In vitro. Bez strachu, bez ideologii

Wydawnictwo: Muza
popularnonaukowa
Enzymopatia

"In vitro. Bez strachu, bez ideologii" Anny Krawczak to pierwsza na polskim rynku książka podejmująca w wyważony sposób tematykę metody in vitro w tak szerokim zakresie. Jest polemiką z popularnymi i pokutującymi mitami na temat tej metody, krążącymi w polskim społeczeństwie, podsycanymi przez media, kościół i polityków. A także próbą analizy samej metody i sytuacji prawnej in vitro w Polsce.

Autorka śledzi proces zapłodnienia in vitro od początku do końca. Od dylematów moralnych, przez uregulowania prawne, po zagadnienia biotechniczne i etyczne. Stara się odpowiedzieć na trudne pytania, jak granice ingerencji w ludzki zarodek. Przygląda się naprotechnologii proponowanej przez Kościół jako alternatywna metoda dla in vitro. Mówi o niebezpieczeństwach związanych z dawstwem na każdym etapie (nasienie, jajeczko, zarodek). I wskazuje na to, że losy dzieci poczętych metodą in vitro nie kończą się z chwilą ich poczęcia – to są często dorośli już ludzie, których debata na temat etyki tej metody bezpośrednio dotyka.

Jej rozważania przeplatane są poruszającymi historiami osób, z którymi zetknęła się i prywatnie, i podczas swojej pracy społecznej w Stowarzyszeniu "Nasz bocian".

Książka jest pozycją wyjątkową ze względu na osobę autorki. Anna Krawczak sama jest matką, która młodsze dziecko urodziła korzystając z metody in vitro. Była katoliczką z głęboko wierzącej rodziny, musiała przejść cały proces godzenia się na metodę, której nie akceptuje kościół, a która była jej jedyną szansą na urodzenie dziecka. Opowiada nie tylko o przeżyciach swoich, ale i męża oraz starszego syna.

źródło opisu: MUZA SA

źródło okładki: MUZA SA

Katarzyna | 2018-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2018

Książka warta przeczytania, ponieważ traktuje ten trudny temat z różnych perspektyw. Jest jednak wartościująca, zwłaszcza na początku. Byłam zniechęcona, kiedy zaczynałam ją czytać, ponieważ spodziewałam się obiektywnych informacji, a zostałam "zbombardowana" językiem pełnym ironii i pretensji. Niektóre cytaty zostały wyrwane z kontekstu i, w mojej opinii, źle zinterpretowane. Jednak kolejne rozdziały mają zupełnie inny ton, napisane są łagodniejszym językiem, co zachęciło mnie do dalszej lektury. Ostatecznie książkę polecam nie tylko osobom zainteresowanym tematem. Każdy powinien zrozumieć, ile wokół tego tematu narasta wątpliwości oraz, w jakiej sytuacji znajdują się ludzie, którzy muszą się z tymi problemami zmierzyć.

Ronja | 2016-06-23
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Bardzo ciekawa książka. Uwielbiam ironiczny styl Anny Krawczak i jej bloga. Bardzo dobrze, że taka pozycja się ukazała: rzetelnie prezentująca fakty i dane naukowe, z szerokim ujęciem socjologicznym, a jednocześnie osobista i wciągająca. Każdy, kto chce sobie wyrobić opinię na temat metod leczenia niepłodności, powinien ją przeczytać.

Ann Blacksmith | 2016-03-08
Przeczytana: 01 marca 2016

Książka wyczekana i bardzo ważna dla osób związanych z procedurą in vitro. Niemalże chciałam ją cytować co stronę. Wiele ważnych i mądrych przemyśleń, argumentów, których mnie czasem brakowało w rozmowach z bliskimi. Zachęcam do lektury, zwłaszcza tych, którzy słyszeli o metodzie in vitro tylko z relacji mediów różnej strony. Autorka obnaża manipulacje związane z środowiskiem antyinvitro, naprotechnologii, ale także mediów sprzyjających. Ta książka to bardzo ważny głos, głos nas samych - rodziców i dzieci.