Wszystkie winy Izraela. Inne listy do innej Pani Z.

Wydawnictwo: Błękitna Kropka
7 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Koraszewski nie jest publicystą wdającym się w dziennikarskie utarczki. Jest moralistą, któremu zdarza się popadać w ponury i pesymistyczny ton. Można się z nim nie zgadzać, można mieć do niego pretensję, że się czepia nadmiernie, że przesadza. Ale to nie wystarcza, by odrzucić jego przenikliwe i oparte na żmudnych lekturach tezy. Obawiam się, że ma rację, gdy pisze: „Salonowy lekko w antysyjonizm udrapowany antysemityzm udziela coraz więcej przyzwolenia temu antysemityzmowi, który nie owija już niczego w bawełnę. Tysiące drobnych wydarzeń pokazują jak wzbierające strumienie zaczynają się zlewać w potężną rzekę”. To jest również powód, by Wszystkie winy Izraela nie tylko przeczytać, ale i głęboko przemyśleć.
Ta książka nie tylko prowokuje do myślenia, ona zmienia nasze spojrzenie na współczesny świat.

Prof. dr hab. Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury, autor m.in. książek O Bogu i człowieku. Rozmowy (wraz z Z. Baumanem) oraz Polak katolik?

źródło opisu: www.blekitna.pl

źródło okładki: www.blekitna.pl

Ewa K | 2016-09-04
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Przeczytałam już wiele publikacji traktujących o Izraelu i "narodzie wybranym". Czytałam autobiografie, biografie, wspomnienia i eseje. Tym razem sięgnęłam po listy. Nie jest to jednak zwykła korespondencja. To zbiór odpowiedzi, które Andrzej Koraszewski, znawca tematyki żydowskiej, sporządził zainspirowany postami Agnieszki Zagner, dziennikarki równie żywo zainteresowanej polityką Izraela, które systematycznie zamieszczała na swoim blogu pt.: "Orient Express". Czy Koraszewski sam wpadł na pomysł pisania listów do nieznajomej? Nic podobnego. Najpierw podobny zbiór sporządził Kazimierz Brandys.

"Listy do Pani Z.: wspomnienia z teraźniejszości" napisane przez Kazimierza Brandysa w 1958 roku dały początek zbiorowi Andrzeja Koraszewskiego. I choć tym razem inna jest Pani Z. i tematyka listów, to korespondencja Koraszewskiego pod względem stylistycznym do złudzenia przypomina pisarstwo twórcy "Matki Królów".

"Wszystkie winy Izraela" to zbiór refleksji autora na temat stosunku do...

To była dla mnie bardzo trudna lektura.
Już po przeczytaniu pierwszych kilkunastu stron złapałam się za głowę i zaczęłam poważnie zastanawiać, kim jest autor, skąd się wziął, a tym bardziej skąd się wzięły jego poglądy. Dodatkowo nie rozumiałam zamysłu tej książki - powstała ona jako polemika w formie listów, Koraszewski polemizuje z autorką bloga Orient Express. W moim skromnym mniemaniu polemika listowna nie bardzo ma sens, ponieważ czytelnik tychże listów nie ma odniesienia do ewentualnych odpowiedzi blogerki. Ale dobrze, nie będę się sprzeczać ani tym bardziej czepiać formy.
We "Wszystkich winach Izraela" jest tak naprawdę wszystko. Koraszewski, jego rodzina, poglądy, ale także źródła, odwołania do prasy, literatury (chociaż nawiązanie samą formą tekstów do dzieła, które swego popełnił Kazimierz Brandys, jest... Słów brakuje. Niby rozumiem zamysł, ale im dłużej się nad tym zastanawiam, tym moje zrozumienie topnieje w drastycznym tempie).
To nie jest lekka i przyjemna lektura....