Ten obcy

wydawnictwo
Nasza Księgarnia
typ
papier
6,04 (13904 ocen i 740 opinii)

Opis książki

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
nadzieja1925 | 2013-11-29

Książkę przeczytałam jako lekturę rok temu! Bardzo mnie wciągneła i nadal o niej pamiętam!

Opowiada o chłopcu - Zenku, który miał trudne dzieciństwo!Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak został na wyspie trochę dłużej... Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Przeżywają razem wspaniałe i czasem trochę straszne przygody, nie grozi im nuda!

Na początku Zenek nie jest otwartą księgą, zresztą wogóle taki nie jest, jest nieufny!

Ireny Jurgielewiczowa była jedną z ulubionych pisarek, jednak z czasem wyrasta się z tych książek! Wspaniała książka i warto ją przeczytać, nie jako lekturę, ale po prostu tak dla siebie!

fruziula | 2011-02-26
Przeczytana: 2001 rok

Zapadła mi w pamięci jako jedna z najlepszych lektur okresu podstawówki.

Harii | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Minusy:
Imiona bohaterów, przez które ciężko czytać tę książkę, typu: Zenek, Marian. Bezsensowne przeciąganie wątków. Okropna okładka (w końcu ile oni mają lat?)
Wymieniać można jeszcze długo.
Plusy:
Nie jest to najgorsza lektura.
Dziękuję, do widzenia.

Jest to jedna z tych lektur szkolnych, gdzie miałam frajdę z czytania. Jeśli to jest Twoja lektura szkolna, to głowa do góry - jest świetna.

Meredith | 2014-04-25

Jest to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych :) Pewnie kiedyś do niej wrócę... ;>

immortal15 | 2014-08-22

Szczerze nie wiem czy mi się podobała, ale muszę przyznać że ciekawa.

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: 1996 rok

To była pierwsza polska książka, którą mi podarowano(nie licząc Abecadła:). Wydaje mi się, że darczyńca nie wiedział do końca o czym jest książka, ale tytuł mu podpowiedział, że o kimś obcym i dla dzieci... czyli powinno było być ciekawe dla mnie jako obcej, która dopiero co przyjechała do Polski i miała się udać do nowej szkoły do 5 klasy podstawówki.
Kiedy już mogłam ją przeczytać ze zrozumieniem(po jakimś pół roku) książka mnie urzekła. Od małego dużo czytałam, byłam romantyczką i wierzyłam w przyjaźń, więc "Ten obcy" była powieścią dla mnie. Czytało ją się szybko i przyjemnie, byli w niej fajni bohaterowie, z którymi myślę, że mogłabym się zaprzyjaźnić. Nie znalazłam w niej, co prawda, wątków imigracyjnych, ale myślę, że prezent był bardzo trafiony. Książka ta zachęciła mnie do zapoznania się z inną polską literaturą młodzieżową i sprawiła, że czytanie po polsku stało się przyjemnością.

Zdecydowanie jedna z ulubionych lektur szkolnych! :)

Nikola | 2013-10-09
Przeczytana: 08 października 2013

Jedna z lepszych i najbardziej zapadających w pamięć lektur szkolnych. Czytało mi się ją najmilej ze wszystkich lektur jakie do tej pory miałam. Skończyłam ją szybko, bo w nie których momentach nie mogłam się od niej oderwać.
Książka,poza głównym wątkiem, opowiada również jak kiedyś żyli dzieci na wsi. Wyraźnie widać różnicę między ,,naszymi czasami" a czasami w jakich żyli główny bohaterowie książki czyli Pestka, Ula, Marian, Julek i tajemniczy obcy Zenek.
Zenek zjawia się na ,,wyspie", którą odkryła czwórka przyjaciół. Na początku uważany za niezbyt przyjaznego gościa, ale później wszystko się zmienia.
Najbardziej zainteresował mnie wątek Uli, jej relacje z Zenkiem i ze swoim ojcem.
Cała książka ogólnie od początku do końca jest ciekawa i nie przynudza, jak inne lektury. Polecam.

Natalia | 2013-01-26

"Ten obcy" opowiada o czwórce przyjaciół: Uli, Pestce, Julku i Marianie, którzy poznają na "wyspie" Zenka, tytułowego obcego. Czwórka przyjaciół postanawia mu pomóc i tak rodzi się nowa przyjaźń między czwórką przyjaciół, a Zenkiem...
Mnie osobiście książka się bardzo podobała i z chęcią przeczytałabym ją jeszcze raz. :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku