Okładka książki Ten obcy

wydawnictwo
Nasza Księgarnia
typ
papier
6,04 (13856 ocen i 739 opinii)

Opis książki

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Jest to jedna z tych lektur szkolnych, gdzie miałam frajdę z czytania. Jeśli to jest Twoja lektura szkolna, to głowa do góry - jest świetna.

fruziula | 2011-02-26
Przeczytana: 2001 rok

Zapadła mi w pamięci jako jedna z najlepszych lektur okresu podstawówki.

nadzieja1925 | 2013-11-29

Książkę przeczytałam jako lekturę rok temu! Bardzo mnie wciągneła i nadal o niej pamiętam!

Opowiada o chłopcu - Zenku, który miał trudne dzieciństwo!Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak został na wyspie trochę dłużej... Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Przeżywają razem wspaniałe i czasem trochę straszne przygody, nie grozi im nuda!

Na początku Zenek nie jest otwartą księgą, zresztą wogóle taki nie jest, jest nieufny!

Ireny Jurgielewiczowa była jedną z ulubionych pisarek, jednak z czasem wyrasta się z tych książek! Wspaniała książka i warto ją przeczytać, nie jako lekturę, ale po prostu tak dla siebie!

immortal15 | 2014-08-22

Szczerze nie wiem czy mi się podobała, ale muszę przyznać że ciekawa.

Harii | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Minusy:
Imiona bohaterów, przez które ciężko czytać tę książkę, typu: Zenek, Marian. Bezsensowne przeciąganie wątków. Okropna okładka (w końcu ile oni mają lat?)
Wymieniać można jeszcze długo.
Plusy:
Nie jest to najgorsza lektura.
Dziękuję, do widzenia.

Meredith | 2014-04-25

Jest to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych :) Pewnie kiedyś do niej wrócę... ;>

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: 1996 rok

To była pierwsza polska książka, którą mi podarowano(nie licząc Abecadła:). Wydaje mi się, że darczyńca nie wiedział do końca o czym jest książka, ale tytuł mu podpowiedział, że o kimś obcym i dla dzieci... czyli powinno było być ciekawe dla mnie jako obcej, która dopiero co przyjechała do Polski i miała się udać do nowej szkoły do 5 klasy podstawówki.
Kiedy już mogłam ją przeczytać ze zrozumieniem(po jakimś pół roku) książka mnie urzekła. Od małego dużo czytałam, byłam romantyczką i wierzyłam w przyjaźń, więc "Ten obcy" była powieścią dla mnie. Czytało ją się szybko i przyjemnie, byli w niej fajni bohaterowie, z którymi myślę, że mogłabym się zaprzyjaźnić. Nie znalazłam w niej, co prawda, wątków imigracyjnych, ale myślę, że prezent był bardzo trafiony. Książka ta zachęciła mnie do zapoznania się z inną polską literaturą młodzieżową i sprawiła, że czytanie po polsku stało się przyjemnością.

Zdecydowanie jedna z ulubionych lektur szkolnych! :)

Nikola | 2013-10-09
Przeczytana: 08 października 2013

Jedna z lepszych i najbardziej zapadających w pamięć lektur szkolnych. Czytało mi się ją najmilej ze wszystkich lektur jakie do tej pory miałam. Skończyłam ją szybko, bo w nie których momentach nie mogłam się od niej oderwać.
Książka,poza głównym wątkiem, opowiada również jak kiedyś żyli dzieci na wsi. Wyraźnie widać różnicę między ,,naszymi czasami" a czasami w jakich żyli główny bohaterowie książki czyli Pestka, Ula, Marian, Julek i tajemniczy obcy Zenek.
Zenek zjawia się na ,,wyspie", którą odkryła czwórka przyjaciół. Na początku uważany za niezbyt przyjaznego gościa, ale później wszystko się zmienia.
Najbardziej zainteresował mnie wątek Uli, jej relacje z Zenkiem i ze swoim ojcem.
Cała książka ogólnie od początku do końca jest ciekawa i nie przynudza, jak inne lektury. Polecam.

Natalia | 2013-01-26

"Ten obcy" opowiada o czwórce przyjaciół: Uli, Pestce, Julku i Marianie, którzy poznają na "wyspie" Zenka, tytułowego obcego. Czwórka przyjaciół postanawia mu pomóc i tak rodzi się nowa przyjaźń między czwórką przyjaciół, a Zenkiem...
Mnie osobiście książka się bardzo podobała i z chęcią przeczytałabym ją jeszcze raz. :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku