1 010
3 328
2 779
1 046

Inne wydania

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: zdjęcie własne

MarCyśka | 2013-08-01

Kiedy tylko skończyłam ją czytać zaczęłam od początku, a potem szybko zabrałam się za 2 część. Świetna lektura :)

nadzieja1925 | 2013-11-29

Książkę przeczytałam jako lekturę rok temu! Bardzo mnie wciągneła i nadal o niej pamiętam!

Opowiada o chłopcu - Zenku, który miał trudne dzieciństwo!Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak został na wyspie trochę dłużej... Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Przeżywają razem wspaniałe i czasem trochę straszne przygody, nie grozi im nuda!

Na początku Zenek nie jest otwartą księgą, zresztą wogóle taki nie jest, jest nieufny!

Ireny Jurgielewiczowa była jedną z ulubionych pisarek, jednak z czasem wyrasta się z tych książek! Wspaniała książka i warto ją przeczytać, nie jako lekturę, ale po prostu tak dla siebie!

młoda_pisarka | 2014-03-11
Przeczytana: 21 czerwca 2009

Bardzo interesująca lektura. Bardzo też... zaskakująca. Kiedy już zacznie się ją czytać nie ma mowy o tym by przestać, dopóki nie pozna się wszystkich przygód czworga przyjaciół. Książka bardzo pouczająca, odkrywająca czym naprawdę jest przyjaźń.
Zdecydowanie polecam.

Kasia1101998 | 2016-04-08

Najlepsza lektura w podstawówce, jak nie w całej, obowiązkowej edukacji.
Świetnie napisana, a najlepszy był Zenek (wszystkim dziewczynom się podobał) :)

blackbird | 2015-09-16

Często słyszę opinie starszych ode mnie, że w dzisiejszych czasach dzieci mają nudne życie, a w dorosłość wchodzą nieprzygotowane do wyzwań, jakie na nich czekają. I, po głębszym przemyśleniu oraz obserwacjach poczynionych w szczególności na Facebooku, muszę jednak podpisać się pod tą teorią. Rok szkolny? Wszyscy narzekają na brak czasu, bo nauczyciele wymagają coraz więcej, zresztą towarzyskie wracanie ze szkoły i internetowe rozmowy pochłaniają dużo czasu, żeby nie wspominać o przeczesywaniu otchłani Internetu w poszukiwaniu rozrywki. Wakacje? Również Internet, wypady rowerowe, wycieczki z rodziną, często za granicę. I tak wiele nastolatków, tkwiąc cały deszczowy lipiec czy sierpień przed telewizorem, narzeka w końcu na nudę. Ha. Na tym polega smutek ich egzystencji. Nie chcę nikogo obrażać, ani też jak moja babcia zaczynać zdania od za moich czasów, ale moje wspomnienia są mniej więcej...

Asheraa | 2012-08-07
Przeczytana: 2009 rok

Na wyspie Uli, Pestki, Julka i Mariana niespodziewanie pojawia się tajemniczy chłopak, żeby było ciekawiej, to ranny. Paczka postanawia mu pomóc, a przy okazji dowiaduje się kilka ciekawych rzeczy z jego przeszłości. Niestety sprawy się komplikują i zaczyna się akcja...

Jeśli chodzi o mnie, to "Ten obcy" uważam za ciekawą, do końca trzymająca w napięciu powieść. Bohaterowie mają różnorodne charaktery, co również jest plusem. Występuje tu m.in. wątek szpanu - Pestki przed Zenkiem (tej bohaterki akurat nie mogłam strawić), jak i bardzo delikatny, smaczny wątek miłosny...pomiędzy kim? tego już nie zdradzę. :)

Powieść jest napisana głównie dla uczniów podstawówki i gimnazjum, ale i starsi na pewno znaleźliby w niej coś dla siebie.

Powieść Ireny Jurgielewiczowej to opowieść przygodowa, opisująca wakacyjne przygody przyjaciół, mieszkających w Olszynach. Celem książki jest przybliżenie nam życia Uli, Pestki, Mariana i Julka oraz tytułowego bohatera Zenka.
enek był w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej jak i fizycznej. Jego matka zmarła, a ojciec się nim nie zajmował. Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak po drodze skaleczył sobie nogę i musiał zatrzymać się w Olszynach do czasu, kiedy nie wyzdrowieje. Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Zamieszkał na wyspie, gdzie codziennie pomagali mu nowi znajomi. Z początku im nie ufał, jednak po pewnym czasie uwierzył w ich dobre chęci.
Tak na prawdę nikt nie jest obcy nawet jeśli różni się od nas stanem materialnym, pozycją w społeczeństwie, wiekiem czy poglądami. Zawsze pozostaje człowiekiem i można się z nim zaprzyjaźnić.

Harii | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Minusy:
Imiona bohaterów, przez które ciężko czytać tę książkę, typu: Zenek, Marian. Bezsensowne przeciąganie wątków. Okropna okładka (w końcu ile oni mają lat?)
Wymieniać można jeszcze długo.
Plusy:
Nie jest to najgorsza lektura.
Dziękuję, do widzenia.

Dorota | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Książkę "Ten obcy miałam w 6 klasie jako lekture. Pamiętam, że bardzo mi się podobała. Lekka, przyjemna i pouczająca. Czyta się ją szybko i bez znudzenia.
Jako lektura, jest godna polecenia.

Zdecydowanie jedna z ulubionych lektur szkolnych! :)