Chia. Wszystko, co musisz wiedzieć o najbardziej odżywczej roślinie na świecie

Seria: Superfoods
Wydawnictwo: Vivante
8 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
CHIA: The Complete Guide to the Ultimate Superfood
Precious

Przed tobą pierwsza książka z serii Superfoods, w której specjaliści od żywienia dzielą się swoją wiedzą na temat najbardziej odżywczych, najbogatszych w minerały, witaminy i białko super pokarmów naturalnego pochodzenia. To publikacje, dzięki którym odkryjesz całą prawdę o niedoścignionych w zdrowotnych właściwościach chia, jarmużu, kokosie, konopiach indyjskich, quinoa, amarantusie i nasionach lnu.

Chia, czyli nasiona szałwii hiszpańskiej, to najlepsze źródło kwasów omega 3, wapnia, przeciwutleniaczy i błonnika. Ich super moce doceniali już Aztekowie, a antyalergiczne cechy sprawiają, że chia są chętnie spożywane przez alergików, a także osoby, które nie mogą jeść produktów zawierających gluten. Dzięki temu, że zawierają więcej błonnika, a mniej węglowodanów niż ryż, kukurydza i inne zboża, są polecane osobom będącym na diecie, bo skutecznie tłumią apetyt, dostarczają energii i poprawiają metabolizm.

Chia to również świetny super pokarm dla uczniów, studentów i osób pracujących umysłowo – nasiona te słyną bowiem z tego, że ułatwiają uczenie się, poprawiają pamięć, koncentrację, wspomagają układ nerwowy, a u osób starszych mogą zapobiegać rozwojowi demencji.

Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają nasiona szałwii hiszpańskiej, dowiedz się, w jakiej postaci najlepiej je spożywać i wypróbuj ponad 75 przepisów na odżywcze i obłędnie pyszne dania z chia, które dodadzą ci energii.

Odkryj cudowną moc nasion CHIA!

źródło opisu: Wydawnictwo Vivante, 2016

źródło okładki: http://www.illuminatio.pl/

kretek | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Książka zawiera informacje czym są nasiona chia, jakie mają działanie oraz skąd pochodzą. Autorzy powołują się na wyniki badań naukowych (choć w materiałach źródłowych na końcu znajdują się głównie książki kucharskie, poradniki dietetyczne oraz strony internetowe - bez wskazania konkretnych publikacji naukowych). Czyta się łatwo i szybko. Część informacji jest według mnie niepotrzebnie powielana lub zbędna (np. cytaty różnych osób, które zapewniają, jak chia odmieniło ich życie). W książce znajduje się sporo ciekawych przepisów (choć w zasadzie nasiona chia można po prostu dowolnie dodawać do swoich posiłków, nie wymagają one użycia specjalnych przepisów), dodatkowo omawiane są tam też inne, zdrowe produkty spożywcze i ich właściwości (m.in. awokado, orzech włoski, kokos - w różnych postaciach), są też propozycje tygodniowych jadłospisów. Na szczęście Autorzy uczulają, że nasiona chia nie są lekiem na całe zło i aby w pełni cieszyć się zdrowiem, należy zadbać n.in. o swoją dietę,...

odSłońKulturę | 2016-10-11
Na półkach: Przeczytane, Blogosfera, Books
Przeczytana: 11 października 2016

Nasiona szałwii hiszpańskiej tak naprawdę nie towarzyszą nam od lat. Kilkanaście miesięcy temu w Polsce pojawiła się moda na przysmaki i desery z chia w roli głównej i nawet zagorzali miłośnicy kuchni eksperymentalnej potrzebowali czasu, by wprowadzić je do swojego menu. Moim zdaniem warto się jednak z nimi zaprzyjaźnić - sprawdzają się świetnie w każdym domu, zwłaszcza, jeżeli praca umysłowa jest Waszą codziennością... Najzdrowsze nasiona na świecie i jednocześnie cenne dla naszego organizmu substancje. Nic korzystniejszego dla zdrowia, cery i samopoczucia. Autorzy opowiadają nam o właściwościach nasion chia i pokazują ponad 75 przepisów, które koniecznie musisz spróbować.

Polecam!
Bogusława Pawłowska
www.odslonkulture.pl

Shetani | 2016-09-25
Przeczytana: 15 września 2016

Gdy w moje ręce wpadła książka Chia to zaczęłam się zastanawiać nad tym, czy o nasionach szałwii hiszpańskiej można napisać tak obszerną (stosunkowo) publikację? Czy naprawdę można przytoczyć aż tyle przepisów z użyciem tej niepozornej roślinki? Wiem, że praktycznie do wszystkiego można te nasionka dosypać – bez mała jak sól czy pieprz, a jedynym przepisem który znam jest ten, w jaki sposób przygotować pudding chia na mleku kokosowym (czy jakimkolwiek innym). Okazuje się jednak, że Wayne Coates stworzył nie tylko kompendium wiedzy o chia i zbiór przepisów z ich zastosowaniem, ale po prostu motywującą książkę, zachęcającą do częstszego sięgania po superfoods!

Przede wszystkim ta książka jest wydana w naprawdę świetny sposób! Ma bardzo przyjemny format, a w środku znajduje się mnóstwo tabelek, ramek, punktorów i wiele innych elementów, które są przyjemne dla oka, a co najważniejsze – ułatwiają zapamiętywanie wiedzy zaprezentowanej przez autora. Wspaniała konstrukcja to tylko jeden z...