząca trzy główne wątki, z których każdy mógłby być w zasadzie osobną opowieścią.
Autor, Brytyjczyk, psycholog z wykształcenia, w wyniku okoliczności i dokonywanych wyborów pracował przy rozwijaniu sztucznej inteligencji. W pewnym momencie zdał sobie jednak sprawę, że praca nie daje mu radości, a wręcz odrzuca go spędzanie godzin w laboratorium naukowym. Rzucił pracę, sprzedał wszystko i oddał się szalonemu eksperymentowi w wietrznych i wilgotnych...

Megajra | 2016-04-13
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Recenzja ukazała się na blogu Okiemwielkiejsiostry.blogspot.com
________________________________

Rok 2012 już za nami. Ludzkość nadal istnieje, choć według kalendarza Majów 21 grudnia 2012 roku miał być ostatnim dniem znanego nam świata. Oczywiście to tylko interpretacja, która padła na bardzo podatny grunt – na człowieka, który przerażony jest wizją końca, Armagedonu, siły zmiatającej wszystko z powierzchni ziemi. A może grupie szczęśliwców uda się przeżyć? Znaleźć azyl, wyhodować pożywienie i odbudować cywilizację sprzed ery industrialnej, która rozpoczęła szybki i nieuchronny konflikt człowieka z naturą? O tym właśnie myślał Dylan Evans, nauczyciel akademicki zajmujący się sztuczną inteligencją, gdy postanowił rozpocząć "Eksperyment Utopia".

Ile jest w stanie zrobić człowiek ogarnięty maniakalną myślą? Dylan Evans zerwał wszystkie kontakty na uniwersytecie, rzucił pracę i sprzedał dom (ku ogromnej rozpaczy swojego kota, Sokratesa). Wszystko po to, by sfinansować eksperyment,...