Okładka książki Ten obcy

wydawnictwo
Nasza Księgarnia
typ
papier
6.02 (13213 ocen i 709 opinii)

Opis książki

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

Polecamy

Opinie czytelników
ZARAZA | 2012-04-10
Przeczytana: 2007 rok

Najlepsza lektura, jaką przeczytała, w czasie mojej edukacji w podstawówce :)
Wspaniała opowieść o przyjaźni, ale też uczuciach, marzeniach.
Lektura pełna wartości.
Zapadła mi w pamięć i z przyjemnością przez nią brnęłam :)

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: 1996 rok

To była pierwsza polska książka, którą mi podarowano(nie licząc Abecadła:). Wydaje mi się, że darczyńca nie wiedział do końca o czym jest książka, ale tytuł mu podpowiedział, że o kimś obcym i dla dzieci... czyli powinno było być ciekawe dla mnie jako obcej, która dopiero co przyjechała do Polski i miała się udać do nowej szkoły do 5 klasy podstawówki.
Kiedy już mogłam ją przeczytać ze zrozumieniem(po jakimś pół roku) książka mnie urzekła. Od małego dużo czytałam, byłam romantyczką i wierzyłam w przyjaźń, więc "Ten obcy" była powieścią dla mnie. Czytało ją się szybko i przyjemnie, byli w niej fajni bohaterowie, z którymi myślę, że mogłabym się zaprzyjaźnić. Nie znalazłam w niej, co prawda, wątków imigracyjnych, ale myślę, że prezent był bardzo trafiony. Książka ta zachęciła mnie do zapoznania się z inną polską literaturą młodzieżową i sprawiła, że czytanie po polsku stało się przyjemnością.

Jest to jedna z tych lektur szkolnych, gdzie miałam frajdę z czytania. Jeśli to jest Twoja lektura szkolna, to głowa do góry - jest świetna.

Natalia | 2013-01-26

"Ten obcy" opowiada o czwórce przyjaciół: Uli, Pestce, Julku i Marianie, którzy poznają na "wyspie" Zenka, tytułowego obcego. Czwórka przyjaciół postanawia mu pomóc i tak rodzi się nowa przyjaźń między czwórką przyjaciół, a Zenkiem...
Mnie osobiście książka się bardzo podobała i z chęcią przeczytałabym ją jeszcze raz. :)

nadzieja1925 | 2013-11-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książkę przeczytałam jako lekturę rok temu! Bardzo mnie wciągneła i nadal o niej pamiętam!

Opowiada o chłopcu - Zenku, który miał trudne dzieciństwo!Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak został na wyspie trochę dłużej... Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Przeżywają razem wspaniałe i czasem trochę straszne przygody, nie grozi im nuda!

Na początku Zenek nie jest otwartą księgą, zresztą wogóle taki nie jest, jest nieufny!

Ireny Jurgielewiczowa była jedną z ulubionych pisarek, jednak z czasem wyrasta się z tych książek! Wspaniała książka i warto ją przeczytać, nie jako lekturę, ale po prostu tak dla siebie!

Zdecydowanie jedna z ulubionych lektur szkolnych! :)

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1996 rok

Książka opowiadająca między innymi o nie łatwym dla każdego młodego człowieka okresie dorastania. Autorka ukazała w niej siłę przyjaźni oraz próbę asymilacji do grupy osoby nowo przybyłej na przykładzie głównego bohatera, którym jest Zenek.

Grey | 2012-01-23
Przeczytana: styczeń 2011

Przyjemna lektura, pełna przygód, nasączona młodocianym zapałem ;)

Kalina | 2010-10-25
Przeczytana: 2008 rok

przeczytałam, bo to była lektura, ale gdyby nie to dałabym sobie spokój z tą książką. Podczas czyania miałam straszne bóle głowy.

kinia84p | 2012-03-23

To najlepsza książka z moich młodych lat aż mi się łezka w oku kręci jak o niej pomyślę.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku