Okładka książki Ten obcy

wydawnictwo
Nasza Księgarnia
typ
papier
6,03 (13530 ocen i 722 opinie)

Opis książki

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

Polecamy

Opinie czytelników
fruziula | 2011-02-26
Przeczytana: 2001 rok

Zapadła mi w pamięci jako jedna z najlepszych lektur okresu podstawówki.

Jest to jedna z tych lektur szkolnych, gdzie miałam frajdę z czytania. Jeśli to jest Twoja lektura szkolna, to głowa do góry - jest świetna.

nadzieja1925 | 2013-11-29

Książkę przeczytałam jako lekturę rok temu! Bardzo mnie wciągneła i nadal o niej pamiętam!

Opowiada o chłopcu - Zenku, który miał trudne dzieciństwo!Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak został na wyspie trochę dłużej... Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Przeżywają razem wspaniałe i czasem trochę straszne przygody, nie grozi im nuda!

Na początku Zenek nie jest otwartą księgą, zresztą wogóle taki nie jest, jest nieufny!

Ireny Jurgielewiczowa była jedną z ulubionych pisarek, jednak z czasem wyrasta się z tych książek! Wspaniała książka i warto ją przeczytać, nie jako lekturę, ale po prostu tak dla siebie!

immortal15 | 2014-08-22

Szczerze nie wiem czy mi się podobała, ale muszę przyznać że ciekawa.

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: 1996 rok

To była pierwsza polska książka, którą mi podarowano(nie licząc Abecadła:). Wydaje mi się, że darczyńca nie wiedział do końca o czym jest książka, ale tytuł mu podpowiedział, że o kimś obcym i dla dzieci... czyli powinno było być ciekawe dla mnie jako obcej, która dopiero co przyjechała do Polski i miała się udać do nowej szkoły do 5 klasy podstawówki.
Kiedy już mogłam ją przeczytać ze zrozumieniem(po jakimś pół roku) książka mnie urzekła. Od małego dużo czytałam, byłam romantyczką i wierzyłam w przyjaźń, więc "Ten obcy" była powieścią dla mnie. Czytało ją się szybko i przyjemnie, byli w niej fajni bohaterowie, z którymi myślę, że mogłabym się zaprzyjaźnić. Nie znalazłam w niej, co prawda, wątków imigracyjnych, ale myślę, że prezent był bardzo trafiony. Książka ta zachęciła mnie do zapoznania się z inną polską literaturą młodzieżową i sprawiła, że czytanie po polsku stało się przyjemnością.

Dorota | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Książkę "Ten obcy miałam w 6 klasie jako lekture. Pamiętam, że bardzo mi się podobała. Lekka, przyjemna i pouczająca. Czyta się ją szybko i bez znudzenia.
Jako lektura, jest godna polecenia.

Meredith | 2014-04-25

Jest to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych :) Pewnie kiedyś do niej wrócę... ;>

Natalia | 2013-01-26

"Ten obcy" opowiada o czwórce przyjaciół: Uli, Pestce, Julku i Marianie, którzy poznają na "wyspie" Zenka, tytułowego obcego. Czwórka przyjaciół postanawia mu pomóc i tak rodzi się nowa przyjaźń między czwórką przyjaciół, a Zenkiem...
Mnie osobiście książka się bardzo podobała i z chęcią przeczytałabym ją jeszcze raz. :)

Nikola | 2013-10-09
Przeczytana: 08 października 2013

Jedna z lepszych i najbardziej zapadających w pamięć lektur szkolnych. Czytało mi się ją najmilej ze wszystkich lektur jakie do tej pory miałam. Skończyłam ją szybko, bo w nie których momentach nie mogłam się od niej oderwać.
Książka,poza głównym wątkiem, opowiada również jak kiedyś żyli dzieci na wsi. Wyraźnie widać różnicę między ,,naszymi czasami" a czasami w jakich żyli główny bohaterowie książki czyli Pestka, Ula, Marian, Julek i tajemniczy obcy Zenek.
Zenek zjawia się na ,,wyspie", którą odkryła czwórka przyjaciół. Na początku uważany za niezbyt przyjaznego gościa, ale później wszystko się zmienia.
Najbardziej zainteresował mnie wątek Uli, jej relacje z Zenkiem i ze swoim ojcem.
Cała książka ogólnie od początku do końca jest ciekawa i nie przynudza, jak inne lektury. Polecam.

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1996 rok

Książka opowiadająca między innymi o nie łatwym dla każdego młodego człowieka okresie dorastania. Autorka ukazała w niej siłę przyjaźni oraz próbę asymilacji do grupy osoby nowo przybyłej na przykładzie głównego bohatera, którym jest Zenek.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto