6,05 (14093 ocen i 748 opinii)

Inne wydania

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

• Włoska symfonia
  • Tango dla oprawcy
  • Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie
  • W krainie kolibrów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach

6,4 (5 ocen i opinii)
W krainie kolibrów
Sofia Caspari

6,86 (7 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Kalinowe serce
Teresa Ewa Opoka

6,6 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 20582

Książka ta zaskoczyła mnie swoją treścią. Jest ona doskonałym przykładem dla wielu osób. Opowiada o czwórce przyjaciół którzy poznali "Obcego" czyli Zenka, który był w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej jak i fizycznej. Odszedł od ojca, który go nie kochał (za to kochał alkohol), a matka jego zmarła. W drodze w poszukiwaniu wuja swego Antoniego skaleczył się w stopę. Zamieszkał on na wyspie czwórki przyjaciół - Uli, Pestki, Julka i Mariana. Jako pierwsza z Zenkiem zapoznała się Ula (była dosyć wstydliwą dziewczynką, ale zagadała do Zenka) i przedstawiła go reszcie przyjaciół.Po dłuższym spędzaniu ze sobą czasu zaprzyjaźnili się ze sobą.

nadzieja1925 | 2013-11-29

Książkę przeczytałam jako lekturę rok temu! Bardzo mnie wciągneła i nadal o niej pamiętam!

Opowiada o chłopcu - Zenku, który miał trudne dzieciństwo!Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak został na wyspie trochę dłużej... Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Przeżywają razem wspaniałe i czasem trochę straszne przygody, nie grozi im nuda!

Na początku Zenek nie jest otwartą księgą, zresztą wogóle taki nie jest, jest nieufny!

Ireny Jurgielewiczowa była jedną z ulubionych pisarek, jednak z czasem wyrasta się z tych książek! Wspaniała książka i warto ją przeczytać, nie jako lekturę, ale po prostu tak dla siebie!

Harii | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Minusy:
Imiona bohaterów, przez które ciężko czytać tę książkę, typu: Zenek, Marian. Bezsensowne przeciąganie wątków. Okropna okładka (w końcu ile oni mają lat?)
Wymieniać można jeszcze długo.
Plusy:
Nie jest to najgorsza lektura.
Dziękuję, do widzenia.

Dorota | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Książkę "Ten obcy miałam w 6 klasie jako lekture. Pamiętam, że bardzo mi się podobała. Lekka, przyjemna i pouczająca. Czyta się ją szybko i bez znudzenia.
Jako lektura, jest godna polecenia.

fruziula | 2011-02-26
Przeczytana: 2001 rok

Zapadła mi w pamięci jako jedna z najlepszych lektur okresu podstawówki.

Meredith | 2014-04-25

Jest to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych :) Pewnie kiedyś do niej wrócę... ;>

immortal15 | 2014-08-22

Szczerze nie wiem czy mi się podobała, ale muszę przyznać że ciekawa.

Zdecydowanie jedna z ulubionych lektur szkolnych! :)

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: 1996 rok

To była pierwsza polska książka, którą mi podarowano(nie licząc Abecadła:). Wydaje mi się, że darczyńca nie wiedział do końca o czym jest książka, ale tytuł mu podpowiedział, że o kimś obcym i dla dzieci... czyli powinno było być ciekawe dla mnie jako obcej, która dopiero co przyjechała do Polski i miała się udać do nowej szkoły do 5 klasy podstawówki.
Kiedy już mogłam ją przeczytać ze zrozumieniem(po jakimś pół roku) książka mnie urzekła. Od małego dużo czytałam, byłam romantyczką i wierzyłam w przyjaźń, więc "Ten obcy" była powieścią dla mnie. Czytało ją się szybko i przyjemnie, byli w niej fajni bohaterowie, z którymi myślę, że mogłabym się zaprzyjaźnić. Nie znalazłam w niej, co prawda, wątków imigracyjnych, ale myślę, że prezent był bardzo trafiony. Książka ta zachęciła mnie do zapoznania się z inną polską literaturą młodzieżową i sprawiła, że czytanie po polsku stało się przyjemnością.

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1996 rok

Książka opowiadająca między innymi o nie łatwym dla każdego młodego człowieka okresie dorastania. Autorka ukazała w niej siłę przyjaźni oraz próbę asymilacji do grupy osoby nowo przybyłej na przykładzie głównego bohatera, którym jest Zenek.