6,05 (14226 ocen i 752 opinie)

Inne wydania

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

• Fangirl
  • Inna dusza
  • Podziemny labirynt
  • Tajemnica domu Helclów
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Z jednym wyjątkiem
  • Widok z nieba
  • Nie ma nieba
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Etta i Otto i Russell i James

6,32 (73 ocen i opinii)
Tajemnica domu Helclów
Jacek Dehnel , Piotr Tarczyński , Maryla Szymiczkowa

7,24 (67 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

6,7 (46 ocen i opinii)
Nie ma nieba
Jolanta Kosowska

8,57 (7 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Asheraa | 2012-08-07
Przeczytana: 2009 rok

Na wyspie Uli, Pestki, Julka i Mariana niespodziewanie pojawia się tajemniczy chłopak, żeby było ciekawiej, to ranny. Paczka postanawia mu pomóc, a przy okazji dowiaduje się kilka ciekawych rzeczy z jego przeszłości. Niestety sprawy się komplikują i zaczyna się akcja...

Jeśli chodzi o mnie, to "Ten obcy" uważam za ciekawą, do końca trzymająca w napięciu powieść. Bohaterowie mają różnorodne charaktery, co również jest plusem. Występuje tu m.in. wątek szpanu - Pestki przed Zenkiem (tej bohaterki akurat nie mogłam strawić), jak i bardzo delikatny, smaczny wątek miłosny...pomiędzy kim? tego już nie zdradzę. :)

Powieść jest napisana głównie dla uczniów podstawówki i gimnazjum, ale i starsi na pewno znaleźliby w niej coś dla siebie.

nadzieja1925 | 2013-11-29

Książkę przeczytałam jako lekturę rok temu! Bardzo mnie wciągneła i nadal o niej pamiętam!

Opowiada o chłopcu - Zenku, który miał trudne dzieciństwo!Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak został na wyspie trochę dłużej... Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Przeżywają razem wspaniałe i czasem trochę straszne przygody, nie grozi im nuda!

Na początku Zenek nie jest otwartą księgą, zresztą wogóle taki nie jest, jest nieufny!

Ireny Jurgielewiczowa była jedną z ulubionych pisarek, jednak z czasem wyrasta się z tych książek! Wspaniała książka i warto ją przeczytać, nie jako lekturę, ale po prostu tak dla siebie!

Harii | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Minusy:
Imiona bohaterów, przez które ciężko czytać tę książkę, typu: Zenek, Marian. Bezsensowne przeciąganie wątków. Okropna okładka (w końcu ile oni mają lat?)
Wymieniać można jeszcze długo.
Plusy:
Nie jest to najgorsza lektura.
Dziękuję, do widzenia.

Dorota | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Książkę "Ten obcy miałam w 6 klasie jako lekture. Pamiętam, że bardzo mi się podobała. Lekka, przyjemna i pouczająca. Czyta się ją szybko i bez znudzenia.
Jako lektura, jest godna polecenia.

fruziula | 2011-02-26
Przeczytana: 2001 rok

Zapadła mi w pamięci jako jedna z najlepszych lektur okresu podstawówki.

Meredith | 2014-04-25

Jest to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych :) Pewnie kiedyś do niej wrócę... ;>

immortal15 | 2014-08-22

Szczerze nie wiem czy mi się podobała, ale muszę przyznać że ciekawa.

Zdecydowanie jedna z ulubionych lektur szkolnych! :)

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: 1996 rok

To była pierwsza polska książka, którą mi podarowano(nie licząc Abecadła:). Wydaje mi się, że darczyńca nie wiedział do końca o czym jest książka, ale tytuł mu podpowiedział, że o kimś obcym i dla dzieci... czyli powinno było być ciekawe dla mnie jako obcej, która dopiero co przyjechała do Polski i miała się udać do nowej szkoły do 5 klasy podstawówki.
Kiedy już mogłam ją przeczytać ze zrozumieniem(po jakimś pół roku) książka mnie urzekła. Od małego dużo czytałam, byłam romantyczką i wierzyłam w przyjaźń, więc "Ten obcy" była powieścią dla mnie. Czytało ją się szybko i przyjemnie, byli w niej fajni bohaterowie, z którymi myślę, że mogłabym się zaprzyjaźnić. Nie znalazłam w niej, co prawda, wątków imigracyjnych, ale myślę, że prezent był bardzo trafiony. Książka ta zachęciła mnie do zapoznania się z inną polską literaturą młodzieżową i sprawiła, że czytanie po polsku stało się przyjemnością.

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1996 rok

Książka opowiadająca między innymi o nie łatwym dla każdego młodego człowieka okresie dorastania. Autorka ukazała w niej siłę przyjaźni oraz próbę asymilacji do grupy osoby nowo przybyłej na przykładzie głównego bohatera, którym jest Zenek.